حواس پنجگانه سگ و گربه

با حواس پنجگانه سگ ها و گربه ها بیشتر آشنا شوید

()

حواس پنجگانه سگ ها و گربه‌ ها نیز مانند انسان‌ها در وجود آنها نهادینه است و برای ادامه حیات از این حواس استفاده می‌کنند.

حیواناتی نظیر سگ‌ها و گربه‌ها مانند انسان‌ها دارای حواس پنجگانه هستند و این جانداران نیز تا حدی از این حواس برخوردارند و حتی برخی حواس مانند بویایی و یا شنوایی در آنها قوی‌تر از انسان‌ها است. حیوانات نیز جهان پیرامون خود را به کمک حواس پنجگانه‌شان حس و درک می‌کنند و بسیاری از رفتارها و غرایز آنها نیز نشئت گرفته از همین حواس است. بنابراین جاندارانی مانند سگ و گربه به واسطه حواس پنجگانه خود دارای درک و شعور از دنیای اطراف‌شان هستند و بسیاری از رفتارهای انسان‌ها را درک می‌کنند. تربیت حیوانات خانگی نیز بر اساس همین حواس انجام می‌شود و اگر حیوانات دارای هیچ احساسی نبودند، تربیت آنها امکان پذیر نبود. بنابراین توجه به حواس پنجگانه گربه ها و سگ‌ها در شناخت، نگهداری و تربیت آنها از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به این حواس توجه ویژه داشته باشید. به همین بهانه در ادامه این مطلب همه چیز را درباره حواس پنجگانه سگ ها و گربه‌ها به شما توضیح خواهیم داد.

درباره حواس پنجگانه سگ

درباره حواس پنجگانه سگ

درباره حواس پنجگانه سگ باید بگوییم که این حیوان مانند انسان دارای پنج حس اصلی و مهم است که به کمک آنها زندگی می‌کند و تربیت می‌شود. البته میزان برخورداری از حواس پنجگانه در سگ هایی که دارای نژادهای مختلف هستند با یکدیگر تفاوت دارد اما تمامی آنها این حواس را در وجود خود دارند. در این بخش همه آنچه که باید در مورد حواس پنجگانه سگ بدانید را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع حواس پنجگانه سگ ها

حواس پنجگانه ی سگ ها شامل حس بویایی، شنوایی، چشایی، بینایی و لامسه است. اما میزان این حواس در سگ یکسان نیست و برخی از حس‌ها از حس‌های دیگر چندین برابر قوی‌تر هستند. انواع حواس پنجگانه در سگ ها و ویژگی‌های آنها شامل موارد زیر است:

حس بویایی؛ قدرت بویایی سگ چقدر است؟

قدرت بویایی در سگ قوی‌ترین حس این حیوان است و به کمک آن دنیای پیرامون خود را درک کرده و و برای ادامه بقا نیز به حس بویایی خود متکی است. سگ‌ها از حس بویایی قوی خود برای تشخیص و تمایز مکان‌ها، افراد، یافتن طعمه و غذا استفاده می‌کنند. اما سوالی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که حس بویایی سگ چند کیلومتر است و قدرت تشخیص بوی این حیوان در مقایسه با انسان چقدر است؟ همانطور که می‌دانید سگ‌ها به قدرت بویایی بالا معروف هستند و حس و بویایی آنها تقریبا 10000 برابر انسان‌ها است و غدد حسی‌شان نیز در مقایسه با انسان‌ها از 150 میلیون تا 300 میلیون متغیر است؛ در حالی که غدد حسی در انسان‌ها حدود پنج میلیون است. سگ با استفاده از قدر بویایی خود می ‌تواند اطلاعات بسیاری را درباره سگ‌های دیگر و یا انسان‌های اطراف خود بدست آورد. به عنوان مثال می‌تواند جنسیت، میزان آمادگی یک سگ برای جفت گیری، حاملگی و مواردی از این قبیل را متوجه شود. بنابراین قدرت بویایی سگ قوی‌ترین و کاربردی‌ترین حس و قدرت این حیوان محسوب می‌شود و به کمک آن به حیات خود ادامه می‌دهد. اما به نظر شما سگها از چه بویی متنفرند و استشمام چه بوهایی آنها را عصبانی و منزجر می‌کند؟ سگ‌ها از بوهایی نظیر فلفل تند، ادویه و ترشی جات، مرکبات (نارنج، لیموترش، گریپ فروت)، سرکه، گیاهان تازه، الکل، مواد شوینده و پاک کننده، عطر و ادکلن متنفر هستند و در صورت استشمام این بوها سریعا مکان را ترک می‌کنند. اما با این حال واکنش تند و وحشیانه‌ای نسبت به شما ندارند و تنها بک گراندی منفی از شما در ذهن آنان شکل می‌گیرد.

حس بویایی سگ

حس چشایی سگ

حس چشایی در سگ‌ها یکی از حس‌های ضعیف وجود آنها است و این حیوانات در اصل حس چشایی چندان خوبی ندارند و غذا را با استفاده از حس بویایی خود تشخیص می‌دهند. حس چشایی در سگ بسیار کمتر از انسان‌ها است و این حیوان، غذا را برای طعم و مزه آن نمی‌خورد و هر چیزی که ظاهر آن شبیه به خوراکی و مواد غذایی باشد را می‌خورد. بنابراین حس بویایی و چشایی سگ مکمل یکدیگر هستند و این حیوان برای غذا خوردن به حس بویایی بیشتر از حس چشایی‌ خود متکی است.

حس شنوایی سگ

حس شنوایی دومین حس قوی در سگ‌ها محسوب می‌شود و این حس در آنها 4 برابر قوی‌تر از انسان‌ها است. سگ‌ها صداهای بسیار ضعیفی که انسان قادر به شنیدن آنها نیست را به راحتی می‌شوند و دلیل وجود این حس قوی نیز به دلیل نوع ساختار گوش آنها است.

حس بینایی سگ

باور غلطی که درباره حس بینایی سگ‌ها وجود دارد این است که این حیوانات کور رنگی دارند و همه چیز را یکرنگ می‌بینند. در صورتی که سگ‌ها محیط اطراف و اشیار را در سایه‌های زرد، آبی و خاکستری می‌بینند و حس بینایی آنها در مقایسه با انسان‌ها بسیار ضعیف است. سرعت دید تصاویر و اشیا در انسان‌ها 55 هرتز است در حالی که این میزان در سگ‌ها 75 هرتز است.

حس لامسه سگ

حس لامسه در سگ‌ها جهت بازی و برقرار ارتباط مورد استفاده قرارمی‌گیرد و در واقع حس لامسه، اولین احساسی است که در اوایل تولد در وجود این حیوان شکل می‌گیرد. برای تشخیص قدرت حس لامسه یک سگ می‌توانید میزان اشتیاق و واکنش او در زمانی که نوازشش می‌کنید را بررسی نمایید.

محدودیت های حواس پنجگانه سگ به خاطر چیست؟

به‌طور کلی می‌توان گفت که سگ‌ها دارای حس‌های قوی‌تری در مقایسه با انسان‌ها هستند. برای مثال در حس بویایی و شنوایی بسیار عالی عمل می‌کنند و در حس بینایی هم برتری‌هایی دارند. اما شاید محدودترین حس سگ‌ها، حس چشایی آنها باشد. سگ‌ها به‌طور کلی گوشتخوار هستند و در حالت عادی غذای خود را با شکار کردن به دست می‌آورند.

مقایسه حواس پنجگانه سگ با انسان

مقایسه حواس پنجگانه سگ با انسان

در هنگام مقایسه حواس پنجگانه سگ با انسان و میزان برخورداری هر حس در وجود یک سگ و یک انسان به این نتیجه می‌رسیم که حواس پنجگانه در جانداران با توجه به نوع و سبک زندگی آنها در وجودشان نهادینه شده است. به عنوان مثال قدرت بویایی بالای سگ‌ها برای ادامه حیات آنها بسیار ضروری بوده و این در حالی است که حس بویایی در انسان‌ها بسیار کمتر از سگ‌ها است زیرا نیاز ما به این حس به اندازه سگ نیست. بنابراین میزان حواس پنجگانه سگ ها در مقایسه با انسان‌ها با توجه نیاز و نوع زندگی متغیر است.

درباره حواس پنجگانه گربه

گربه‌ها نیز مانند سگ‌ها دارای حواس پنجگانه قوی هستند که از این حواس برای زندگی، پیدا کردن غذا و محافظت از خود استفاده می‌کنند. حواس پنجگانه گربه ها به آنان کمک می‌کنند تا دنیای پیرامون خود را درک کرده و با استفاده موثر از این حواس بتوانند به بقا و حیات خود ادامه دهند. درست مانند سگ‌ها که برای ادامه حیات خود به حواس پنجگانه‌شان متکی هستند، گربه‌ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای زندگی باید از حواس پنجگانه قوی خود استفاده کنند.

انواع حواس پنجگانه گربه ها

در این بخش شما را با حواس پنجگانه گربه ها آشنا کرده و ویژگی‌های هر حس را مورد بررسی قرار می‌دهیم. حواس پنجگانه گربه ‌ها شامل موارد زیر است:

حس بویایی گربه

حس بویایی یکی از قوی‌ترین حواس پنجگانه گربه ها است و در واقع بینی گربه مهم‌ترین عضو بدن این حیوان محسوب می‌شود. قدرت بویایی گربه 14 برابر انسان‌ است و گربه‌ها دارای 200 میلیون حسگر بویایی در بینی خود هستند و این در حالی است که انسان‌ها تنها 5 میلیون حسگر بویایی دارند. گربه‌ها از حس بویایی خود برای برقراری ارتباط، پیدا کردن غذا یا طعمه، یادگیری و غذا خوردن استفاده می‌کنند.

حس چشایی گربه

حس چشایی در گربه‌ها بسیار ضعیف است و این حیوانات برای تشخیص غذای خوب و مناسب از حس بویایی خود کمک می‌گیرند و در واقع این کمبود را با استفاده از حس بویایی‌شان جبران می‌کنند. جالب است بدانید که انسان‌ها دارای 9000 جوانه چشایی هستند و گربه‌ها تنها 473 جوانه چشایی دارند. همین اختلاف زیاد نشان دهنده میزان ضعیف بودن قدرت چشایی گربه در مقایسه با انسان است. بنابراین گربه‌ها غذای خوب و مناسب را از طریق بو کردن آن تشخیص می‌دهند و قدرت چشایی آنها در این امر تقریبا بی تاثیر است.

حس شنوایی گربه

حس شنوایی گربه‌ها مانند حس بویایی آنها بسیار قوی است و حتی بهتر از سگ‌ها می‌توانند صداهای اطراف خود را بشنوند. گربه‌ها در میان پستانداران یکی از قوی‌ترین دامنه‌های شنوایی را دارند که از 48 هرتز تا 85 کیلوهرتز متغیر است. گوش گربه‌ها برای اسکن و بررسی صداهای می‌توانند گوش خود را به صورت 180 درجه بچرخانند و حتی فرکانس‌های صوتی را بیشتر از سگ‌ها متوجه می‌شوند.

حس بینایی گربه

حس بینایی گربه نیز بسیار قوی است و میدان دید وسیعی دارد. قدرت بینایی گربه‌ها در شب بسیار بالاتر است و این حیوان در نور کم به راحتی قادر به دیدن اجسام و محیط اطراف خود بوده و حتی می‌تواند شکار کند. البته گربه‌ها مانند انسان‌ها در تاریکی مطلق نمی‌توانند چیزی را ببینند اما در نور کم، قدرت بینایی خوبی دارند. گربه‌ها توانایی دید برخی از رنگ‌ها را دارند و رنگ‌های سبز و آبی بیشترین رنگی هستند که گربه می‌توانند از محیط اطراف خود درک کنند.

حس لامسه گربه

حس لامسه نیز در گربه‌ها وجود دارد و گیرنده‌های لمسی آنها بر روی پنجه و بینی‌شان قرار دارند. سیبیل‌های گربه نیز یکی دیگر از گیرنده‌های لمسی قوی این حیوان است که در درک و شناخت آنها از محیط پیرامونشان نقش و تاثیر بسزایی دارند. به طور کلی گربه‌ها لمس شدن به خصوص نوازش شدن را حس می‌کنند و با نوازش می‌توانید ارتباط حسی با آنها برقرار کنید.

حواس پنچگانه گربه

سولات متداول در مورد حواس پنچگانه سگ و گربه

در ادامه به تعدادی از مهمترین سوالات متداول افراد درباره حواس پنجگانه سگ و گربه پاسخ می‌دهیم.

حواس پنج گانه در سگ ژرمن شپرد چگونه است؟

سگ ژرمن شپرد یکی از قوی‌ترین نژادها در حس بویایی و شنوایی است. این سگ حس بینایی خوبی هم دارد. به خاطر حس بویایی بسیار قوی این نژاد، از آن برای انواع کارها مانند عملیات نجات، پیدا کردن محل نشتی گاز، کشف مواد ممنوعه (مانند مواد مخدر) و ... استفاده می‌کنند.

حواس پنج گانه در سگ دوبرمن چگونه است؟

قوی‌ترین حس در سگ دوبرمن، حس بویایی است. این نژاد به‌خاطر گوش‌های ایستاده‌ای که دارد، در شنوایی هم بسیار قدرتمند است. به‌طور کلی می‌توان گفت که حس شنوایی سگ‌ها دو برابر قوی‌تر از انسان‌ها است. در سایر حس‌ها نیز تفاوت خاصی بین سگ دوبرمن و سایر نژادها وجود ندارد.

سگها از چه بویی متنفرند؟

سگ‌ها از برخی بوها متنفرند که شاید از نظر ما انسان‌ها خوشایند به نظر برسند. مثلا بوی فلفل و سایر ادویه‌های تند مورد پسند سگ‌ها نیست. این حیوانات از بوی مرکبات نیز خوششان نمی‌آید. سرکه، الکل و ادکلن نیز از جمله بوهایی هستند که سگ‌ها از آنها تنفر دارند.

حس بویایی سگ چند کیلومتر است؟

معمولا گفته می‌شود که سگ‌ها می‌توانند از فاصله‌ای حدود 20 کیلومتری، بو را حس کنند. البته این موضوع به قدرت بوی پخش شده، وجود باد و موارد دیگر هم بستگی دارد.

سخن پایانی

ما در این مطلب حواس پنجگانه گربه ها و سگ ها را به همراه ویژگی‌ها و جزییات آنها مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید سگ‌ها و گربه‌ها نیز دارای حواس پنجگانه هستند و از طریق این حواس نیازهای حیاتی خود از جمله پیدا کردن غذا را برآورده می‌سازند. حواس پنجگانه به سگ‌ها و گربه‌ها کمک می‌کنند تا درک نسبی از محیط پیرامون خود داشته باشند و انسان‌ها نیز با درگیر کردن حواس پنجگانه حیوانات می‌توانند آنها را تربیت کنند و موارد مختلفی را به حیوانات خانگی آموزش دهند.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد