انواع بیماری حیوانات خانگی و روش های درمان آنها

درمان بیماری حیوانات خانگی

حیوانات خانگی نیز مانند انسان‌ها به بیماری مبتلا می‌شوند و یا ناقل بیماری هستند. در این مطلب بیماری های حیوانات خانگی و روش‌های درمان آنها را بررسی خواهیم کرد.

حیوانات هم مانند انسان‌ها به انواع مختلف بیماری‌ها مبتلا می‌شوند. بیماری حیوانات نیز دارای علائم و روش‌های درمانی خاصی است که توسط دامپزشکان تشخیص و انجام داده می‌شوند. بیماری های حیوان گاهی اوقات به انسان نیز سرایت می‌کنند و در برخی مواقع نیز کشنده هستند. بیماری های مشترک حیوان و انسان بسیار خطرناک هستند و در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع می‌توانند منجر به مرگ انسان شوند. کسانی که حیوانات خانگی دارند بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری های حیوانات قرار دارند. علاوه بر آن کشاورزان، قصابان و کارکنان کشتارگاه‌ها نیز در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری حیوانات هستند و باید از بیماری های مشترک انسان و حیوانات آگاهی و اطلاعات کافی داشته باشند. به همین بهانه در ادامه این مطلب انواع بیماری های حیوانات و شیوه‌های درمان بیماری های حیوانات خانگی را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع بیماری حیوانات خانگی

انواع بیماری حیوانات خانگی

حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نیز به بیماری‌های مختلف مبتلا می‌شوند که برخی از آنها خطرناک هستند و برخی دیگر نیز خطر چندانی ندارند. با این حال علائم بیماری حیوانات خانگی نیز قابل تشخیص و درمان هستند و تمامی حیوانات خانگی باید تحت نظر دامپزشک باشند. بسیاری از بیماری های حیوانات خانگی به انسان نیز سرایت می‌کنند و در برخی مواقع خطر مرگ را برای انسان به دنبال دارند. به همین دلیل داشتن آگاهی و اطلاعات کافی از بیماری های مشترک انسان و حیوان از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین پیش از آوردن حیوان خانگی به منزل خود بهتر است انواع بیماری‌ های حیوان به انسان را به خوبی بشناسید. در این بخش بیماری های متداول حیوانات خانگی را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

بد نیست بخوانید: انجام کلیه جراحی های حیوانات خانگی

بیماری جرب در حیوانات خانگی

بیماری جرب در حیوانات یکی از شایع‌ترین بیماری‌های سگ‌ها است که مسری بوده و به انسان نیز سرایت می‌کند. این بیماری بر اثر فعالیت موجودات میکروسکوپی کوچکی به نام مایت‌ها در زیر پوست به وجود می‌آید. مایت‌ها و انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها اغلب زیر پوست قرار دارند و تا زمانی که سیستم ایمنی بدن حیوان به خوبی کار کند، مشکلی به وجود نمی‌آورند. اما زمانی که سیستم ایمنی بدن سگ ضعیف شود این مایت‌ها شروع به فعالیت و تکثیر می‌کنند و این فعالیت خود را با قرمزی و التهاب، سوزش و خارش پوست و ریزش تکه‌ای مو نشان می‌دهد. برای درمان بیماری جرب باید به دامپزشک مراجعه کنید اما این بیماری عموما با مصرف داروهای تزریقی، خوراکی یا موضعی درمان می‌شود.

بیماری دیابت در حیوانات خانگی

بیماری دیابت در حیوانات خانگی یکی از شایع‌ترین بیماری های حیوانات است که عموما در میان حیوانات خانگی مانند سگ و گربه دیده می‌شود. در این حالت بدن حیوان قادر به تنظیم میزان قند خون خود نیست و دچار نوسانات قندی می‌شود. علائم این بیماری شامل کاهش وزن ناگهانی، ادرار زیاد، افزایش تشنگی و گرسنگی، بی حالی و خستگی است. بیماری دیابت حیوانات با تغییر سبک زندگی و تزریق انسولین قابل کنترل و درمان خواهد بود.

بیماری زردی در حیوانات خانگی

بیماری زردی در حیوانات نیز نوع دیگری از بیماری حیوانات است که در گاوها دیده می‌شود و بر اثر ورود کنه‌های انگلی به بدن حیوان بروز پیدا می‌کند. علائم این بیماری شامل تب شدید، لاغری، زردی مخاط چشم، بی حالی و خستگی حیوان، تورم غدد لنفاوی کنار کتف و کم خونی است. بیماری زردی از بیماری های مشترک انسان و دام محسوب نمی‌شود اما گوشت آن نیز قابل مصرف نیست. برای درمان بیماری زردی گاو باید از داروی ضدانگل وتولکس و داروهای ملین استفاده شود.

بیماری زامبی در حیوانات خانگی

بیماری زامبی در حیوانات نیز یکی از بیماری‌های نادر است که بر اثر انتقال برخی ویروس‌ها و انگل‌های واقعی در طبیعت به بدن حیوان سرایت کرده  آنها را به زامبی تبدیل می‌کند. زامبی یک بیماری تخریب‌گر است که مغز و سیستم عصبی حیوان را درگیر می‌کند. علائم آن نیز شامل ضعف و گیجی، کاهش وزن، جاری شدن آب از دهان و تلوتلو خوردن حیوان است. برای درمان این بیماری تا کنون داروی قطعی کشف نشده است.

بیماری صرع در حیوانات خانگی

بیماری صرع در حیوانات نیز یکی دیگر از بیماری های حیوانات است که به صورت تشنج بروز پیدا می‌کند. این بیماری اغلب در سگ‌ها و بعضا در گربه‌ها دیده می‌شود. برای درمان صرع حیوان نیز باید به دامپزشک مراجعه کرده و از داروهای ضد تشنج استفاده کنید.

بیماری ایدز در حیوانات خانگی

بیماری ایدز در حیوانات نیز وجود دارد اما یک بیماری‌های نادر بوده که تا کنون در گربه‌ها دیده شده است. این بیماری در گربه‌های ولگرد خیابانی شیوع پیدا می‌کند و میزان شیوع آن نیز بسیار کم است. برای درمان آن تا کنون دارویی کشف نشده است.

بیماری دیستمپر در حیوانات خانگی

بیماری دیستمپر در حیوانات یکی دیگر از بیماری‌های مربوط به سگ‌ها است که نوعی ویروس بوده و بر روده، ریه و سیستم عصبی حیوان تاثیر می‌گذارد. این ویروس بسیار خطرناک، کشنده و واگیردار است و بر اثر تماس به سگ‌های دیگر نیز منتقل می‌شود. بیماری دیستمپر در سگ‌های واکسینه نشده بروز پیدا می‌کند. علائم این بیماری شامل سرفه، عطسه، ترشحات آبکی از چشم و بینی، اسهال، بی اشتهایی و فلج شدن بخشی از اندام‌ها است. برای این بیماری هنوز درمان خاصی وجود ندارد اما با انجام برخی مراقبت‌ها و درمان‌های حمایتی می‌توان علائم آن را بهبود بخشید.

بیماری هاری در حیوانات خانگی

بیماری هاری در حیوانات نیز یکی از بیماری های خطرناک و کشنده است که بر اثر نفود نوعی ویروس به بدن سگ‌های خانگی، گربه‌ها، گاوها، بزها، میمون‌ها، اسب‌ها، روباه‌ها و خرگوش‌ها بروز پیدا می‌کند. این ویروس موجب التهاب مغز حیوان شده و آنها را وحشی می‌کند. هاری بر اثر خارش یا گزش به انسان منتقل می‌شود و یکی از خطرناک‌ترین بیماری های سگ برای انسان است که می‌تواند منجر به مرگ شود. بیماری هاری در واقع یکی از بیماری های حیوان گزیدگی محسوب می‌شود که در اکثر مواقع موجب مرگ انسان می‌شود. برای درمان بیماری هاری برخی تزریقات جهت جلوگیری از پیشروی عفونت انجام می‌شود.

 

بد نیست بخوانید: اصلاح، حمام، شستشو و آرایش حیوانات خانگی

بیماری حیوانات خانگی

انواع بیماری حیوانات باغ وحش

بیماری حیوانات باغ وحش نیز شاید آنطور که باید مورد توجه قرار نگیرد زیرا اکثر افراد بر این گمان‌اند که این حیوانات به دلیل رسیدگی مرتب و مداوم، کمتر دچار بیماری می‌شوند. بیماری های حیوانات باغ وحش معمولا به دلیل آنکه در قفس قرار دارند به انسان سرایت نمی‌کنند اما اکثر این حیوانات به بیماری‌های روحی و افسردگی مبتلا می‌شوند.

بیماری روانی حیوانات باغ وحش

بیماری روانی حیوانات باغ وحش یکی از بیماری‌های شایع میان حیواناتی است که در باغ وحش نگهداری می‌شوند. این حیوانات به دلیل عدم ارتباط و تعامل با سایر حیوانات عموما پس از مدتی به افسردگی مبتلا می‌شوند که این بیماری در هر حیوان به نوع خاصی بروز پیدا می‌کند. یک حیوان ممکن است گوشه‌گیر شود و حیوانی دیگر نیز ممکن است رام نشدنی و وحشی شود.

انواع بیماری حیوانات خانگی نشخوار کننده

بیماری طاعون نیز به عنوان بیماری حیوانات خانگی نشخوارکننده مانند گاو، گوسفند، بز، آهو، زرافه و غیره در نظر گرفته می‌شود که به صورت ویروسی بوده و به سرعت منتقل می‌شوند.

انواع بیماری حیوانات خانگی مهره دار

بیماری حیوانات مهره دار که به عنوان بیماری های زئونوز شناخته می‌شوند در واقع نوعی بیماری عفونی بوده و از حیوان به انسان منتقل می‌شود. شایع‌ترین بیماری های زئونوز شامل تب مالت، سیاه زخم، هاری و حیوان گزیدگی است. برای درمان این بیماری‌ها نیز از واکسن‌های مختلف استفاده می‌شود.

انواع بیماری های حیوان خانگی به انسان

برخی بیماری‌های حیوانات خانگی به انسان نیز سرایت می‌کنند و ممکن است منجر به مرگ شوند. اما چه جانورانی ناقل بیماری هستند و بیماری خود را به انسان منتقل می‌کنند؟ عموما گربه‌ها و سگ‌ها ناقل‌های اصلی انتقال انواع بیماری های حیوانات به انسان‌ها هستند. بیماری‌هایی چون هاری، تب مالت، سالک و تب کریمه کنگو واگیردارهستند که عموما بر اثر تماس با حیوان آلوده به ویروس به انسان منتقل می‌شوند.

بیماری های مشترک انسان و دام

بیماریهای مشترک انسان و دام نیز همان بیماری‌های ذکر شده در بخش قبلی هستند که علاوه بر تماس با حیوان می‌توانند از طریق مصرف گوشت یا محصولات لبنی حیوان آلوده به بدن انسان سرایت کنند. بیماری حیوانات اهلی که به انسان سرایت می‌کنند عموما قابل پیشگیری هستند و معمولا با واکسینه شدن، درمان خواهند شد.

 

بد نیست بخوانید: معرفی غذای مناسب حیوانات خانگی

بیماری های حیوانات

چه جانورانی ناقل بیماری هستند؟

دانشمندان بر این باورند حیواناتی که طول عمر بیشتر و تولید مثل کمتری دارند، منبع انتقال بیماری به موجودات دیگر نظیر انسان‌ها هستند. اما حیوانات خانگی واکسینه نشده بیشترین درصد جانوران ناقل بیماری را تشکیل می‌دهند.

نام حیواناتی که ناقل بیماری هستند

تقریبا اکثر حیواناتی که انسان ممکن است با آنها سروکار داشته باشد، ناقل بیماری هستند. اما این بیماری‌ها با واکسینه شدن قابل پیشگیری و درمان هستند. نام حیواناتی که ناقل بیماری هستند شامل گربه، سگ و گاو می‌شود که می‌توانند بیماری‌های خطرناکی را به انسان منتقل کنند.

انواع بیماری های سگ برای انسان

سگ‌های واکسینه نشده می‌توانند بیماری‌های زیادی را به انسان منتقل کنند که برخی از آنها شامل تب مالت، طاعون، هاری، انگل پوستی و انواع بیماری‌های ویروسی و باکتریایی خطرناک است.

بیماری موی گربه برای انسان خطر دارد؟

به لحاظ علمی بیماری تحت عنوان بیماری موی گربه وجود ندارد؛ یعنی بیماری گربه از طریق مو منتقل نمی‌شود. بیماری گربه عموما از طریق تماس، بزاق دهان و یا ادرار به انسان منتقل می‌شود.

آیا موی سگ باعث بیماری در انسان میشود؟

در پاسخ به سوال آیا موی سگ باعث بیماری میشود؟ باید بگوییم که موی سگ نیز مانند موی گربه موجب بروز بیماری در انسان نمی‌شود. گاهی اوقات ممکن است پروتئین‌های حساسیت‌زا در بزاق دهان و یا پوست مرده قسمت‌های مختلف بدن سگ موجب بروز حساسیت در انسان ‌شوند. اما چیزی تحت عنوان بیماری ناشی از موی سگ یا گربه، سندیت علمی ندارد.

گربه ناقل چه بیماری به انسان است؟

گربه نیز می‌تواند بیماری‌های زیادی را به انسان منتقل کند اما گربه ناقل چه بیماری است و آیا این بیماری‌ها خطرناک هستند؟ گربه می‌تواند از طریق چنگ زدن، نوعی بیماری باکتریایی به انسان منتقل ‌کند. بیماری هاری، انواع انگل‌ها مانند کرم لوله‌ای و توکسوپلاسموز و قارچ پوستی از بیماری‌های رایجی هستند که از گربه به انسان منتقل می‌شوند.

بیماری های حیوانات

درمان بیماری حیوانات خانگی

برای درمان بیماری های حیوانات خانگی روش‌های مختلفی چون واکسن وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان عامل بیماری‌زا را از بین برد و از پیشروی آن در بدن حیوان و یا انسان جلوگیری به عمل آورد.

انواع روش درمان بیماریهای حیوانات خانگی

برای درمان بیماری های حیوانات نیز روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به صلاح‌دید دامپزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از آنتی بیوتیک و واکسینه شدن رایج‌‌ترین روش‌ درمان بیماریهای حیوانات هستند که در اکثر مواقع جواب می‌دهند و موثر واقع می‌شوند.

 

بد نیست بخوانید: معرفی انواع حیوانات خانگی

سوالات متداول بیماری حیوانات خانگی

شاید درباره انواع بیماری حیوانات خانگی و موضوعات مرتبط با آن سوالاتی برایتان پیش آمده باشد. در این بخش به چندین پرسش متداول درباره نام بیماری حیوانات و انواع آنها پاسخ می‌دهیم.

انواع بیماری حیوانات خانگی چه هستند؟

بیماری های حیوانات به دو نوع واگیردار و غیرواگیر طبقه‌بندی می‌شوند. انواع بیماری‌های باکتریایی، ویروسی و انگلی عموما واگیر دارند و به حیوان دیگر و یا انسان‌ها سرایت می‌کنند.

چند مورد نام بیماری حیوانات به انگلیسی چه می شود؟

نام برخی بیماری‌های رایج حیوانات به انگلیسی شامل موارد زیر است: 1) تب مالت (Brucellosis) 2) هاری (Rabies) 3) ابولا (Ebula) 4) زئنونوز (Zoonosis‎)

نام بیماری ترس از حیوانات چیست؟

نام بیماری ترس از حیوانات و جانواران، «فوبیای حیوانات» است که به بیماری حیوان هراسی نیز شناخته می‌شود.

نام بیماری حیوانات شیراز در استان فارس چه بود؟

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک نام بیماری حیوانات شیراز است که موجب مرگ و میر دام‌‌های سبک شد.

بیماری حیوان آزاری چیست؟

در پاسخ به سوال بیماری حیوان آزاری چیست باید بگوییم که این بیماری نوعی اختلال روانی و شخصیتی است که در برخی افراد وجود دارد. افراد حیوان آزار از اذیت کردن حیوانات و آسیب رساندن به آنها لذت می‌برند.

روش درمان بیماری حیوان آزاری

برای درمان بیماری حیوان آزاری تا کنون روش خاصی ارائه نشده است. اما از آنجا که حیوان آزاری نوعی بیماری روانی محسوب می‌شود، روانپزشکان و روانکاوان می‌توانند ریشه این بیماری را در افراد حیوان آزار پیدا کرده و آنها را درمان کنند.

بیماری حیوان خواهی چیست؟

بیماری حیوان خواهی یک بیماری نابهنجار جنسی است که در آن انسان با حیوانات رابطه جنسی برقرار می‌کند.

بیماری هاری چیست؟

بیماری هاری یکی از رایج‌ترین بیماری های حیوانات است که اغلب در سگ‌ها و گربه‌ها دیده می‌شود. این بیماری نوعی ویروس است که موجب التهاب مغز حیوانات شده و آنها را وحشی می‌کند. این بیماری به انسان سرایت کرده و در صورت عدم رسیدگی منجر به مرگ می‌شود.

بیماری های زئونوز چیست؟

بیماری های زئونوز نوعی بیماری‌ عفونی هستند و از بیماری های مشترک حیوان و انسان محسوب می‌شوند.

بیماری های حیوان گزیدگی کدامند؟

بیماری حیوان گزیدگی همان بیماری هاری است که حیوان مبتلا، انسان را گاز گرفته و ویروس موجود در بدن خود را از طریق بزاق دهان به انسان منتقل می‌کند.

 

بیماری حیوان آزاری

سخن پایانی در مورد بیماری حیوانات خانگی

ما در این مطلب انواع بیماری های حیوانات خانگی و روش‌های درمان بیماری حیوانات حانگی آنها را مورد بررسی قرار دادیم. حیوانات نیز مانند انسان‌ها به بیماری‌های مختلف مبتلا می‌شوند و برخی مواقع نیز بیماری خود را به انسان منتقل می‌کنند. کسانی که حیوانات خانگی دارند، بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری حیوانات خانگی قرار می‌گیرند. سگ‌ها، گربه‌ها و دام‌ها بیش از حیوانات دیگر می‌توانند انواع بیماری های حیوانات را به انسان منتقل کنند. شما چه جانورانی را می شناسید که ناقل بیماری هستند و می‌توانند ویروس را به بدن انسان منتقل کنند؟ البته باید بگوییم که بسیاری از این بیماری‌ها با واکسینه شدن قابل پیشگیری و درمان هستند.