بیماری های مشترک انسان و حیوان

بیماری های مشترک انسان و حیوان و راه‌های جلوگیری از انتقال آنها

()

بیماری های مشترک انسان و حیوان بسیار گسترده بوده و می‌توانند خطر جانی برای ما داشته باشند. البته با پیروی از راه‌های جلوگیری از انتقال آن‌ها، نگرانی از این موضوع از بین خواهد رفت.

از زمان آغاز زندگی بشر، قطعا بسیاری از بیماری‌ها از حیوان به انسان منتقل می‌شد. نگاهی گذرا به تاریخ نشان می‌دهد که شیوع و گسترش بیماری حیوانات در انسان‌ها باعث مرگ‌ومیر بسیاری از افراد جهان شده است. واکسن هاری، که توسط لوئی پاستور کشف شد، اولین واکسن برای یکی از این بیماری‌های مشترک به شمار می‌رود. پس‌ازآن، انواع واکسن به منظور واکسیناسیون انسان‌ها و حیوانات کشف و مصرف شد. این موضوع تا حد زیادی جلوی شیوع و سرایت بیماری از حیوانات به انسان را گرفت، اما هنوز هم جهان با انواع ویروس و باکتری‌های کشنده که منشا حیوانی دارند، درگیر است. یکی از جدیدترین آن‌ها، ویروس کرونا به شمار می‌رود. اگر قصد دارید با انواع بیماری های مشترک انسان و حیوان و همچنین بیماری های رایج حیوانات خانگی خود آشنا شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه بیماری های مشترک انسان و حیوان

بیماری های مشترک انسان و حیوان به بیماری‌هایی گفته می‌شود که عامل بیماری‌زا از حیوان به انسان منتقل شده و ایجاد عفونت و مشکلات بسیار زیادی می‌کنند. این حیوانات عموما مهره‌داران هستند. زئونوز نام دیگر این بیماری‌هاست، که برگرفته از واژه انگلیسی آن است. اگر بخواهیم تاریخچه دقیق بروز این بیماری‌ها در انسان را بیان کنیم، قطعا کار سختی ست؛ چراکه بهتر است بدانید از زمانی که انسان در طبیعت زندگی می‌کرد، این تبادل بیماری قطعا وجود داشت. جالب است بدانید امروزه محققان به این نتیجه رسیده‌اند که عامل بروز بیش از 70 درصد بیماری‌های نوظهور در انسان‌ها، ازجمله کرونا، منشا حیوانی دارند. این درصد نشان می‌دهد که سلامت انسان تا چه اندازه با سلامت حیوانات ارتباط دارد. همواره در طول تاریخ نبود بهداشت محیطی، فقر، سفر و بسیاری از موارد مشابه دیگر، ازجمله مهم‌ترین عوامل تشدید شیوع این بیماری‌ها بوده است.

شروع بیماری مشترک انسان و حیوان از کجا بود؟

همان‌طور که در قسمت قبل به این نکته اشاره کردیم، نمی‌توان به‌طور دقیق تاریخ شیوع اولین بیماری مشترک انسان و حیوانات را کشف کرد؛ اما به گفته محققین از ابتدای تاریخ بشریت این مشکل وجود داشت. بیماری مرگ سیاه که در قرون وسطی، یعنی قرن 14 میلادی، جان بیش از 50 میلیون انسان را در اروپا و سایر نقاط جهان گرفت، منشایی حیوانی داشت. این بیماری شاید جز اولین زئونورهای کشف‌شده تاریخ باشد. به‌طورکلی اما اولین بیماری حیوانی که در جهان مشهور شده است، بیماری هاری به شمار می‌رود. لویی پاستور در سال 1885، با کشف واکسن این بیماری، جان جهانیان را از ابتلا به آن نجات داد.

انواع بیماری های حیوانات

انواع بیماری های حیوانات

خوب است قبل از اینکه بخواهیم به بیماری های مشترک انسان و حیوان بپردازیم، با انواع بیماری های حیوانات آشنا شویم. بهتر است بدانید که هر گروه از حیوانات به بیماری های خاص خود مبتلا می‌شوند. برای مثال ممکن است نوعی ویروس در خزندگان شیوع داشته باشد، اما هیچ موردی از ابتلا در مهره‌داران نداشته باشد. به همین منظور ما در این قسمت به چند مورد از مهم‌ترین بیماری‌هایی که در بیشتر حیوانات دیده شده است، اشاره‌کرده‌ایم.

 • هاری: بیماری هاری نوعی بیماری ویروسی واگیردار است که باعث بروز التهاب مغزی حاد در بدن میزبان می‌شود. اگرچه منشا 99 درصد این بیماری، سگ‌ها شناخته‌شده است، اما در برخی از موارد خفاش‌ها نیز می‌توانند این ویروس را انتقال دهند.
 • عفونت قارچی: عفونت قارچی یا درماتومیکوزیس، شاید یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در بیشتر حیوانات باشد. این بیماری قارچی، غالبا به صورت ریزش موی تکه‌ای روی پوست حیوانات و قرمز و ملتهب شدن پوست، خود را نشان می‌دهد.
 • آنفلوآنزا: انواع مختلفی از بیماری ویروسی آنفلوآنزا در حیوانات وجود دارد. معروف‌ترین آن‌ها را می‌توان آنفلوآنزای خوکی و آنفلوآنزای پرندگان دانست. این بیماری به راحتی از طریق مدفوع، بزاق و ترشحات بینی حیوان آلوده، انتقال پیدا می‌کند.
 • تب مالت: تب مالت یک بیماری باکتریایی ست که عمدتا در حیواناتی مانند گاو شیوع پیدا می‌کند. متاسفانه این بیماری در حیوانات غیرقابل درمان بوده و می‌تواند ضرر زیادی به دامدار وارد کند. تب مالت باعث سقط‌ جنین، نازایی، عدم باروری، کاهش شیر و حتی مرگ حیوان خواهد شد.
 • سیاه‌زخم: بیماری سیاه‌زخم یا انترکس، نوعی بیماری باکتریایی ست که بیشتر حیوانات گیاه‌خوار اهلی به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری در حیواناتی مانند گاو، گوسفند و بز با علائمی مانند افسردگی، بی‌اشتهایی، شیردهی کم، خون‌آلود بودن شیر خود را نشان داده و نهایتا در بیشتر موارد باعث مرگ حیوان می‌شود.

بیماری های متداول حیوانات خانگی

اگرچه امروزه به دلیل واکسیناسیون حیوانات خانگی، شیوع بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات خانگی بسیار کم شده است، اما این بیماری‌ها هنوز هم وجود دارند. البته همه بیماری‌های حیوانات خانگی قابل‌انتقال به انسان نیستند. در اینجا ما سعی کرده‌ایم تا به برخی از رایج‌ترین بیماری‌های حیوانات خانگی اشاره‌کنیم.

 • عفونت قارچی: عفونت قارچی، درنتیجه عدم رعایت صحیح بهداشت حیوان خانگی بروز می‌کند. قارچ‌ها همه‌جا در کمین هستند. کافی ست تا سگ یا گربه خود را برای گردش به پارک ببرید، تا حیوان پس از مدت کوتاهی، علائم عفونت قارچی را نشان دهد. این بیماری معمولا با بروز ضایعات پوستی روی بدن حیوان خود را نشان می‌دهد.
 • کرم لوله‌ای: کرم‌های لوله‌ای معمولا در بدن گربه و سگ‌ها زندگی می‌کنند. این کرم‌ها از طریق خوردن جوندگان آلوده، وارد بدن میزبان خواهند شد. حیوان آلوده معمولا علائمی مانند اسهال، استفراغ، یبوست، سرفه و وجود خون در مدفوع خواهد داشت.
 • کمپیلوباکتر: کمپیلوباکتر نام نوعی باکتری است که در بدن انواع حیوانات رشد می‌کند. وجود این باکتری به صورت بروز اسهال شدید در حیوان، خود را نشان می‌دهد.
 • سالمونلا: سالمونلا نام یک باکتری است که در بدن بیشتر خزندگان و پرندگان رشد می‌کند. وجود این باکتری در بدن آن‌ها متاسفانه علائم خاصی ندارد. اگر این باکتری از طریق خزندگان یا پرندگان به حیوانات خانگی دیگرتان مانند سگ یا گربه منتقل شود، علائمی مانند تب، بی‌اشتهایی، استفراغ و اسهال خونی خواهند داشت.
 • توکسوپلاسموز: توکسوپلاسموز یک بیماری انگلی عفونی به شمار می‌رود که انگل یوکاریوت تک‌سلولی به نام توکسوپلاسما گوندی، عامل بروز آن است. بسیاری از پستانداران و پرندگان به این انگل به راحتی دچار می‌شوند. البته بیش‌ترین شیوع این بیماری، در بین گربه‌ها گزارش‌شده است. در صورت ابتلا به این بیماری انگلی، حیوان علائمی مانند: بی‌اشتهایی، کاهش وزن، تب و لرز، التهاب چشم، استفراغ و اسهال خواهد داشت.

بیماری مشترک بین انسان و انواع حیوان

بیماری مشترک بین انسان و انواع حیوان

سال‌هاست که 6 جولای یا همان 15 تیرماه، روز جهانی بیماری های مشترک انسان و حیوان نام‌گذاری شده است. این موضوع اهمیت بیماری مشترک بین انسان و حیوان در جدول تمام بیماری های موجود جهان را نشان می‌دهد. بیماریهای مشترک بین انسان و حیوانات خانگی و انواع دام، بیشتر از سایر حیوانات شیوع دارند، چراکه انسان تماس بیشتری با حیوانات خانگی خود دارد. البته در طول تاریخ بیماری های کشنده و همه‌گیری وجود داشته که از حیوانات وحشی وارد چرخه طبیعت شده است. ما این بار سعی کرده‌ایم تا بیماری های مشترک را با توجه به نوع حیوان، نام ببریم.

 • سگ: سالمونلوز، سارقوپتیک، کامپیلوباکتریوز، تیک تیپ، کاپنوسیتوفاگا، کوره کک، طاعون، هاری، عفونت‌های انگلی و غیره.
 • گربه: توکسوپلاسما، ژیاردیا و کریپتواسپوریدیا، عفوت قارچی کرم حلقه‌ای، سالمونلا و غیره.
 • گاو و گوسفند: تب مالت، سالک، کیست هیداتیک، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، سیاه‌زخم، توكسوپلاسموز.
 • اسب: کرم حلقوی، سالمونلوز، عفونت باکتریایی روده و معده، لپتوسپیروز، آنتراکس، انگل روده، هاری، گلندرها و غیره.
 • جوندگان: عفونت قارچی، بیماری ویروسی التهاب پرده‌های مغزی، هاری، بیماری‌های انگلی، کرم کدو، سالمونلوز، تولارمی و غیره.
 • خفاش: انواع ویروس مانند: کرونا، هانتا، لیسا، سارس، هاری، نیپا، ابولا، لاسا، هنیپا و ماربرگ.
 • آبزیان: مایکوباکتریوم، اریزیپلوتریکس، آئروموناس، ویبریو، ادواردزیلا و استرپتوکوک اینیه، کمپیلوباکتر، اشریشیا، سالمونلا و انواع انگل‌ها.
 • پرندگان: سالمونلا، آلوئولیت آلرژیک، کمپیلو باکتریوزیس، نیوکاسل، سل مرغی، آنفلوآنزا و غیره.

بیماری مشترک انسان و دام

بیماری مشترک انسان و دام

همه‌ساله دام‌پروران و قصابان زیادی در جهان به یکی از بیماریهای مشترک بین انسان و دام مبتلا می‌شوند. متاسفانه در برخی از موارد، این بیماری‌ها جان افراد را خواهد گرفت. بررسی همه بیماری‌های حیوانی منتقل‌شده به انسان نشان می‌دهد که بیماری‌های مربوط به دام، شیوع تقریبا بالایی در جهان داشته‌اند. تعدادی از مهم‌ترین بیماری مشترک انسان و دام در زیر آورده شده است:

 • تب مالت: باکتری بروسلا عامل بروز بیماری تب مالت در حیواناتی مانند گاو، گوسفند و بز است. این بیماری از طریق مصرف شیر و سایر محصولات لبنی به انسان منتقل می‌شود. متاسفانه درمان تب مالت بسیار سخت و طول دوره درمان بسیار طولانی است.
 • تب خونریزی دهنده کریمه کنگو: آربوویروس، عامل بروز بیماری تب کریمه کنگو شناخته‌شده است. این بیماری با گزش کنه آلوده، و ورود ویروس به بدن انسان، انتقال پیدا می‌کند. عوارض آن عبارت‌اند از: سردرد شدید، تب، لرز، درد عضلانی، گیجی ، خونریزی در نواحی مختلف بدن.
 • سالک: انگلی به نام لیشمانیا، عامل بروز بیماری سالک است. این انگل توسط گزش پشه خاکی از حیوان به انسان منتقل می‌شود. علائم این بیماری، پس از گذر از مرحله نهفتگی، با بروز یک زخم پوستی خود را نشان می‌دهد.
 • سیاه‌زخم: نوعی باکتری به نام باسیلوس آنتراسیس عامل بروز بیماری سیاه‌زخم است. این باکتری از راه تماس با مواد آلوده دامی، انتقال تنفسی توسط گرد و غبار آلوده و خوردن گوشت خام یا نیم‌پز، شیر خام و غیره به بدن انسان منتقل می‌شود.
 • کیست هیداتیک: انگل اکینوکوکوس گرانولوزوس عامل بروز بیماری کیست هیداتیک به شمار می‌رود. تخم این انگل معمولا از طریق تماس با مدفوع حیوان آلوده و یا خوردن آب یا غذای آلوده‌شده، وارد بدن انسان می‌شود. پس از ورود تخم انگل به بدن انسان، بلافاصله در برخی از نقاط بدن، کیست ایجاد خواهد شد.

انواع بیماری گاو به انسان

در قسمت قبل با بیماری های مشترک بین انسان و حیوان اهلی به خوبی آشنا شدید. بیماری‌هایی مانند تب مالت، تب کریمه کنگو، سالک، سیاه‌زخم، انواع بیماری های قارچی و انگلی دیگر، معمولا از گاو به راحتی به انسان منتقل خواهد شد. انتقال بیماری گاو به انسان معمولا از طریق تماس با مدفوع آلوده و یا خوردن شیر آلوده این حیوان است.

انواع بیماری پوستی مشترک بین انسان و دام

همان‌طور که گفتیم، بسیاری از بیماری های مشترک انسان و حیوان از طریق انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها، بروز می‌کنند. لیست بیماری های مشترک بین انسان و دام نشان می‌دهد که بسیاری از این بیماری‌ها، پوست حیوان و انسان را درگیر می‌کنند.برخی از بیماری پوستی مشترک بین انسان و دام عبارت‌اند از: اورف، لامپی اسکین، کک و انواع بیماری های پوستی قارچی دیگر.

راه‌های جلوگیری از انتقال بیماری مشترک انسان و دام

شیوع بیماریهای مشترک انسان و دام می‌تواند بسیار خطرناک باشد. برخی از این بیماری‌ها، مانند تب کریمه کنگو، حتی باعث مرگ افراد خواهند شد. بنابراین به منظور جلوگیری از آن‌ها، خوب است واکسیناسیون حیوانات به‌طور دقیق انجام شود، محیط دام پروی به‌طور مداوم ضدعفونی شود، مدفوع حیوانات به خوبی از بین رود، افرادی که مداوم با دام سروکار دارند واکسن برخی بیماری‌ها را فراموش نکنند، هنگام دوشیدن شیر حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند و بسیاری موارد مشابه دیگر.

بیماری های مشترک انسان و سگ

بیماری های مشترک انسان و سگ

بیماری های مشترک انسان و حیوان زمانی نگران‌کننده‌تر شد که انسان بیش‌ازاندازه به حیوانات نزدیک شد. ازآنجایی‌که سگ جز محبوب‌ترین حیوانات خانگی به شمار می‌رود، شیوع بیماری های مشترک انسان و سگ شیوع بیشتری دارد. برخی از مهم‌ترین بیماری‌هایی که از طریق سگ به انسان منتقل می‌شوند عبارت‌اند از: سالمونلوز، سارقوپتیک، کامپیلوباکتریوز، تیک تیپ، کاپنوسیتوفاگا، کوره کک، طاعون، هاری، عفونت‌های انگلی و غیره.

بیماری های سگ برای انسان

با بسیاری از بیماری های مشترک انسان و سگ در قسمت قبل آشنا شدید. در بسیاری از مواقع بیماری های سگ برای انسان خطر چندانی ندارد و با تشخیص به‌موقع، به راحتی درمان می‌شود؛ اما گاهی کودکان بدون اطلاع از این مسائل خطرناک، بیش از حد به سگ‌های خیابانی نزدیک شده و حتی آن‌ها را لمس می‌کنند. این مورد باعث انتقال بیماری های خطرناک‌تری مانند هاری و یا حتی طاعون خواهد شد. خوب است تا حد امکان از سگ‌های خیابانی دوری کنید.

راه‌های جلوگیری از انتقال بیماری های مشترک انسان و سگ

امروزه بیماری های مشترک انسان و حیوان به خوبی در بیشتر نقاط جهان کنترل و حتی ریشه‌کن شده‌اند. به منظور پیشگیری از انتقال بیماری از سگ به انسان کافی ست به این نکات توجه کنید:

 • از سگ‌های خیابانی دوری کرده و هرگز آن‌ها را لمس نکنید.
 • علائم بیماری‌های سگ‌ها را بشناسید و بلافاصله پس از تشخیص به دامپزشک مراجعه کنید.
 • واکسیناسیون به‌موقع را هرگز فراموش نکنید.
 • هنگام غذا دادن به سگ بیمارتان از دستکش و ماسک استفاده کنید.
 • به‌طور مرتب به سگ خود قرص ضد انگل دهید.
 • محل خواب سگ را به خوبی تمیز و ضدعفونی کنید.

بیماری های مشترک انسان و گربه

با پیشرفت علم دامپزشکی و توجه بیشتر مردم به حیوانات خانگی‌شان، بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات خانگی به خوبی کنترل شده است. البته همچنان به دلیل بی‌توجهی افراد به بهداشت محیط و حیوانات خانگی‌شان، این بیماری‌ها دیده می‌شوند. گربه‌ها نیز یکی دیگر از حیوانات خانگی محبوب هستند. این حیوان اگرچه بسیار جذاب و محبوب است، اما گاهی باعث دردسرتان خواهد شد. برخی از بیماری های مشترک انسان و گربه عبارت‌اند از: توکسوپلاسما، ژیاردیا و کریپتواسپوریدیا، عفوت قارچی کرم حلقه‌ای، سالمونلا و غیره.

گربه ناقل چه بیماری است؟

در قسمت قبل با بیشتر بیماری‌هایی که از طریق گربه به انسان منتقل می‌شوند، آشنا شدید. گربه می‌تواند ناقل انواع باکتری، انواع ویروس و عفونت‌های انگلی باشد. همچنین اگر به موی گربه حساسیت داشته باشید، ممکن است دچار آلرژی پوستی یا تنفسی شوید.

راه‌های جلوگیری از انتقال بیماری های مشترک انسان و گربه

بیماری های مشترک انسان و حیوان خانگی به راحتی قابل‌کنترل و پیشگیری هستند. به منظور جلوگیری از انتقال بیماری از گربه به خودتان، سعی کنید به این موارد دقت کنید:

 • هرگز به گربه‌های خیابانی نزدیک نشوید، و یا برای لمس آن‌ها حتما از دستکش استفاده کنید.
 • واکسیناسیون گربه‌تان را به‌موقع انجام دهید.
 • از قطره‌های پیشگیری‌کننده انگل استفاده کنید.
 • از انواع اسپری، قلاده ضد کنه و قطره‌های ضد کنه، به منظور دور کردن کنه‌ها استفاده کنید.
 • محل خواب گربه را به خوبی ضدعفونی کنید.
 • اگر گربه‌تان روی تختتان می‌خوابد، حتما ملحفه را هفته‌ای یک‌بار بشویید.

بیماری های مشترک انسان و میمون

در این مقاله با انواع بیماری های حیوانات آشنا شدید، اما آیا می‌دانستید که میمون‌ها می‌توانند بیماری‌های بسیار خطرناکی مانند ایدز و هپاتیت را به انسان منتقل کنند؟ متاسفانه امروزه نگهداری حیوانات وحشی و عجیب‌وغریب در منزل، کاری عادی شده است. میمون یکی از این حیواناتی ست که مردم به نگهداری از آن روی آورده‌اند. برخی از مهم‌ترین بیماری های مشترک انسان و میمون عبارت‌اند از: ایدز، هپاتیت، کزاز، هاری، سیاه‌زخم، عفونت‌های باکتریایی و انواع ویروس.

راه‌های جلوگیری از انتقال بیماری های مشترک انسان و میمون

متاسفانه برخی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان وحشی مانند میمون، بسیار خطرناک بوده و تبعات منفی زیادی برای فرد خواهد داشت. بهترین راه پیشگیری از این موضوع، دوری از این حیوانات است. محل زندگی میمون در جنگل بوده و مناسب محیط منزل نیست.

بیماری های مشترک انسان و میمون

سوالات متداول در مورد بیماریهای مشترک انسان و دام

در این مقاله ما به بسیاری از مسائل مربوط به بیماری های مشترک انسان و حیوان پرداختیم. بیماریهای مشترک انسان و دام متاسفانه یکی از نگران‌کننده‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود؛ چراکه افراد بسیار زیادی همه‌روزه با حیواناتی مانند گاو و گوسفند سروکار دارند. شیوع بیماری در میان یک گله، می‌تواند حتی به منزل خریداران گوشت آن حیوانات نیز راه پیدا کند. حتی بروز بیماری پوستی مشترک بین انسان و دام نیز می‌تواند در حد گسترده شیوع پیدا کند. اگرچه در این مقاله به این نوع بیماری‌ها پرداخته‌ایم، اما در ادامه سعی کردیم به برخی از سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

حصبه بیماری مشترک انسان و کدام حیوان است؟

آیا می‌دانید حصبه بیماری مشترک انسان و کدام حیوان است و چه علائمی دارد؟ یکی از بیماری های متداول حیوانات خانگی و انواع دام یا حتی حیوانات وحشی، بیماری حصبه است. در این مقاله با باکتری سالمونلا آشنا شدید. بلکه این باکتری همان عامل بیماری‌زای حصبه به شمار می‌رود. حیواناتی که باکتری سالمونلا را به انسان منتقل می‌کنند، عبارت‌اند از: خزندگان، پرندگان، سگ، گربه، اسب، گاو، گوسفند، بز و بسیاری از حیوانات دیگر.

لیست جانوران ناقل بیماری؛ چه جانورانی ناقل بیماری هستند؟

اگر می‌خواهید بدانید که چه جانورانی ناقل بیماری هستند باید بگوییم که اکثر حیوانات می‌توانند بیماری را به انسان منتقل کنند. لیست جانوران ناقل بیماری عبارت است از: 1. پرندگان 2. خزندگان 3. انواع دام 4. گربه 5. سگ 6. جوندگان 7. بسیاری از پستانداران وحشی

آیا بیماری موی گربه به انسان منتقل می‌شود؟

در قسمت بیماری های مشترک انسان و حیوان در این مقاله، ذکر کردیم که شما ممکن است به موی گربه حساسیت داشته باشید و دچار مشکلات تنفسی و پوستی آلرژیک شوید. بیماری موی گربه در حقیقت وجود خارجی ندارد؛ چراکه به خودی خود موی گربه نمی‌تواند باعث بروز بیماری خاصی شود.

آیا موی سگ باعث بیماری می‌شود؟

آیا موی سگ باعث بیماری میشود؟ در پاسخ به این سوال، همان‌طور که در قسمت قبل در مورد موی گربه گفتیم، موی سگ نیز به خودی خود نمی‌تواند باعث بروز بیماری خاصی شود. تنها مشکلی که موی سگ احتمالا برای برخی از افراد ایجاد می‌کند، ایجاد مشکلات آلرژیک است.

سخن پایانی

همواره در طول تاریخ، حیوانات انواع عامل بیماری‌زا را به انسان‌ها انتقال داده‌اند. در حال حاضر بیش از 70 درصد بیماری‌های نوظهور همه‌گیر جهانی، منشا حیوانی دارند. بیماری های مشترک انسان و حیوان از همه گروه جانوران منتقل می‌شوند. اما از آنجایی ‌که انسان‌ها بیشتر با حیوانات خانگی و دام سروکار دارند، بیش‌ترین تحقیق و البته درمان، برای این دسته از حیوانات صورت گرفته است. به منظور جلوگیری از انتقال این بیماری های مشترک، تنها کافی است به حیوانات خارج از منزل دست نزنید، محیط زندگی دام و حیوانات خانگی را به‌طور منظم تمیز و ضدعفونی کنید و همچنین واکسیناسیون و مصرف انواع داروهای ضد انگلی را پشت گوش نیندازید.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد