نگهداری ماهی در آکواریوم

برای نگهداری ماهی در آکواریوم به این نکات مهم توجه داشته باشید

()

در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع روش های نگهداری ماهی در آکواریوم و نکات مربوط به آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

آکواریوم می تواند یک فضای آرامش بخش برای شما در منزل ایجاد کنند و برای لحظاتی شما را از دغدغه‌های روزمره دور نماید. محفظه شیشه‌ای آکواریوم و ماهی‌های زیبا همراه با گیاهان تزئینی فضایی جذاب و آرامش‌بخش را برای اهالی خانه به وجود می‌آورد. پس اگر قصد راه‌اندازی آکواریوم خانگی را دارید لازم است بدانید هر ماهی خلق و خوی مخصوص به خودش را دارد و از لحاظ تغذیه و نگهداری با دیگر ماهی‌ها متفاوت است. بنابراین شما نمی‌توانید هر ماهی را در کنار ماهی دیگری قرار دهید و باید به ترتیب چینش ماهی‌ها در کنار هم توجه کافی داشته باشید. در این مقاله به طور کامل اطلاعات لازم در رابطه با نگهداری ماهی در آکواریوم را با شما عزیزان به اشتراک می‌گذاریم.

نحوه نگهداری ماهی در آکواریوم

اگر شما هم علاقه مند به داشتن آکواریوم خانگی در منزل و یا حتی محل کار خود هستید لازم است تا اطلاعات کافی در خصوص نحوه صحیح نگهداری ماهی در آکواریوم داشته باشید در ادامه به چند نکته کلیدی در این باره می‌پردازیم:

 • نکته اول: مهمترین نکته در مورد نحوه نگهداری ماهی‌ها تهیه اکواریوم مناسب است. ممکن است اینگونه به نظر برسد که داشتن آکواریوم کوچک نیاز به مراقبت کمتری دارد در حالی که چنین چیزی درست نیست و تنها موجب مرگ زودرس ماهی‌ها می‌شود؛ آکواریوم باید به اندازه‌ای باشد که ماهی‌ها فضای کافی برای شنا کردن داشته باشند.
 • نکته دوم: به منظور کاهش استرس ماهی‌ها نیاز است تا فضایی از پوشش گیاهی برای تقویت احساس امنیت آنها فراهم کنید.
 • نکته سوم: برای قرار دادن ماهی جدید در آکواریوم این کار را به آهستگی انجام دهید. ابتدا چراغ های آکواریوم را خاموش کنید؛ سپس کیسه حاوی ماهی را در آب آکواریوم قرار داده و بگذارید مقداری از آب آکواریوم وارد کیسه شود سپس اجازه دهید تا خود ماهی به آهستگی وارد آب آکواریوم شود.
 • نکته چهارم: شب ها چراغ را خاموش کنید چون ماهی‌ها برای خواب قادر به بستن چشم های خود نیستند و وجود نور باعث آسیب به چشم‌هایشان می‌شود. شما می‌توانید از چراغ‌های تایمر‌دار نیز برای این کار استفاده کنید.

نکات نگهداری ماهی در آکواریوم

نکات نگهداری ماهی در آکواریوم

به نکات کلیدی و مفید در مورد نگهداری ماهی در آکواریوم توجه کنید:

 1. دمای مناسب
 2. ضدعفونی کردن آکواریوم
 3. کلر زدایی آکواریوم
 4. تعویض آب آکواریوم در هر ماه
 5. ضدعفونی کردن وسایل آکواریوم با محلول آب و نمک
 6. تغذیه مرتب و به اندازه ماهی‌ها
 7. ترکیب مناسب ماهی‌های آکواریومی در کنار هم

نگهداری ماهی در آکواریوم کوچک

لازم است تا قبل از خرید ماهی و آکواریوم تصمیم بگیرید که چه میزان فضایی را می‌خواهید به آکواریوم خود اختصاص بدهید، چون اگر فضای کمی داشته باشید باید تعداد ماهی‌های کمتر و کوچکتری را انتخاب کنید. نگهداری ماهی در آکواریوم کوچک کار ساده‌ای نیست اما با داشتن آگاهی و اطلاعات لازم این کار برایتان آسان خواهد شد. همچنین باید در مورد اینکه قصد دارید آکواریوم با آب سرد و یا آب گرم داشته باشید تصمیم گیری کنید، چون در آب گرم تعداد گونه‌های بیشتری قادر به زندگی هستند.

مضرات آکواریوم در منزل

آیا می دانید که تماس بیش از حد افراد با آب آکواریوم می‌تواند منجر به بروز بیماری شود؟ نام این عفونت «مایکو باکتریوم ماریو»  است. متاسفانه تشخیص این عفونت با تاخیر همراه است و به سادگی قابل تشخیص نیست. این عفونت زمانی اتفاق می‌افتد که فرد دارای زخم باز باشد و این زخم با آب آکواریوم تماس پیدا کند و از این طریق وارد بدن فرد شود. حتما در هنگام استفاده از آکواریوم خصوصاً زمان‌هایی که مشغول به تمیز کردن آن  هستید تمامی نکات بهداشتی را رعایت کنید.

فواید آکواریوم در منزل

راه اندازی آکواریوم می‌تواند فواید زیادی را برای شما به همراه بیاورد. به طور کلی اشخاصی که در منزل آکواریوم دارند از روحیه شادتر و زنده تری برخوردارند. فضای آرامش‌بخش آکواریوم تا حد زیادی خستگی، استرس و فشارهای عصبی را کاهش می‌دهد. داشتن آکواریوم نزدیک به محل استراحت شما و تماشای ماهیان قبل از خواب برایتان خوابی آرام را به ارمغان می‌آورد. به همین جهت است که در مراکز درمانی جهت روحیه دادن به افراد از آکواریوم استفاده می‌شود. بر اساس تحقیقات فشار خون افراد با نگاه کردن به آکواریوم کاهش می‌یابد.

روش نگهداری ماهی گوشتخوار

نحوه نگهداری انواع ماهی در آکواریوم

روش نگهداری برای انواع ماهی‌ها با یکدیگر متفاوت است. از همین رو در این قسمت می‌خواهیم به نحوه نگهداری انواع ماهی‌ها بپردازیم:

روش نگهداری ماهی گوشتخوار

ماهی‌های گوشتخوار تا حد زیادی توانسته اند توجه آکواریوم دارها را به خود جلب کنند. پرورش و نگهداری آنها کار دشواری نیست. ماهی‌های گوشتخوار انواع مختلفی دارند که هر یک روش نگهداری خاص خودش را دارد. انواع آنها عبارت‌اند از:  ماهی سیچیلاید، ماهی پلاتی، ماهی فلاورهورن، ماهی اسکار، ماهی شیشه‌ای، ماهی تترا، ماهی پرت، ماهی پنگوسی.

روش نگهداری ماهی قرمز در آکواریوم

اگر می‌خواهید ماهی قرمز زمان طولانی تری به آکواریوم شما زینت‌ ببخشد و بیشتر عمر کند به نکات زیر درمورد روش نگهداری ماهی قرمز در آکواریوم توجه کنید:

 • هرگز نباید آب لوله کشی را به طور مستقیم وارد آب آکواریوم کنید؛ ابتدا باید کلرزدایی انجام شود.
 • پیش از قرار دادن ماهی‌ها در آکواریوم فضای مناسب برای رشد باکتری‌های مفید را فراهم کنید. می‌توانید این کار را با استفاده از افزودن غذای ماهی‌ به آکواریوم انجام دهید.
 • فضای کوچک برای این ماهی‌ها سم است و باعث مرگ ناگهانی آنها می‌شود. بنابراین در انتخاب اندازه مناسب آکواریوم برای آنها توجه کنید. ضمناً به ازای هر ماهی قرمز به ۱۵۰ لیتر آب نیاز دارید.

شرایط نگهداری ماهی کوی در آکواریوم

ماهی کوی جزو یکی از پرطرفدارترین ماهی‌ها است و اولین بار در ژاپن پرورش داده شد. شرایط نگهداری ماهی کوی در آکواریوم باید به طور دقیق انجام شود چون نگهداری از آن در فضای کوچک یا آکواریوم کار آسانی نیست و نیاز دارد تا فضای کافی برای شنا کردن داشته باشد. بهتر است برای شروع کوچک‌ترین ماهی کوی را انتخاب کنید. این ماهی‌ها نیاز به نور کافی دارند و نور قرمز و سفید بهترین گزینه برای جلوگیری از کدر شدن رنگ این ماهی‌ها در درازمدت است.

روش نگهداری ماهی قزل آلا در آکواریوم

ماهی قزل آلا از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. جهت نگهداری ماهی قزل آلا در آکواریوم نیاز به تجهیزاتی مثل دماسنج، تخته زیست سنجی، ساچوک و رقم بند ((Sorter دارید. دما، اندازه آکواریوم،  تغذیه و میزان اکسیژن دهی همگی از مواردی هستند که در زمان پرورش ماهی باید به آنها دقت کنید. برای شروع بهتر است از ماهی قزل آلای رنگین کمان استفاده کنید چون این ماهی حساسیت زیادی نسبت به حرارت آب و اکسیژن ندارد؛ همچنین سازگاری مناسبی با شرایط دارد. جهت پرورش بهتر آن می‌توانید مدتی را به عنوان کارآموز در کارگاه‌های پرورش ماهی بگذرانید تا با راه و روش کار بیشتر آشنا شوید.

نحوه نگهداری ماهی استروژن در آکواریوم

تمایل افراد برای نگهداری استروژن و یا همان خاویار روز به روز در حال افزایش است. این ماهی به دلیل شکل و ظاهر زیبای خود طرفداران زیادی دارد. اگر قصد نگهداری ماهی استروژن در آکواریوم را دارید به شما ماهی اوزون برون را توصیه می‌کنیم چون مناسبت‌تر از دیگر گونه‌ها است. به طور کلی این ماهی 27 گونه مختلف دارد. برای پرورش این ماهی میزان حجم آب بسیار حائز اهمیت است؛ طول و عرض آکواریوم باید مناسب با اندازه این ماهی باشد به طوری که بتواند آزادانه در آن بچرخد و شنا کند.

شرایط نگهداری بچه ماهی در آکواریوم

برای نگهداری بچه ماهی در آکواریوم مسئله تغذیه از مهمترین عواملی است که باید به آن توجه داشته باشید. نوزادهای ماهی تا سه روز بعد از تولد نیاز به هیچگونه ماده غذایی ندارند چون می‌توانند از ذخیره غذایی خود تغذیه کنند. نوزاد ماهی‌ها در ابتدا تنها از طریق دیدن می‌توانند غذای خود را پیدا کنند؛ پس به یاد داشته باشیدغذایی که برای آنها تهیه می‌کنید حتماً از نظر رنگ توجه آنها را جلب کند. غذا باید به اندازه کافی کوچک باشد و از نظر ترکیب غذا با ساختار نوزاد ماهی متناسب باشد.

چه کار کنیم ماهی اکواریوم نمیرد؟

سوالات متداول در مورد نحوه نگهداری ماهی در آکواریوم

تا این بخش از مقاله به نکات کلیدی و انواع روش‌های نگهداری ماهی در آکواریوم پرداختیم. اکنون می‌خواهیم برای راهنمایی بیشتر شما خوانندگان عزیز به چند سوال احتمالی پاسخ دهیم:

علت مرگ ناگهانی ماهی اکواریوم چیست؟

به نظر شما علت مرگ ناگهانی ماهی اکواریوم چیست؟ حتما تجربیات خود را دراین باره در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید. به نکات زیر توجه کنید:

 • اول اینکه نباید ماهی‌ها را به تعداد زیادی در یک مرحله وارد آکواریوم کنید. برای این کار متعادل کردن آب آکواریوم اهمیت زیادی دارد. پس ابتدا تمامی مواد مضر در آب را از بین برده و از فیلتر عبور دهید همچنینPH آب باید ثابت شود.
 • دوم اینکه به تعداد ماهی‌های داخل آکواریوم دقت کنید. تعداد آنها باید کمتر از حد مجاز باشد، خصوصاً تازه کارها باید حواسشان باشد که بیش از حد مجاز تراکم ماهی در آکواریوم خود نداشته باشند.
 • سوم به یاد داشته باشید که در میزان غذادهی به ماهی‌ها افراط نکنید، زیرا آنها می توانند چند روز بدون غذا هم زنده بمانند. مقدار غذای ماهی‌ها نباید بیش از اندازه باشد و طبق قانون غذادهی، هیچ وقت بیشتر از مقداری که در ۵ دقیقه کاملاً مصرف می‌کنند به آنها غذا ندهید.
 • چهارم از داشتن فیلتر مناسب اطمینان حاصل کنید. برای سلامتی ماهی‌های خود و جلوگیری از مرگ آنها حتما نیاز به یک فیلتر با حجم مناسب دارید که به خوبی آب آکواریوم را تصفیه کند.

چه کار کنیم ماهی اکواریوم نمیرد؟

یکی از مهمترین نکاتی که می‌تواند به بقای بیشتر ماهی‌ها کمک کند تهیه آب سالم است. بعد از خرید آکواریوم لازم است تا باکتری های مفید را به میزان لازم در آب آکواریوم رشد دهید سپس آب مخصوص آکواریوم را اضافه کنید و تا ۲۴ ساعت هیچ ماهی را در آن قرار ندهید و با استفاده از فیلتر آب را تسفیه کنید بعد از آن می‌توانید ماهیهای دانیو و گورامی را در آکواریوم قرار دهید چون این ماهیها سرسخت هستند و حساسیتی به آمونیاک ندارند سعی کنید به تدریج باکتری های مفید را اضافه کنید و تعادل مناسب را در آب ایجاد کنید.

بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک کدام است؟

اکنون می خواهیم شما را با بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک آشنا کنیم. اگر می‌خواهید در آب سرد ماهی را نگهداری کنید ماهی گلدفیش را به عنوان بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک شما پیشنهاد میکنیم. این ماهی به اکسیژن کمتری نسبت به دیگر ماهی‌ها نیاز دارد و خط های افقی و شفافش زیبایی آن را دو چندان می‌کند. همچنین آنها سازگاری بالایی دارند و متهاجم نیستند.

مورد بعدی که به عنوان بهترین ماهی برای نگهداری در آکواریوم به سراغش می‌رویم ماهی جک دمپسی  نام دارد. این ماهی همه چیزخوار و خوش خوراک است. جک دمپسی به طور معمول ۵ تا ۷ سال عمر می‌کند و دارای ظاهری زیبا با رفتارهای جذاب است.

بهترین ماهی آکواریومی برای تکثیر کدام است؟

بهترین ماهی آکواریومی برای تکثیر کدام است؟

اگر به دنبال پرورش و تکثیر ماهی آکواریومی هستید ماهی گورامی را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ گورامی یکی از بهترین ماهی های آکواریومی برای تکثیر در محیط خانه می باشد. برای شروع تکثیر باید از شاه تخم‌ها استفاده کنید و ماهی هایی که بالغ و خوب رشد کرده اند را انتخاب کنید نگهداری و پرورش این ماهی‌ها کار بسیار آسانی است. آنها از نظر تغذیه همه چیز خوار هستند و اغلب از غذاهای پولکی و خشک و کرم‌های خونی تغذیه می‌کنند.

مقاوم ترین ماهی آکواریوم کدام است؟

در این قسمت می خواهیم به معرفی مقاوم ترین ماهی آکواریوم بپردازیم. برای شروع آکواریوم داری نیاز است تا با مقاوم ترین ماهی ها شروع کنیم که هم نحوه نگهداری آنها آسان باشد و هم سازگاری بیشتری با محیط داشته باشند. اولین ماهی که می خواهیم به شما معرفی کنیم ماهی گوپی است این ماهی دارای سازگاری زیادی با دیگر ماهی ها می باشد و از غذاهای خشک و اماده تغذیه می‌کند. نوع نر این ماهی دارای رنگ های بسیار زیبایی است. دمای مناسب برای این ماهیان از ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است.

ماهی بعدی تترا نئون نام دارد. تنوع رنگی بسیار بالای این نوع ماهی طرفداران زیادی بین آکواریوم داران دارد. ماهی نئون از بین خانواده تتراها از زیباترین آنها محسوب می‌شود این ماهی تمایل به زندگی گروهی دارد و ماهی صلح جویی محسوب می شود. تتراها بیش از هفتاد گونه متنوع دارند و به دلیل زیبایی طرفداران زیادی دارند. دمای مناسب برای آنها بین ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است.

بهترین ماهی برای نگهداری در آکواریوم کدام است؟

اگر به تازگی شروع به راه اندازی آکواریوم کرده اید ما به شما بهترین ماهی برای نگهداری در آکواریوم را معرفی می‌کنیم ماهی گلدفیش از ماهیان زیبا و قدیمی است که معمولا به صورت گروهی زندگی می کند. گلدفیش‌ها یا همان ماهی طلایی بسیار خوش خوراک اند وخیلی سریع غذا را هضم می‌کنند از این رو نیاز به تعویض آب آنها زیاد است. این ماهی‌ها در صورت فراهم بودن شرایط مناسب تا ۳۲ سال هم عمر می‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله با انواع اصول و روشهای نگهداری ماهی و شناخت بهترین نوع ماهی برای شروع و تکثیر و دیگر مطالب مرتبط آشنا شدیم. اگر فضا و علاقه‌ کافی برای داشتن آکواریوم را دارید همین امروز دست به کار شوید. فراموش نکنید که استفاده از آکواریوم در محیط‌های شلوغ و پرمشغله باعث ایجاد آرامش می‌شود و افراد با تماشا کردن به ماهی‌های زیبا و جذاب می‌توانند ذهن خود را آرام کنند و تمرکز لازم برای بازگشت به کار خود را دوباره بیابند. وجود آکواریوم می‌تواند خلاقیت افراد را افزایش داده و باعث شود تا اشخاص با فکری باز خلاقانه‌تر از قبل عمل کنند. از همین رو در شرکت‌های معروف و بزرگ در محل جلسات برای آنکه کارمندان بتوانند با ذهنی خلاق و باز به مسائل بپردازن، در گوشه‌ای از محل کار آکواریوم احداث شده است.

از اینکه در این مقاله ما را همراهی کردید از شما سپاسگزاریم، حتما نظرات و تجربیات خود را در رابطه با نحوه نگهداری ماهی‌ها با ما در میان بگذارید.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد