انتخاب سگ

10 نکته‌ که برای انتخاب سگ مناسب خودتان باید به آنها توجه کنید

()

خرید و انتخاب سگ برای بار اول می‌تواند چالش بزرگی باشد، اما اگر با آگاهی صورت بگیرد به تجربه شیرینی بدل خواهد شد. در این مقاله به راهنمای خرید سگ و نکات مهم برای خرید توله سگ خواهیم پرداخت.

خرید و انتخاب سگ بدون داشتن اطلاعات کافی، می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را برای حیوان و خود فرد به بار بیاورد. بهتر است قبل از خرید و انتخاب سگ به اندازه کافی درباره نژاد، نوع نیازها و رفتارشناسی آن سگ تحقیق کرده باشید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین نژاد سگ مناسب خود را خریداری کنید. انتخاب سگ باید متناسب با نیازها و امکانات شما باشد. برای مثال اگر به دنبال داشتن یک سگ کوچک و خانگی هستید بهتر است نژادی را انتخاب کنید که از نظر جثه خیلی بزرگ نشود. در ادامه این مقاله به راهنمای خرید سگ پرداخته و بهترین روش انتخاب توله سگ را با هم مرور می‌کنیم.

چرا تصمیم برای خرید سگ دارید؟

بهتر است قبل از خرید و انتخاب سگ با خود فکر کنید که هدفتان از آوردن یک حیوان خانگی به منزل چیست؟ ابتدا می‌بایست برای خود روشن کنید که آیا توانایی پرداخت هزینه‌ها و وقت کافی برای پرورش یک حیوان خانگی را دارید؟ به همین ترتیب بهتر است درباره نژاد سگ موردنظر به خوبی تحقیق کرده و مشخص کنید که آیا نژاد این نوع سگ با خلق‌وخوی شما سازگار است؟ اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید باید مشخص کنید که آیا فضای کافی برای نگهداری از سگ را دارید؟ هر روز چه مدت می‌توانید از زمان خود برای تمرین، گردش روزانه و سایر نیازهای حیوان اختصاص دهید. پس از آنکه اهداف خود از خرید سگ را مشخص کردید، آنگاه می‌توانید با تحقیق و بررسی برای انتخاب سگ متناسب با شرایط خود اقدام کرده و مطابق راهنمای خرید سگ عمل کنید.

انتخاب مناسب ترین نژاد سگ

پس از آنکه هدف خود از خرید سگ را مشخص کردید می‌توانید مناسب‌ترین نژاد سگ را برای پرورش و نگهداری انتخاب کنید. نژاد سگ معرف خصوصیات آن سگ است بنابراین انتخاب مناسب‌ترین نژاد سگ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در حال حاضر 332 نژاد مختلف سگ بر روی کره زمین زندگی می‌کنند که از نظر سایز، خلق‌وخو، شکل و دیگر مهارت‌ها با هم متفاوت هستند. انتخاب مناسب‌ترین نژاد سگ وابسته به شرایط زندگی شما و همچنین هدف شما از خرید سگ است. به عنوان مثال نژادهایی مثل هاسکی، ژرمن شپرد و روتوایلر از بچگی نیاز دارند که حدود 40 دقیقه برای تربیت آنها وقت صرف کرد؛ در نتیجه چنانچه مشغله کاری شما زیاد است و نمی‌توانید وقت کافی برای آموزش حیوان صرف کنید بهتر است سگ خود را از نژادهای پاگ، بول تریلر، بیگل و فرنچ بولداگ انتخاب کنید.

تست انتخاب سگ

اگر در خرید و انتخاب سگ متناسب با شرایط خود دچار سردرگمی هستید، پیشنهاد می‌کنیم از تست آنلاین انتخاب نژاد سگ به عنوان راهنمای خرید سگ کمک بگیرید. این تست انتخاب سگ براساس استانداردهای AKC تدوین شده و می‌تواند راهنمای بسیار خوبی در انتخاب سگ با نژاد مناسب برای شما باشد. کافی است در گوگل عبارت تست آنلاین انتخاب سگ را سرچ کنید تا به این تست آنلاین دسترسی پیدا کنید. در این تست با توجه به شرایط، روحیات و نیازهای شما مناسب‌ترین نژاد سگ به شما پیشنهاد می‌شود.

بهترین نژاد سگ

بهترین نژاد سگ برای شما، چه نژادی است؟

بهتر است قبل از انتخاب و خرید سگ درباره انواع نژادها به خوبی تحقیق کنید تا بتوانید سگی را انتخاب کنید که بیشترین سازگاری را با همه جوانب زندگی شما داشته باشد. صرف نظر از فضای مناسب در خانه برای نگهداری از حیوان، باید به این نکته توجه داشته باشید که چه مقدار در روز می‌توانید صرف ورزش کردن و بازی با سگ خود کنید. اینکه ترجیح می‌دهید سگتان تا چه حد فعال باشد، رابطه او با دیگر حیوانات به چه صورت باشد، تا چه اندازه آموزش‌پذیر باشد و … همگی از مواردی هستند که می‌بایست در انتخاب بهترین نژاد سگ برای خود در نظر داشته باشید.

سگ شما قرار است یک سگ خانواده باشد، یا سگ نگهبان یا همبازی بچه؟

بسته به نوع نژاد سگ و هدف شما از خرید آن، هر سگ می‌تواند یک نقش اساسی را ایفا کند. برای مثال براساس گفته‌های سایت AKC نژادهای روتوایلر، ژرمن شپرد، دوبرمن و بول مستیف برای گارد عالی هستند در حالی‌که بهترین نژادهای سگ خانواده را بهتر است از میان نژادهای گلدن رتریور، کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، بیگل و فرنچ بولداگ انتخاب کنید. همچنین چنانچه فرزند کوچکی در خانه دارید که ترجیح می‌دهید یک سگ را به عنوان همبازی او به منزل بیاورید باید نژادی را انتخاب کنید که سازگاری خوبی با بچه‌ها داشته باشد. برای مثال سگ‌های گلدن رتریور، لابرادور رتریور، بیگل، باکسر و نیوفنلاند می‌توانند همبازی بسیاری خوبی برای بچه‌ها باشند.

راهنمای خرید سگ

راهنمای خرید سگ

انتخاب سگ اگر با آگاهی و دانش کافی انجام شود، فرد می‌تواند نژادی متناسب با نیاز و شرایط خود انتخاب کرده و از نگهداری از آن برای مدت طولانی نهایت لذت را ببرد. در ادامه راهنمای خرید سگ و نکات اساسی در انتخاب سگ مناسب را با هم مرور خواهیم کرد.

10 نکته‌ درباره انتخاب سگ

توجه به 10 نکته در انتخاب و خرید سگ مناسب بسیار ضروری است. براساس تحقیقات علمی، در راهنمای خرید سگ موارد زیر به فرد توصیه می‌شود:

 1. سرشت و طبیعت

برخی سگ‌ها تهاجمی و خشن‌تر و برخی آرام‌ترند. اگر قصد خرید یک سگ نگهبان را دارید بهتر است از نوع داینامیک سگ را انتخاب کنید. اما اگر یک سگ خانگی می‌خواهید، سگ‌های با طبیعت آرام به شما توصیه می‌شوند.

 1. اندازه

سگ‌های کوچکتر فعال‌تر و پرجنب‌وجوش‌تر هستند. سگ‌های کوچکتر برای افرادی که فرزند کوچک دارند، انتخاب بسیار مناسبی هستند. به خاطر داشته باشید سگ با سایز بزرگ علاوه برآنکه به غذای بیشتری احتیاج دارد، ریزش موی بیشتری داشته و درمان آن نیز پرهزینه‌تر خواهد بود.

 1. سطح فعالیت

سطح فعالیت هر سگ براساس نژاد آن مشخص می‌شود. اگر به دنبال یک سگ پرانرژی و پرجنب‌وجوش هستید، بردر کولی و سیبرین هاسکی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. اما چنانچه فکر می‌کنید خیلی وقت پیاده‌روی رفتن با سگ خود را ندارید از نژادهای بست هوند یا بول ماستیف انتخاب کنید.

 1. مراقبت جسمی

سگ‌ها با توجه به نوع ظاهر خود به مراقبت‌های جسمی متفاوتی نیاز دارند. برای مثال سگ‌های با گوش دراز بیشتر دچار عفونت گوش می‌شوند. یا برخی نژادها مانند ماستیف‌ها و بلودهاندز آبریزش دهانی زیادی دارند و می‌بایست برای آنها از پیشبند استفاده کرد.

 1. نژاد

برخی افراد ترجیح می‌دهند که تنها یک نژاد خاص را نگهداری کنند اما خوب است بدانید که نژادهای میکس می‌تواند رفتار و خصوصیات ظاهری آنها را ترکیب و متوازن کند. درواقع نژادهای میکس معمولا طبیعت خوبی داشته و باهوش هستند.

 1. سن

به خاطر داشته باشید که اگرچه یک توله سگ را می‌توان از ابتدا خودتان تربیت کنید اما اگر فرزند کوچکی در خانه دارید بهتر است سگ بالغ را انتخاب کنید چراکه توله سگ ممکن است فرزند و یا اسباب‌بازی‌های او را گاز بگیرد. در مقابل سگ بالغ شرایط زندگی و مسائل بهداشتی مشخص‌شده‌ای دارد.

 1. نیازهای خانواده

طبق راهنمای خرید سگ همواره در هنگام خرید و انتخاب سگ به تمام اعضای خانواده خود فکر کنید. آیا کسی را دارید که به ریزش موی سگ حساس باشد؟ آیا بچه کوچکی در خانه دارید که ممکن است آسیب ببیند؟

 1. هوش و آموزش پذیری

اگر به دنبال آن هستید که سگی آموزش‌پذیر داشته باشید باید از نژادهایی انتخاب کنید که هوش بیشتری داشته و قابلیت آموزش پذیری بهتری داشته باشند.

 1. بودجه و توان مالی

پرورش و نگهداری از سگ مستلزم پرداخت و هزینه مالی بالا است. بهتر است قبل از خرید سگ ابتدا تصمیم بگیرید که چقدر مایل هستید برای سگ خود هزینه کنید. به یاد داشته باشید علاوه بر تامین غذا، مسائل بهداشتی و پیرایش، دارو و خرید اسباب‌بازی همگی هزینه دارند.

 1. تعهد مادام العمر

خرید سگ یک تعهد مادام العمر است که چنانچه از روی آگاهی و تحقیق و بررسی انجام شده باشد، فرد همیشه از انتخاب خود راضی بوده و تا سالیان سال نسبت به انتخاب خود احساس رضایت خواهد داشت.

راهنمای خرید سگ

10 روش انتخاب توله سگ

توله سگ‌ها بسیار وقت گیر هستند و اگرچه برخی از نژادها آرام‌تر از نژادهای دیگرند اما باز هم باید زمان زیادی را برای پرورش و تربیت توله سگ خود صرف کنید. در نتیجه اگر قصد دارید که یک توله سگ خریداری کنید قبل از آن مطمئن شوید که وقت کافی برای گذراندن با توله سگ خود دارید. در ادامه 10 روش انتخاب توله سگ و راهنمای خرید سگ را با هم مرور خواهیم کرد.

 1. بررسی نژاد

بهتر است با توجه به وضعیت شغلی، محل و فضای زندگی و روحیات خود نژادهای توله سگ‌های مخلتف را بررسی کرده و نژادی متناسب با شرایط خود را انتخاب کنید.

 1. فضای زندگی

به خاطر داشته باشید که توله سگ با گذشت زمان بزرگ شده و به فضای بیشتری نیاز دارد. در نتیجه بهتر است در هنگام خرید و انتخاب توله سگ، نژادی را برگزینید که با توجه به بزرگی یا کوچکی محل زندگی فعلی‌تان، بعدها دچار مشکل نشوید.

 1. بررسی وضعیت سلامت توله سگ

از آنجا که برخی نژادها مستعد بیماری‌های مفصلی، عفونی و مشکلات تنفسی و پوستی هستند در نتیجه بهتر است در هنگام خرید توله سگ اطلاعات مربوط به آزمایش‌های بهداشتی و غربالگری سلامت او را کامل مطالعه کرده و به دامپزشک نشان دهید.

 1. بودجه و هزینه

در نظر داشته باشید در کنار هزینه‌های اولیه برای غذای مخصوص توله سگ، تهیه اسباب‌بازی، وسایل نظافت و مراقبت‌های دامپزشکی او نیز هزینه‌های گزافی به فرد تحمیل می‌کند. در نتیجه از آنجا که خرید توله سگ یک تعهد طولانی مدت است، بهتر است در ابتدا تمام هزینه‌های حیوان را بررسی کنید.

 1. تعهد خرید

بهتر است قبل از انتخاب و خرید توله سگ تمام جوانب مربوط به نگهداری، صرف وقت و انرژی و همچنین هدف خود از خرید حیوان خانگی را برای خود روشن کنید تا پس از خرید دچار پشیمانی نشوید.

 1. سطح فعالیت

توله سگ‌ها برحسب نژاد خود، سطح فعالیت متفاوتی دارند. اگر فرصت ورزش و پیاده‌روی هر روزه با سگ خود را دارید می‌توانید از نژادهای پرجنب‌وجوش انتخاب کنید.

 1. موقعیت خانواده

شما می‌توانید برحسب شرایط و موقعیت خانواده خود یک توله سگ را انتخاب کنید. برای مثال اگر فرزند کوچکی دارید می‌توانید توله سگی را خریداری کنید که ارتباط بهتری با بچه ها دارد.

 1. آموزش‌پذیری

برخی نژادها هوش بیشتری داشته و قابلیت آموزش‌پذیری بالاتری دارند. در نتیجه اگر به دنبال سگی هستید که تمام دستورات شما را بی‌چون‌وچرا اجرا کند، بهتر است از زمان تولگی آن را به خوبی آموزش دهید.

 1. نیاز به محافظت

اجتماعی شدن سگ از سنین پایین شروع می‌شود. بهتر است برای بهبود و حفظ سلامت ذهنی سگ از او در برابر شرایطی که ممکن است باعث ایجاد اضطراب و ترس در سگ شود، محافظت کرد.

 1. نیاز به تعامل با سایر سگ‌ها

برخی از نژاد سگ‌ها تمایل دارند که با دیگر سگ‌ها تعامل داشته باشند، درنتیجه بهتر است در انتخاب و خرید توله سگ همواره این نکته را به خاطر داشته باشید.

انتخاب سگ

سوالات متداول درباره انتخاب سگ مناسب

در ادامه مهم‌ترین سوالاتی که در زمینه خرید و انتخاب سگ برای افراد پیش می‌آید را با هم مرور خواهیم کرد.

آیا روشی برای تست انلاین انتخاب نژاد سگ وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید تست آنلاین انتخاب نژاد سگ که در وبسایت‌های مختلف وجود دارند و براساس استانداردهای AKC هستند را انجام داده و بهترین نژاد سگ را برای خود خریداری کنید. این تست می‌تواند به عنوان راهنمای خرید سگ نیز تلقی شود.

از کجا سگ خانگی بخرم؟

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که از کجا سگ خانگی بخرم؟ در پاسخ باید گفت بهتر است برای خرید سگ از پرورش‌دهنده مطمئن اقدام کنید. به خاطر داشته باشید انتخاب یک پرورش‌دهنده خوب اصلا کار راحتی نیست. همچنین بهتر است از پت‌شاپ‌ها توله سگ نخرید. زیرا ممکن است توسط پرورش‌دهنده غیرحرفه‌ای تربیت شده و یا بیمار باشند. همچنین اگر تمایل دارید بدانید که از کجا سگ جیبی بخریم باید گفت این سگ‌های کوچک و مینیاتوری که بسیار حساس و همانند نوزاد هستند را نیز بهتر است تنها از مراکز معتبر و مجاز و پرورش‌دهنده‌های مطمئن خریداری کرد.

آیا همه انواع سگ های پاپی قابلیت نگهداری در خانه را دارند؟

با توجه به کوچک‌تر شدن فضای خانه‌ها، همه نژادهای سگ های پاپی در خانه قابل نگهداری نیستند. در این میان می‌توان به نژادهای باکسر، یورکشایر تریر، گلدن رتریور، بیچون فرایز، پاپیون، گریهوند، پودل، پامرانین، لابراتور رتریورو مالتیز برای نگهداری در خانه اشاره کرد.

سخن پایانی راهنمای خرید سگ

در این مقاله به نکاتی که می‌بایست در هنگام خرید و انتخاب سگ توجه داشت، اشاره کردیم. از آنجا که نگهداری و پرورش یک سگ در خانه مستلزم رعایت اصول و قواعد خاصی است و وقت، انرژی و هزینه زیادی را می‌طلبد، در نتیجه بهتر است پیش از انتخاب سگ و خریداری آن، تمام اطلاعات لازم در خصوص نژاد و نوع شخصیت حیوان را بررسی کنید. انجام تست آنلاین انتخاب نژاد سگ و راهنمای خرید سگ به شما کمک می‌کند که سگی متناسب با نوع نیاز و شرایط فعلی زندگی خود انتخاب کنید.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد