گربه پرشین

درباره گربه پرشین کت اشرافی و روش‌های نگهداری آن بیشتر بدانید

()

گربه پرشین کت اشرافی یکی از بهترین نژادهای گربه خانگی است که طرفداران زیادی هم در دنیا دارد. در این مقاله با گربه پرشین کت و انواع آن بیشتر آشنا می‌شویم.

گربه یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی در سراسر جهان به شمار می‌رود. چهره ملوس و جذاب آن‌ها هر انسانی را به خود جذب می‌کند. انواع نژادهای مختلف گربه در جهان وجود دارند که گربه پرشین کت اشرافی در این میان جزء محبوب‌ترین‌ها به شمار می‌رود. این گربه ایرانی به دلیل زیبایی و وقار خاصی که دارد، در گذشته‌های دور مورد توجه طبقه اشرافی قرار گرفت، و پس‌ازآن به‌عنوان یک گربه اشرافی شناخته شد. شاید همین مسئله باعث شد تا گربه پرشین قیمت بالاتری نسبت به باقی نژادها داشته باشد. این حیوان بسیار مهربان، صبور و خونگرم است. اگر قصد نگهداری از آن را دارید، باید به تغذیه آن دقت کنید. برای جلوگیری از بروز انواع بیماری‌های ژنتیکی، خوب است هر 6 ماه برای چکاپ به دامپزشکی مراجعه کنید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به تمام موارد مربوط به پرشین کت‌ها بپردازیم. تا پایان با ما همراه باشید.

گربه پرشین کت اشرافی که یک گربه ایرانی اصیل است، به دلیل زیبایی خیره‌کننده‌ای که دارد، مورد توجه بیشتر حیوان دوستان جهان قرار گرفت. جالب است بدانید که در سال 2015 نتیجه سرشماری آمریکا نشان داد که پرشین کت‌ها در رده دوم محبوبیت قرار دارند. زادگاه اصلی این گربه را در ایران، استان خراسان می‌دانند. این گربه‌ها پس‌ازآنکه در قرن 16 میلادی به‌وسیله کشتی‌های تجاری اروپایی‌ها به کشورهایی مانند ایتالیا و انگلیس وارد شدند، به‌سرعت جای خود را در میان طبقه ثروتمند جامعه باز کردند؛ تا حدی که در عکس‌ها و نقاشی‌های موجود مربوط به آن زمان، وجود یک پرشین کت سفید یا سیاه نماد قدرت یا ثروت بود. پرشین های سفید چشم آبی از همان ابتدا بیشتر از بقیه انواع این گربه مورد توجه بودند. البته آن‌ها قیمت بسیار بالاتری نیز دارند. اما به‌مرور زمان با جفت‌گیری‌های مختلف و یا حتی جهش‌های ژنتیکی، انواع متفاوتی از این نژاد به وجود آمد.

گربه ایرانی

همه چیز درباره گربه پرشین کت اشرافی

گربه پرشین یکی از زیباترین و البته اصیل‌ترین گربه‌های جهان محسوب می‌شود. زیبایی خاص و وقار گربه پرشین کت اشرافی باعث شده تا افراد زیادی علاقه به نگهداری آن داشته باشند. زادگاه اصلی این گربه ایران بوده و تقریبا در قرن 16 میلادی به اروپا برده شد. به‌طورکلی انواع مختلف این گربه دارای موهایی بلند، پاهایی کوتاه، سر بزرگ و چشمانی زیبا و درشت هستند. بچه گربه پرشین در ابتدا جثه کوچکی دارد، اما ‌به‌سرعت رشد کرده و شاید در کمتر از چند ماه سایز مادر و پدرش شود. این گربه به مهربانی، آرامی و صبور بودن معروف است. یکی از خصوصیات خوبی که دارند، سازگار بودن با محیط زندگی و حتی حیوانات دیگر در محیط خانه است. طول عمر متوسط این نژاد تقریبا 15 سال تخمین زده می‌شود. در این مقاله شما می‌توانید انواع مختلف عکس گربه پرشین را مشاهده کنید.

 

بد نیست بخوانید: معرفی انواع حیوانات خانگی

داستان گربه پرشین کت چیست؟

جالب است بدانید در اسناد تاریخی که در دسترس قرار دارند، اولین جایی که از گربه پرشین یاد شده است، در نامه یک جهانگرد ایتالیایی به نام پیترو دلاواله بود، که در ۲0 ژوئن ۱۶۲۰ در اصفهان نوشته شد. او در این نامه این‌گونه نوشت: نجیب زادگان ایتالیایی مجذوب زیبایی گربه‌های ایرانی می‌شوند و تعدادی از آن‌ها را با خود به اروپا می‌برند. اگرچه این نامه در اصفهان نوشته شد، اما متخصصین این امر زادگاه اصلی این گربه را استان خراسان می‌دانند. در حقیقت گربه های پرشین در حدود قرن 16 میلادی به اروپا برده شدند و به‌مرور به دلیل چهره زیبایی که داشتند، تبدیل به گربه محبوب طبقه اشرافی جامعه شدند. ملکه ویکتوریا یکی از معروف‌ترین اشراف‌زاده‌های اروپا است که با داشتن این نژاد گربه باعث رواج نگهداری از انواع نژاد گربه پرشین در طبقه اشرافی شد.

گربه پرشین کت

انواع نژاد گربه پرشینی یا گربه ایرانی

گربه پرشین یا همان گربه ایرانی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: دسته کلاسیک و نمایشی. دسته کلاسیک یا همان سنتی ابتدایی‌ترین نژاد پرشین هستند. این گروه در اروپا و آمریکا به دال فیس یا صورت تخت مشهور شدند. اما دسته پرشین نمایشی زیبایی خارق‌العاده‌ای داشته و موردتوجه بسیاری از افراد مشهور جهان هستند. ما سعی کردیم تا در ادامه انواع نژاد گربه پرشین را نام برده و توضیح مختصری در موردشان دهیم.

 

بد نیست بخوانید: اصلاح، حمام، شستشو و آرایش حیوانات خانگی

گربه پرشین عروسکی

گربه پرشین عروسکی یکی از کوچک‌ترین گربه‌های این نژاد به شمار می‌رود. این گربه در دسته گربه نمایشی قرار داشته و به دلیل سایز کوچکش به پرشین فنجانی نیز معروف است. این گربه بسیار مهربان و آرام است. در مقایسه با باقی انواع پرشین، پرشین عروسکی موهای بسیار نرمی دارد. تنها موضوعی که باید در مورد این گربه توجه شود، رژیم غذایی‌اش است؛ چراکه به دلیل جثه کوچکی که دارد، به‌راحتی با بی‌توجهی به این موضوع می‌تواند دچار مشکلات گوارشی شود.

قیمت گربه پرشین عروسکی

گربه پرشین به‌طورکلی به‌عنوان گران‌قیمت‌ترین گربه‌ها به شمار می‌رود. اما قیمت گربه پرشین عروسکی نسبت به باقی انواع این نژاد، بسیار بالاتر است.

گربه پرشین هیمالین

گربه نژاد پرشین در طول سالیانی که از ایران خارج شد، با نژادهای دیگر جفت‌گیری کرد و انواع شاخه‌های جدیدی در این نژاد به وجود آورد. برای مثال باید بگوییم که گربه پرشین هیمالین یک نژاد ترکیبی از این نژاد گربه به شمار می‌رود. این نژاد حاصل جفت‌گیری پرشین کت و گربه‌های سیامی است. البته این جفت‌گیری کاملا برنامه‌ریزی‌شده انجام شد و حاصل تحقیقی در دانشگاه هاروارد بود. اولین هیمالینی که در دانشگاه هاروارد به دنیا آمد، نیوتن نامیده شد. از مشخصات ظاهری آن می‌توان به استخوان‌های درشت، دست‌وپاهای کوتاه، دم و گوش کوتاه و پر مو، سر گرد و چشم‌های درشت اشاره کرد. عمر متوسط آن نیز بین 8 تا 11 سال تخمین زده می‌شود.

گربه پرشین فلت

گربه پرشین فلت به دلیل داشتن صورتی تخت و پهن به این نام معروف شد. جالب است بدانید این صورت تخت درنتیجه یک جهش ژنتیکی در سال 1950 به وجود آمد. فرم دهان این گربه به حالتی ست که خوردن غذا را برایش بسیار سخت می‌کند؛ همین موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها کمتر غذا بخورند و درنتیجه کم‌وزن‌تر از بقیه پرشین ها باشند.

گربه پرشین خاکستری

گربه پرشین خاکستری همان گربه معروف ست که در عکس‌های ملکه ویکتوریا وجود دارد. این رنگ از پرشین کت‌ها معمولا جثه بزرگ و چشمانی مسی‌رنگ دارند.

گربه پرشین تبی

گربه پرشین تبی لقبی اختصاصی برای گربه پرشین نیست، بلکه با توجه به رنگ ناخالص این مدل پرشین، در گروه گربه‌های تبی قرار می‌گیرد. گربه‌های تبی معمولا کمترین طرفدار را در بین بقیه انواع نژاد خود دارند.

گربه پرشین چین چیلا

گربه نژاد پرشین به‌طورکلی زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد؛ اما گربه پرشین چین چیلا زیباترین نوع این گربه به شمار می‌رود. این گربه در بیشتر مواقع به رنگ سفید بوده و چشمان سبز زمردی این گربه زیبایی آن را دوچندان می‌کند. البته رنگ نقره‌ای و طلایی چین چیلا نیز وجود دارد که بسیار کمیاب هستند. بهتر است بدانید موهای این گربه بلند بوده و باید به‌طور روزانه شانه شود؛ در غیر این صورت گره می‌خورد و باعث ناراحتی گربه‌تان می‌شود.

گربه پرشین سفید

گربه پرشین سفید یکی از پرطرفدارترین نوع گربه پرشین به شمار می‌رود. این گربه سفید معمولا چشمانی روشن داشته و موهای آن‌ها بلند است. انواع گربه چین چیلا و عروسکی یا فنجانی معمولا به رنگ سفید هستند.

قیمت گربه پرشین سفید چشم ابی

قیمت گربه پرشین معمولا بسیار بالاتر از گربه‌های دیگر است؛ اما در بین آن‌ها قیمت گربه پرشین سفید چشم ابی به دلیل نایاب بودن آن، از بقیه بالاتر بوده و با توجه به سن، جنس، سلامت گربه، انجام واکسیناسیون و بسیاری موارد دیگر می‌تواند در قیمت این گربه تاثیرگذار باشد.

گربه پرشین طوسی

گربه پرشین طوسی کمی پررنگ‌تر از گربه خاکستری است. این رنگ از پرشین ها بسیار آرام و خونگرم بوده و مانند گربه‌های خاکستری پرشین، چشمانی مسی‌رنگ دارند.

گربه پرشین دال فیس

گربه پرشین دال فیس همان گربه صورت فلت هستند که در قسمت‌های قبلی این مقاله آن‌ها را معرفی کرده‌ایم. این گربه به تنبل بودن معروف بوده و به همین علت برای جلوگیری از ایجاد اضافه‌وزن در آن‌ها، باید به رژیم غذایی آن‌ها توجه بیشتری داشته باشید.

گربه پرشین کلاسیک

گربه پرشین کلاسیک یا سنتی قدیمی‌ترین نوع پرشین کت‌ها به شمار می‌رود. درواقع نوع کلاسیک پرشین به‌عنوان گربه اصیل ایرانی شناخته می‌شود. گربه دال فیس یا فلت یکی از پرشین های کلاسیک محسوب می‌شود.

قیمت گربه پرشین کلاسیک

قیمت گربه پرشین معمولا بر اساس جنس، سن، نوع رنگ، سلامت جسمی، میزان انجام واکسیناسیون و بسیاری موارد دگر تخمین زده می‌شود. میزان کمیاب بودن یک نژاد از گربه نیز می‌تواند باعث بالا رفتن قیمت گربه‌ها شود. اما قیمت گربه پرشین کلاسیک کمتر از گربه‌های دسته نمایشی است.

 

بد نیست بخوانید: انجام کلیه جراحی های حیوانات خانگی

ویژگی‌های ظاهری Persian Cat چه هستند؟

ویژگی‌های ظاهری Persian Cat چه هستند؟

گربه پرشین انواع مختلفی دارد که با همه آن‌ها در این مقاله به‌خوبی آشنا شدید. همه آن‌ها دارای ویژگی‌های ظاهری مشترکی هستند. البته انواع متفاوت آن تفاوت‌های اندکی ازلحاظ رنگ مو، چشم و اندازه با یکدیگر دارند. در این قسمت سعی کرده‌ایم تا ویژگی‌های ظاهری معمول پرشین کت‌ها را معرفی کنیم.

  • جثه: بیشتر انواع پرشین کت‌ها جثه متوسط رو به بزرگ دارند. نوع نر این گربه وزنی حدود 5 کیلوگرم، و نوع ماده این گربه وزن تقریبی 3ونیم تا 5 کیلوگرم دارد.
  • فیزیک بدن: سر این گربه‌ها معمولا گرد بوده و چشمانی درشت دارند. گردن و دم این حیوان کوتاه اما پر مو است. بینی پخ نیز یکی دیگر از ویژگی‌های پرشین کت‌ها به شمار می‌رود.
  • رنگ چشم: اگرچه بیشتر افراد نژاد پرشین را با چشمانی روشن می‌شناسند، اما رنگ چشمان آن‌ها معمولا آبی، سبز، مسی، قهوه‌ای و فندقی است.
  • طول عمر: طول عمر انواع پرشین کت با یکدیگر فرق دارد. برای مثال برخی از آن‌ها حتی تا 20 سال هم عمر کرده‌اند؛ اما انواع دیگر این نژاد طول عمری حدود 8 تا 11 سال دارند.عمر مفید یک پرشین کت به نحوه نگهداری از آن نیز بستگی دارد.

بیماری‌های شایع گربه پرشین کت چه بیماری هایی هستند؟

گربه پرشین کت انواع مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها به بیماری‌های ژنتیکی خاصی ممکن است مبتلا شوند. البته نحوه نگهداری گربه پرشین نیز در ابتلای آن‌ها به بیماری‌ها موثر است و همه آن‌ها به این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد. به‌طورکلی برخی از شایع‌ترین بیماری هایی که معمولا پرشین کت‌ها به آن مبتلا می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • بیماری تنفسی: بیماری تنفسی معمولا یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در بین پرشین کت‌ها به شمار می‌رود. این موضوع به دلیل شکل بینی پخ آن‌ها اتفاق می‌افتد. در این حالت به دلیل مسدود شدن مجاری تنفسی، گربه صدای خرخر در تنفس خود نشان می‌دهد.
  • بیماری قلبی: به‌صورت ژنتیکی احتمال بزرگ شدن قلب این گربه‌ها وجود دارد. بنابراین بهتر است هر 6 ماه یک‌بار گربه‌تان را برای چکاب به دامپزشکی ببرید.
  • ریزش اشک چشم: این مشکل ممکن است به دلایل ژنتیکی مانند نداشتن پلک یا داشتن مژه داخل چشم بروز کند. البته عوامل خارجی دیگری مانند عفونت‌های چشمی یا ورود جسم خارجی داخل چشم نیز باعث بروز این مشکل می‌شود.
  • جدا شدن قرنیه: این مشکل معمولا در پی ابتلای گربه به بیماری‌های عفونی مانند آنفولانزا ایجاد می‌شود.
  • کلیه پلی کیستیک: کیست‌های کلیه معمولا در سنین بالاتر، یعنی از 7 سال به بالا رخ می‌دهد. در این حالت معمولا گربه تکرر ادرار، اسهال و کاهش وزن خواهد داشت.

خلق و خو و خصوصیات گربه پرشین چگونه است؟

خلق و خو و خصوصیات گربه پرشین کت چگونه است؟

اگر بخواهیم خصوصیات رفتاری گربه پرشین کت را در یک کلمه خلاصه کنیم، چیزی جز وقار نمی‌توان گفت. انواع گربه پرشین خصوصیات اخلاقی بسیار مشابهی دارند. به‌طورکلی مهم‌ترین خصوصیات گربه پرشین مهربانی، آرام بودن، خونگرمی، وقار و صبوری است. این گربه‌ها با سایر افراد خانواده یا حتی حیوانات خانگی دیگر به‌خوبی ارتباط برقرار می‌کنند. یکی از نکات اخلاقی مثبت آن‌ها می‌تواند بی‌سروصدا بودنشان باشد. درواقع میومیو کردن آن‌ها نه‌تنها آزاردهنده نیست، بلکه بسیار لذت‌بخش است. اگرچه پرشین کت‌ها گربه‌های آرام و بی‌تحرکی هستند، اما تنها ماندن‌های طولانی را دوست نداشته و باعث بداخلاق شدنشان خواهد شد. برخلاف ظاهرشان، تمام پرشین کت‌ها اجتماعی بوده و هیچ‌کدامشان خجالتی نیستند. موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید این است که آن‌ها تحمل محیط‌های پرسروصدا و شلوغ را ندارند.

نقطه ضعف گربه‌های پرشین چیست؟

گربه پرشین به‌طورکلی گربه باهوش و بی‌دردسری است. اما درهرحال این نژاد هم مانند هر حیوان دیگری می‌تواند نقاط ضعف خاص خود را داشته باشد. خوب است بدانید که ممکن است در آموزش دادن به این گربه مشکل داشته باشید، چراکه آن‌ها به‌سختی مفهوم صاحبشان را متوجه می‌شوند. همچنین باید بدانید که پرشین کت‌ها با تمام مهربانی و خونگرمی که دارند، با کودکانی که با آن‌ها بدرفتاری کنند، خیلی سروصدا ایجاد کنند یا موهایشان را بکشند، نمی‌توانند ارتباط برقرار کنند. بنابراین اگر چنین کودکی در منزل دارید، خوب است حواستان به این موضوع باشد.

رژیم غذایی گربه پرشین کت باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی گربه پرشین کت در سنین مختلف فرق دارد. اگر یکی از آن‌ها را در خانه دارید باید در مورد غذای گربه پرشین خود بیشتر مطالعه و مشورت کنید. پروتئین یکی از مهم‌ترین موارد در رژیم غذایی آن‌ها به شمار می‌رود. بهتر است از منابع پروتئین حیوانی تغذیه کنند. چربی نیز در غذای گربه باید کنترل شود. کمبود چربی می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. اگرچه آن‌ها به کربوهیدرات نیز نیاز دارند، اما کربوهیدرات بیش‌ازاندازه می‌تواند باعث بروز نفخ و اسهال در آن‌ها شود. خوب است زمان خریداری غذای آن‌ها، غذاهای غنی‌شده با انواع ویتامین و مواد معدنی را تهیه کنید. و در پایان باید بگوییم که تهیه آب تمیز روزانه گربه فراموش نشود، چراکه آن‌ها شاید متوجه تشنگی خود نباشند و تنها با دیدن آب تازه به نوشیدن آن ترغیب شوند.

نگهداری و مراقبت از گربه پرشین کت چگونه انجام می شود؟

اگر به نگهداری گربه پرشین کت علاقه‌مند شده‌اید، حتما دانستید که این گربه دردسر نگهداری بیش‌ازحدی ندارد. البته مانند هر گربه یا حیوان دیگری، گربه پرشین نیز مشخصه‌های خاصی دارد که برای نگهداری از آن باید به‌خوبی از آن‌ها اطلاع داشته باشید. برای مثال غذای گربه پرشین باید غنی از پروتئین حیوانی باشد. همان‌طور که دانستید، این گربه‌ها موهای بلندی دارند؛ بنابراین نیاز به اصلاح کردن در آن‌ها بیشتر از سایر نژادهای گربه است. شما حتی ممکن است به‌طور ماهیانه مجبور به اصلاح موهایش باشید. البته دقت کنید که لازم است برای جلوگیری از گره خوردن موهایشان، هرروز آن‌ها را برس بکشید. به‌منظور کاهش بروز عفونت گوش و چشم در این گربه بهتر است هرروزه چشم و گوش آن‌ها را تمیز کنید.

 

بد نیست بخوانید: درمان بیماری حیوانات خانگی

رژیم غذایی گربه پرشین باید چگونه باشد؟

سوالات متداول در مورد پرشین کت

گربه پرشین یکی از محبوب‌ترین گربه‌های سراسر جهان به شمار می‌رود. این روزها محبوبیت این گربه بسیار بیشتر از قبل شده است. همان‌طور که به این موضوع اشاره کردیم، خوب است برای نگهداری از آن اطلاعات خود را بالا ببرید. اگرچه ما در این مقاله به بیشتر موارد مربوط به آن‌ها پرداخته‌ایم، اما در ادامه سعی کرده‌ایم تا به برخی از پرتکرارترین سوالات شما پاسخ دهیم.

آیا گربه پرشین کت من بیمار است؟

برای اینکه بدانید آیا گربه‌تان بیمار است یا خیر، تنها کافی ست در طی روز به خصوصیات جسمی و رفتاری آن‌ها بیشتر دقت کنید. برای مثال باید به میزان اشتها، رنگ ادرار، میزان خواب و وزن آن‌ها دقت کنید. در صورت تکرر ادرار، کم شدن اشتها، کاهش وزن، تغییر رنگ چشم، قرمز شدن چشم، خرخر کردن، تکان دادن بیش‌ازحد سر و بسیاری موارد غیرطبیعی دیگر، گربه‌تان بیمار بوده و باید به‌سرعت به دامپزشک مراجعه کنید.

آیا گربه پرشین کت فروشی وجود دارد؟

بسیاری از افراد علاقه‌مند به انواع گربه پرشین پس از نگهداری و زیاد کردن تعداد آن‌ها، اقدام به فروش این گربه‌ها می‌کنند. البته خوب است بدانید که مراکز خاصی نیز به‌طور تخصصی جفت‌گیری انجام داده و گربه پرشین فروشی در دسترس دارند. دقت کنید که قیمت گربه پرشین نسبت به گربه‌های دیگر بالاتر است.

برای واگذاری گربه پرشین چه کاری باید انجام داد؟

اگر به هر دلیلی شرایط نگهداری از پرشین کت خود را ازدست‌داده‌اید، می‌توانید با واگذاری گربه پرشین خود به فرد واجد شرایط، دوباره شرایط زندگی خوبی برای گربه‌تان فراهم کنید. تنها کافی ست آگهی واگذاری را در شبکه‌های اینترنتی مختلف گذاشته و منتظر بمانید.

 

بد نیست بخوانید: معرفی غذای مناسب حیوانات خانگی

سخن پایانی در مورد گربه پرشین کت اشرافی

گربه پرشین کت اشرافی یکی از زیباترین گربه‌های جهان به شمار می‌رود که محبوبیت بسیار زیادی نیز دارد. این گربه انواع مختلفی دارد که هرکدام در رنگ و یا برخی از مشخصه‌های فیزیکی با یکدیگر فرق دارند. به‌طورکلی همه آن‌ها پر مو، دارای صورت گرد و چشمانی بزرگ هستند. گربه پرشین کت در جهان به وقار و صبوری معروف است. البته این گربه در محل پرسروصدا ممکن است کمی خشن شود. ازآنجایی‌که موهای این نژاد گربه بلند و پرپشت است، بهتر است ماهی یک تا دو بار به‌خوبی با شامپوی مخصوص آن‌ها را بشویید. اصلاح موها و تغذیه غنی این گربه را نیز هرگز فراموش نکنید. با توجه به علائم جسمی‌ای که ما در این مقاله بیان کردیم، آیا گربه شما سالم است؟ یا اینکه به کدام‌یک از علائمش مشکوک هستید؟ می‌توانید در این قسمت سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد