با انواع جراحی حیوانات خانگی آشنا شوید

انجام کلیه جراحی های حیوانات خانگی

حیوانات نیز مانند انسان‌ها گاهی اوقات به عمل جراحی نیاز دارند. در این مطلب همه چیز را درباره انواع جراحی حیوانات خانگی بازگو می‌کنیم.

حیوانات نیز درست مانند انسان‌ها، موجودات زنده و دارای درک هستند که برخی مواقع برای بدست آوردن دوباره سلامتی خود باید عمل جراحی انجام دهند. جراحی حیوانات در وهله اول با هدف سلامتی انجام می‌شود؛ یعنی یک حیوان ممکن است بر اثر حادثه یا تصادف دچار نقص عضو، شکستگی و یا خونریزی شود که در صورت نیاز باید تحت عمل جراحی قرار گیرد. این نوع عمل‌ها نه‌تنها هیچ‌گونه مشکلی برای حیوان به وجود نمی‌آورند بلکه سلامتی آنها را بازمی‌گردانند. اما در این میان شاهد انجام جراحی زیبایی حیوانات هستیم که مصداق بارز حیوان آزاری است و انجام آنها به هیچ وجه تایید نمی‌شود. عمل زیبایی حیوانات به منظور تغییر چهره و یا تن صدای آنان انجام می‌شود که قطعا هیچ لزومی نداشته و تنها به دلیل خودخواهی و یا بی‌فکری صاحبان آنها صورت می‌گیرد. متاسفانه جراحی زیبایی حیوانات خانگی در ایران بسیار رواج پیدا کرده است و روز به روز نیز شاهد ترویج بیشتر این موضوع هستیم. در ادامه این مطلب همه آنچه که باید درباره انواع جراحی حیوانات خانگی بدانید را به طور کامل به شما توضیح خواهیم داد.

تعریف حراجی حیوانات خانگی

جراحی حیوانات خانگی بنا به دلایل مختلفی انجام می‌شود، اما به طور کلی جراحی حیوانات به عملی می‌گویند که در جهت ترمیم عضو آسیب دیده یا بیمار بدن حیوان صورت می‌گیرد و هدف اصلی آن بازگرداندن سلامتی حیوان است. گاهی اوقات حیوانات بر اثر برخی اتفاقات ناگهانی مانند تصادف و یا ابتلا به برخی بیماری‌ها به عمل جراحی نیاز دارند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند. عمل جراحی روی حیوانات باید توسط دامپزشک و جراح حیوانات و در مطب‌های مجهز انجام شود. بنابراین هر عملی که  با هدفی غیر از سلامتی حیوان انجام شود، نمونه بارز و آشکار حیوان آزاری است و به هیچ عنوان ضرورتی ندارد.

انواع جراحی حیوانات خانگی

انواع جراحی حیوانات خانگی

جراحی حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه دارای انواع مختلفی است که هر یک از آنها بنا بر دلیل خاصی انجام می‌شوند. در این بخش شما را با انواع مختلف جراحی حیوانات آشنا خواهیم کرد.

 

بد نیست بخوانید: اصلاح، حمام، شستشو و آرایش حیوانات خانگی

جراحی زیبایی حیوانات خانگی

در کمال ناباوری برخی افراد به دنبال تغییر ظاهر طبیعی حیوان خانگی و جراحی زیبایی حیوانات خانگی خود هستند و دوست دارند با انجام برخی عمل‌های جراحی، ظاهر و ویژگی‌های ذاتی حیوان‌شان را تغییر دهند. متاسفانه جراحی زیبایی حیوانات چندین سال است که در ایران به شدت مرسوم شده و برخی مطب‌های دامپزشکی این کار را انجام می‌دهند.

انجام جراحی زیبایی حیوانات خانگی نظیر تزریق بوتاکس، جراحی پلک چشم، بریدن دم، جراحی کوچک کردن بینی، تیز کردن گوش افتاده، تتو، کشیدن پوست حیوان و برداشتن چربی‌های شکم از جمله عمل‌های جراحی زیبایی حیوانات محسوب می‌شوند که به صورت گسترده در حال انجام هستند. حیوانات بی‌گناه و بی‌دفاع تنها به دلیل خودخواهی صاحبان خود باید زیر تیغ جراحی بروند تا ظاهرشان تغییر کند و به قول سرپرستان‌شان، قشنگ‌تر شوند. عده‌ای دیگر هم علاوه بر تغییر شکل ظاهری حیوان خانگی خود اقدام به تغییر تن صدای او می‌کنند و با انجام جراحی بر روی حنجره، صدای حیوان را نازک‌تر کرده و فکر می‌کنند صدای نازک‌تر بسیار جذاب‌تر و زیباتر است. البته برخی نیز به بهانه سر و صدای حیوان و اعتراض همسایه‌ها اقدام به انجام چنین کاری می‌کنند. با این حال انجام هرگونه عمل زیبایی حیوانات اصلا ضرورتی ندارد و تنها باعث آزار و اذیت حیوان می‌شود. این موجودات مخلوق خداوند هستند و نباید بازیچه دست انسان‌ها شوند.

جراحی پلاستیک حیوانات خانگی

جراحی پلاستیک برای اولین بار در کره جنوبی مشاهده شد و انجام این کار اکنون بسیار متداول و به مد روز تبدیل شده است. جراحی‌های پلاستیک نیز با هدف تغییر شکل ظاهری حیوانات و زیباتر شدن آنها انجام می‌شوند و رایج‌ترین آنها عمل تغییر حالت و اندازه چشم و گوش حیوانات است. یعنی چشم حیوانات تحت عمل جراحی، درشت‌تر و بزرگ‌تر شده و به خیال صاحبان آنها، اینگونه زیباتر به نظر می‌رسند. در صورتی که انجام این جراحی‌ها ریسک و خطر بالایی دارد و ممکن است به حیوان آسیب وارد کند.

 

بد نیست بخوانید: معرفی غذای مناسب حیوانات خانگی

جراحی زیبایی حیوانات خانگی

جراحی مغز حیوانات خانگی

جراحی مغز حیوانات از جمله عمل‌های جراحی نادر و بسیار تخصصی است که جنبه درمانی دارد. به عنوان مثال چندین سال پیش یک دامپزشک به کمک دو دستیار، عمل جراحی مغز را برای گربه‌ای که در جمجمه‌اش چندین گلوله ساچمه‌ای وجود داشت، انجام داد. این عمل بسیار موفقیت‌آمیز بود و حیوان نیز پس از جراحی، حال عمومی خوبی داشت. نمونه دیگر جراحی مغز حیوانات مربوط به عمل تومور مغزی در سر یک سگ بود که توسط یک پزشک ایرانی با موفقیت انجام شد. این نوع جراحی‌ها با هدف خارج کردن ضایعات مغزی نادر از جمجمه حیوانات انجام می‌شوند و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جراحی حیوانات زخمی خانگی

جراحی حیوانات زخمی یکی دیگر از جراحی‌های رایج برای حیوانات است که با هدف بهبود زخم و درمان انجام می‌شود. گاهی اوقات حیوانات بر اثر بروز حوادث مختلف دچار جراحت می‌شوند و در برخی موارد نیز برای درمان باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند. جراحی دست و پای زخمی یا شکسته حیوانات برای بهبود وضعیت حرکتی و جلوگیری از گسترش عفونت و قطع خونریزی آنها انجام می‌شود که معمولا پس از عمل مشکل خاصی برای حیوان به وجود نمی‌آید و باید دوره نقاهت خود را با باندپیچی محل عمل بگذراند.

 

بد نیست بخوانید: معرفی انواع حیوانات خانگی

جراحی اسب در ایران

چندین سال پیش اولین عمل جراحی اسب در ایران توسط پزشکان حاذق ایرانی انجام شد. این عمل تحت عنوان «جراحی آرتروسکوپی» در جنوب کشور با موفقیت صورت پذیرفت. یک اسب سال‌ها از عارضه مزمن مفاصل خود رنج می‌برد و در نهایت توسط پزشکان برای درمان بیماری، تحت عمل جراحی قرار گرفت. این جراحی با بیهوشی اسب انجام شد و پس از انجام آن نیز وضعیت حیوان بهبود یافت و بعد از طی کردن دوره نقاهت، سلامتی کامل خود را بدست آورد.

جراحی پلاستیک حیوانات

سوالات متداول در مورد جراحی حیوانات خانگی

در مورد جراحی حیوانات خانگی نظرات و سوالات بسیاری وجود دارد که برخی از آنها را مرور می کنیم.

جراحی حیوانات حمایتی یعنی چه؟

جراحی حیوانات حمایتی شاید به نظر شما نوعی جراحی در جهت حمایت از حیوانات خیابانی زخمی یا آسیب دیده باشد. اما چنین نیست و جراحی یا درمان حمایتی به درمانی گفته می‌شود که برای خلاص کردن حیوانی با بیماری صعب‌العلاج یا دارای نقص عضو انجام می‌گیرد. درمان حمایتی در واقع آخرین گزینه درمانی برای حیوانات است و دامپزشکان عموما سعی می‌کنند تا حد امکان به سراغ این روش درمانی نروند و هر طور شده حیوان را نجات دهند. اما گاهی مواقع دیگر شرایط حیوان طوری می‌شود که با زنده ماندن تنها زجر و درد می‌کشد و در این حالت به ناچار تصمیم گرفته می‌شود که با انجام عمل جراحی و یا برخی روش‌های نوین به زندگی حیوان پایان داده شود. البته درمان حمایتی دارای دو روش است که روش اول تحت عنوان «بهبود نهایی» شناخته می‌شود و بدین صورت است که حیوان دوره بیماری سخت خود را پشت سر گذاشته و برای بازگشت به زندگی طبیعی نیاز به تقویت و مراقبت دارد. این روش هم برای دامپزشکان و هم برای صاحبان حیوانات خانگی، روش خوشایندتری است و در صورت وجود شرایط مورد نظر حتما بکار گرفته می‌شود. اما روش دوم درمان حمایتی منجر به مرگ حیوان می‌شود و یک روش حمایتی نوین است که برای پایان دادن به زندگی حیوان اتخاذ می‌شود تا بیش از این زجر و درد نکشد. در این شیوه حیوان تحت مراقبت‌های ویژه‌ای قرار می‌گیرد تا متحمل درد زیادی نشود. در طول این دوره غذای حیوان نیز تامین خواهد شد و در یک جای ثابت نگهداری می‌شود. این روش نوعی مرگ تدریجی برای حیوان است که در طول آن درمان‌های دارویی و عمل‌های جراحی متوقف می‌شوند. اما اگر حیوان حال وخیمی داشته باشد از روش‌های دیگری جهت پایان دادن به زندگی‌اش استفاده خواهد شد.

جراحی حیوانات آزمایشگاهی چگونه است؟

جراحی حیوانات آزمایشگاهی مانند موش یا خرگوش نیز با تزریق داروی بیهوشی یا بی‌حسی تزریقی، خوراکی و یا استنشاقی انجام می‌شود. جراحی این حیوانات از جراحی حیوانات خانگی مانند سگ و گربه کمی سخت‌تر و حساس‌تر است، زیرا حیوانات آزمایشگاهی بدن ضعیف‌تری دارند و بسیار آسیب‌پذیر هستند. از این رو جراحی‌های درمانی آنها با ملاحظات بیشتری انجام می‌شوند.

هزینه جراحی حیوانات چقدر است؟

هزینه جراحی حیوانات خانگی با توجه به نوع عمل، متغیر است و نمی‌توانیم مبلغ مشخصی را برای آنها اعلام کنیم. اما برخی تعرفه‌‌ها برای انجام عمل‌های جراحی زیبایی حیوانات ارائه شده است که مبالغی بسیار زیاد و تعجب‌برانگیز هستند. عمل‌هایی که انجام‌شان هیچ‌گونه ضرورتی ندارد اما هزینه بسیاری صرف آنها می‌شود. در جدول زیر می‌توانید برخی عمل‌های جراحی زیبایی سگ و گربه را به همراه تعرفه قیمتی آنها مشاهده کنید.

نوع عمل هزینه عمل
افتادگی پلک 10 الی 15 میلیون تومان
فرم دهی بینی 15 الی 20 میلیون تومان
عمل حنجره برای تغییر صدا 8 الی 15 میلیون تومان
فرم دهی فک 5 الی 10 میلیون تومان
تیز کردن گوش‌ها 2 الی 5 میلیون تومان
کشیدن پوست 2 الی 5 میلیون تومان
خالکوبی 1 الی 2 میلیون تومان

فیلم عمل جراحی حیوانات

 

بد نیست بخوانید: درمان بیماری حیوانات خانگی

سخن پایانی در مورد انواع جراحی حیوانات خانگی

ما در این مطلب شما را با انواع جراحی حیوانات خانگی و جراحی زیبایی حیوانات خانگی آشنا کردیم و هر یک را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید، جراحی حیوانات خانگی بنا به دلایل مختلفی انجام می‌شود و حیوانات نیز مانند انسان‌ها برخی مواقع به عمل‌های جراحی برای بدست آوردن مجدد سلامتی خود نیاز دارند. به عنوان مثال حیوانی که بر اثر تصادف دچار خونریزی و یا شکستگی می‌شود، باید سریعا تحت عمل جراحی قرار گیرد تا از نقص عضو یا عفونت جلوگیری شود. برخی حیوانات نیز ممکن است به بیماری‌های مختلف مبتلا شوند و برای درمان باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند. در این میان عمل جراحی زیبایی حیوانات خانگی نیز رواج پیدا کرده است که انجام آن هیچ لزومی نداشته و به نوعی حیوان آزاری محسوب می‌شود. با این حال اگر حیوان خانگی دارید باید همیشه تحت نظر دامپزشک باشد و به صورت مرتب چک‌آپ شود تا در صورت بروز بیماری و نیاز به عمل جراحی، خیلی سریع تحت درمان و مداوا قرار گیرد.