سگ ژرمن شپرد

بررسی نژاد سگ ژرمن شپرد و خصوصیات ظاهری و رفتاری آن

()

نژاد سگ ژرمن شپرد یکی از پرطرفدارترین نژادهایی است که انواع مختلفی هم دارد. در این مقاله با سگ ژرمن شپرد و ویژگی‌های مختلف آن بیشتر آشنا می‌شویم.

سگ ژرمن شپرد یکی از محبوب‌ترین نژاد سگ در سراسر جهان به شمار می‌رود. این نژاد به دو گروه اصلی ورک و شولاین تقسیم می‌شود. گروه ژرمن ورک به‌عنوان قدیمی‌ترین ژرمن شپرد شناخته می‌شود. اگرچه این دو گروه ژرمن شپرد تا حد زیادی ازلحاظ سطح انرژی، ظاهر و خصوصیات رفتاری با یکدیگر متفاوت هستند، اما همه دنیا سگ ژرمن را به باهوشی و چالاکی می‌شناسند. این سگ نیاز به یک رژیم غذایی خاص و باکیفیت دارد تا بتواند زندگی سالمی داشته باشد. اگر قصد دارید به‌عنوان یک حیوان خانگی ژرمن شپرد را انتخاب کنید، بهترین انتخاب برایتان ژرمن نمایشی به شمار می‌رود. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با انواع سگ ژرمن شپرد و تمام خصوصیات جسمی و رفتاری‌شان آشنا کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

جالب است بدانید که خالق نژاد سگ ژرمن شپرد کاپیتان ماکس ون استفانیتز آلمانی بود که به‌شدت به سگ‌ها علاقه داشته و در مورد آن‌ها تحقیق می‌کرد. این کاپیتان آلمانی به‌شدت به نژادی شجاع، قوی و چالاک که بتواند کارهای بسیار پیچیده و سخت را بدون اشتباه انجام دهد، علاقه داشت و البته در این کار بسیار موفق بود. خوب است بدانید که در تمام طول جنگ جهانی اول، ژرمن شپرد به‌عنوان یک سگ تجسس‌گر، کمک‌کننده به زخمی‌های جنگ، عضوی از صلیب سرخ، پیام‌رسان، نجات‌دهنده و نگهبان حضور فعال داشت. این سگ که در ابتدا منحصرا از دارایی آلمانی‌ها بود، در طی همین جنگ وارد کشور آمریکا شد. درواقع یکی از نظامیان آمریکایی توله‌سگ پنج‌روزه‌ای را از یک لانه بمب‌گذاری‌شده در فرانسه نجات داد و با خود به آمریکا برد. سرجوخه توله‌سگ را تنها به خانه نبرد، بلکه تا حدی در آموزش آن تلاش کرد و از او یک ستاره چهارپای برجسته هالیوود ساخت.

بهترین سگ ژرمن شپرد دنیا کدام است؟

سگ ژرمن شپرد یکی از محبوب‌ترین سگ‌های جهان به شمار می‌رود. درواقع نتیجه بررسی‌های گسترده نشان می‌دهد که این نژاد رتبه دوم محبوبیت جهان را به خود اختصاص داده است. این سگ آلمانی الاصل درواقع از ابتدا به‌عنوان سگ کار مورد توجه قرار گرفت. در طول سالیان طولانی، بسیاری از کشورهای دیگر به این نژاد علاقه‌مند شده و آن را به کشور خود بردند. چالاکی و قدرت بدنی بالای ژرمن شپردها باعث شد تا از آن در جنگ هم استفاده شود. اگرچه به‌مرور زمان با تغییرات ژنتیکی و البته جفت‌گیری‌های مختلف در کشورهای متفاوت، نژاد ژرمن شپرد نمایشی نیز به وجود آمد، اما اگر بخواهیم بهترین سگ ژرمن شپرد دنیا را معرفی کنیم، باید بگوییم که ورک لاین ها به لحاظ سلامت فیزیکی و خصوصیات جسمی خود به‌عنوان بهترین نژاد شپرد شناخته می‌شوند.

 

بد نیست بخوانید: معرفی انواع حیوانات خانگی

قیمت سگ ژرمن شپرد ورک لاین

انواع سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد به‌طورکلی به دو گروه اصلی تقسیم می‌شود. این دو گروه عبارت‌اند از: ژرمن شپرد ورک و ژرمن شپرد شولاین یا نمایشی. در طول سالیان متمادی، طی جفت‌گیری‌های متفاوت و البته با بروز جهش‌های ژنی، این دو نژاد اصلی نیز انشعابات خاص خود را پیدا کردند. انواع سگ ژرمن که تاکنون در سراسر جهان شناخته ‌شده‌اند، عبارت‌اند از:

 • ایست ژرمن لاینز: سر بزرگ و استخوان‌بندی محکم از ویژگی بارز این نژاد است. این نژاد درنتیجه جفت‌گیری با ورک شپردها به وجود آمده‌اند.
 • وست ژرمن شو: پشت قوس‌دار، کم‌رنگ و بداخلاق بودن از ویژگی‌های بارز این نژاد است. در آلمان از این نژاد بیشتر به‌عنوان سگ گله و نگهبان استفاده می‌کنند.
 • ژرمن ورکینگ لاینز: این نژاد سیاه‌رنگ بوده و بدنی ورزیده و قوی دارد. این نژاد بیشتر به‌عنوان سگ ورزشی و تجسسی مورد پرورش قرار می‌گیرد.
 • زچ لاینز: این نژاد مختص کشور چک بوده و بیشتر به‌عنوان سگ کاری پروش داده می‌شوند.
 • امریکن شو لاینز: این نژاد در آمریکای شمالی و کانادا به‌عنوان سگ نمایشی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • اولد امریکن شو: این نژاد یکی از ژرمن شپردهای قدیمی آمریکا به شمار می‌رود که امروزه به‌عنوان سگ کاری از آن استفاده می‌شود.
 • سوییس شپرد: این نژاد ژرمن شپرد با رنگ سفید خاص خود شناخته می‌شود. سوییس شپرد بدنی بسیار قوی داشته و بیشتر به‌عنوان راهنمای نابینایان مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • بریتیش لاینز: این نژاد پس از جنگ جهانی دوم به انگلستان برده شد. بریتیش لاینز خلق‌وخوی مهربان و بدنی کشیده و قوی دارد.
 • پاندا شپرد: یک جهش ژنی ناگهانی باعث به وجود آمدن لکه‌های سفید روی پوست این نژاد از شپرد شد و همین موضوع باعث شد تا پاندا شپرد نامیده شود.
 • کینگ شپرد: نژاد کینگ شپرد در آمریکا درنتیجه جفت‌گیری این نژاد با نژاد آکیتا یا مالا میوت به وجود آمد. این نژاد تقریباً بزرگ جثه، بیشتر برای نگهداری در خانه مناسب هستند.
 • شیلو شپرد: نژاد شیلو شپرد حاصل جفت‌گیری سگ شپرد با نژادهای آلاسکا مالا موت وسارپلانیناس است. این سگ نمایشی بیشتر در آمریکا وجود دارد.
 • سارلوس ولفهاند: این نژاد حاصل جفت‌گیری گرگ اروپایی و ژرمن شپرد است. این نژاد بیشتر به رنگ‌های خاکستری روشن، سفید خالص، زرد و سبز روشن دیده می‌شود. به دلیل خجالتی بودن از آن‌ها نمی‌توان به‌عنوان ژرمن کار نام برد.
 • امریکن تاندرا شپرد: این نژاد حاصل جفت‌گیری گرگ آمریکای شمالی و ژرمن شپرد است. این نژاد بیشتر به‌عنوان ژرمن کار مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • الداچ هاتهوند: این نژاد بیشتر به‌عنوان سگ گله شناخته می‌شوند.
 • بلژین شپرد: این نژاد در شهر بلژین در مالینویز پرورش پیدا کردند. از این نژاد که بازمانده سگ‌های گله اروپای شمالی هستند، بیشتر برای ورزش و عملیات پلیس استفاده می‌کنند.
 • داچ شپرد: این نژاد حاصل جفت‌گیری با نژاد بلژین به وجود آمده است. از این نژاد بیشتر به‌عنوان موارد ورزشی و خدماتی استفاده می‌کنند.

ژرمن شپرد کاری یا ورک

همان‌طور که به این موضوع اشاره کردیم، سگ ژرمن شپرد دو دسته مهم دارد. یکی از آن‌ها نژاد ورک به شمار می‌رود. همان‌طور که از نام آن پیداست این نژاد به‌عنوان سگ کاری شناخته می‌شود. اگرچه در قسمت قبل دانستید که هرکدام از این گروه‌ها در کشورهای مختلف تغییر ژنتیکی پیداکرده‌اند، اما بیشتر خصوصیات آن‌ها به هم شباهت دارد. جالب است بدانید که نژاد ورک قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین نژاد ژرمن شپرد به شمار می‌رود. مشخصه بارز این نژاد هوش بالا، آموزش پذیری عالی، حس بویایی بسیار قوی، قدرت بدنی بالا و چالاکی است. از این نژاد بیشتر به‌عنوان سگ نگهبان، سگ پلیس برای عملیات تجسس و بسیاری از موارد مشابه دیگر استفاده می‌کنند.

ژرمن شپرد نمایشی یا شولاین

پس از چندین سال، افراد فعال در زمینه حیوانات به این نتیجه رسیدند که می‌توانند با کمی تغییر در نژاد سگ ژرمن شپرد یک ژرمن شپرد زیباتر و آرام‌تر داشته باشند. این موضوع باعث به وجود آمدن ژرمن شپرد شولاین یا همان نمایشی شد. همان‌طور که از نام این نژاد مشخص است، از آن بیشتر به‌عنوان یک حیوان خانگی و در نمایش‌ها و مسابقات زیبایی سگ استفاده می‌کنند. یکی از بارزترین مشخصات ظاهری ژرمن شولاین کمر شیب‌دار آن است. این سگ خلق‌وخوی آرام و بدنی بزرگ دارد. البته متاسفانه همین شیب زیاد کمرش در بسیاری از مواقع باعث مشکلات سلامتی در این سگ می‌شود.

 

بد نیست بخوانید: اصلاح، حمام، شستشو و آرایش حیوانات خانگی

مشخصات سگ ژرمن شپرد اصیل

سگ ژرمن شپرد شولاین چگونه به وجود آمد؟

سگ ژرمن شپرد رفته‌رفته طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرد. افرادی که علاقه زیادی به این سگ داشتند، به این فکر افتادند تا یک نژاد اهلی‌تر، مهربان‌تر و البته زیباتر از این نژاد داشته باشند. این موضوع باعث شد تا با کمی تغییر ژنتیکی، موفق شدند تا به نژاد ژرمن شپرد شولاین یا نمایشی دست پیدا کنند.

مشخصات سگ ژرمن شپرد اصیل

مشخصات سگ ژرمن شپرد اصیل در همه دنیا یکسان است. روش تشخیص سگ ژرمن اصیل خیلی سخت نیست و تنها با کمی دقت می‌توانید متوجه آن شوید. خوب است بدانید رنگ ژرمن شپردهای اصیل قهوه‌ای و یا سیاه است، اما گاهی برخی از نژادهای دورگه نیز این رنگ را دارند؛ بنابراین توجه به رنگ می‌تواند تا حدی گمراهتان کند. قد یک ژرمن شپرد اصیل بالغ بین 50 تا 65 سانتی‌متر و وزن آن نیز بین 35 تا 40 کیلوگرم تخمین زده می‌شود. گوش‌های ژرمن بلند، روبه‌جلو و مثلث شکل هستند. یک ژرمن اصیل معمولاً دمی بلند، پشمالو و هلالی شکل دارد.

فیلم ویژگی‌های سگ ژرمن شولاین و ورک و تفاوت این دو نژاد

در این مقاله دانستید که سگ ژرمن شپرد به دو دسته اصلی ژرمن ورک و ژرمن شولاین تقسیم می‌شود. این دو گروه تفاوت‌های ظاهری و رفتاری زیادی دارند. ما در این قسمت سعی کردیم تا به‌صورت ویدئویی تفاوت‌های این دو گروه را به شما معرفی کنیم.

عکس توله سگ ژرمن شپرد

توله سگ ژرمن شپرد نیز مشخصات ظاهری بخصوصی دارد که می‌توانید با دیدن آن‌ها از نژاد سگتان اطمینان پیدا کنید. برای مثال خوب است بدانید که توله ژرمن شپرد وزنی بین 3 تا 4 کیلوگرم داشته و تقریباً تا 26 کیلوگرم خواهند رسید. برای تشخیص ویژگی‌های ظاهری راحت‌تر، در این قسمت می‌توانید عکس توله سگ ژرمن شپرد را مشاهده کنید.

نحوه تشخیص سگ ژرمن اصیل چگونه است؟

تشخیص سگ ژرمن اصیل خیلی هم کار سختی نیست. ما در قسمت قبل این مقاله به این موضوع اشاره کردیم که شما تنها با مقایسه گوش، قد، رنگ و وزن این سگ می‌توانید به اصل بودن آن اطمینان پیدا کنید. البته هنگام دقت در این قضیه بهتر است ابتدا این موضوع را در نظر بگیرید که ژرمن شپرد شما در کدام گروه از ژرمن شپرد قرار دارد. اما مشخصات سگ ژرمن شپرد اصیل گوش تیز و مثلثی، دم پشمالو و هلالی و رنگ سیاه و قهوه‌ای به شمار می‌رود.

 

بد نیست بخوانید: انجام کلیه جراحی های حیوانات خانگی

عکس توله سگ ژرمن شپرد

تفاوت سگ ژرمن شپرد شولاین با ژرمن ورک

سگ ژرمن شپرد به دو دسته اصلی شولاین و ورک تقسیم می‌شود. اگرچه ازنظر بسیاری از افراد علاقه‌مند به دنیای سگ‌ها، بهترین سگ ژرمن شپرد دنیا سگ ورک است، اما نژاد شولاین نیز نکات مثبت خاص خود را دارد. تفاوت این دو گروه ژرمن شپرد به‌راحتی قابل‌تشخیص بوده و نیازی به داشتن دانش خیلی زیاد در این زمینه نخواهید داشت ما در ادامه تفاوت این دو گروه را در دو قسمت مختلف به‌طور کامل ذکر کرده‌ایم.

تفاوت‌های ظاهری سگ ژرمن شولاین با ژرمن کاری

سگ ژرمن شپرد شولاین و ورک ازلحاظ ظاهری تفاوت‌های بسیار آشکاری با یکدیگر دارند. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • ساختار بدن: یکی از مهم‌ترین و واضح‌ترین تفاوت ژرمن ورک و شولاین شکل بدن آن‌ها به شمار می‌رود. درواقع پاهای عقبی ژرمن شولاین زاویه زیادی داشته و همین موضوع باعث ایجاد شیب زیاد کمری این نژاد می‌شود. بدن ژرمن ورک ازلحاظ اندازه نیز از ژرمن نمایشی کوچک‌تر است. شکل پوزه آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت بوده و درواقع پوزه ژرمن ورک مربعی و پوزه ژرمن نمایشی کمی منحنی شکل است.
 • رنگ: ژرمن شپردهای نمایشی معمولاً متمایل به قرمز، قهوه‌ای و برنزی بوده و کمر مشکی‌رنگی دارند؛ درحالی‌که ژرمن‌های ورک همواره صورتی تیره و سیاه‌رنگ دارند.

تفاوت‌های شخصیتی ژرمن شولاین با ژرمن کاری

سگ ژرمن شپرد شولاین و ورک ازلحاظ رفتاری نیز تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های رفتاری آن‌ها عبارت‌اند از:

 • چالاکی: خوب است بدانید که ژرمن شپرد ورک بسیار چالاک‌تر، فعال‌تر و پرجنب‌وجوش تر از ژرمن شولاین است. درواقع اگر یک ژرمن ورک را در محیط آپارتمان بدون تحرک نگه‌دارید، پس از مدتی افسردگی خواهد گرفت. درحالی‌که ژرمن نمایشی سطح انرژی بسیار پایین‌تری نسبت به ژرمن ورک دارد.
 • غریزه شکار: به‌طور طبیعی غریزه شکار در شپرد ورک بیشتر از شپرد نمایشی است. شپرد نمایشی تقریباً به‌عنوان یک حیوان کاملاً اهلی و آرام شناخته می‌شود.
 • حالات روحی: یک ژرمن شپرد ورک بسیار باهوش، با اعتمادبه‌نفس و هوشیار است. همین مشخصه رفتاری باعث شده تا از آن در عملیات حساس استفاده کنند. با توجه به همین مسئله این نژاد از ژرمن شپرد کمی پرخاشگرتر به چشم می‌آید. اما در مورد ژرمن شپرد نمایشی باید بگوییم که آرام بودن این نژاد و البته خلق‌وخوی مهربانش، آن را به‌خوبی مناسب نگهداری در خانه در کنار خانواده کرده است.

مهم‌ترین نکته در نگهداری و تربیت ژرمن شولاین

اگرچه نژاد ژرمن شپرد شولاین آرام و خانواده‌دوست است، اما باید دقت کنید که موضوع تربیت این نژاد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما باید از هشت هفتگی آموزش همه موارد مرتبط با سگ‌ها را آغاز کنید. موضوع دیگر نیز تغذیه این سگ‌ها است. همان‌قدر که این سگ جثه بزرگ و چالاکی دارد، نیاز به غذای خوب و با ارزش غذایی بالا دارد.

 

بد نیست بخوانید: درمان بیماری حیوانات خانگی

تشخیص سگ ژرمن اصیل

انواع سگ ژرمن نمایشی و خصوصیات آن‌ها

سگ ژرمن شپرد نمایشی خود به دو گروه مهم تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از: ژرمن شپرد نمایشی آمریکایی/کانادایی و ژرمن شپرد نمایشی آلمان غربی. هرکدام از این نژادها خود مشخصه‌های فیزیکی و رفتاری تقریباً خاصی دارند. در ادامه سعی کرده‌ایم به‌طور مختصر به این موضوع بپردازیم.

امریکن ژرمن شپرد شولاین یا سگ ژرمن شپرد شولاین آمریکایی/کانادایی

اولین گروه ژرمن شپرد نمایشی، ژرمن شپرد نمایشی شولاین آمریکایی/کانادایی است. این نژاد بدنی بسیار باریک، کشیده و بلند دارد. انحنای پشت شولاین آمریکایی/کانادایی نسبت به سایر شپردهای نمایشی بسیار بیشتر است. رنگ این گروه از ژرمن شپردها بسیار روشن‌تر از موارد دیگر است. خوب است بدانید مورد زیبایی‌شناسی به‌شدت در این نژاد از ژرمن شپرد موردتوجه قرار گرفت. ازلحاظ خلق‌وخو ژرمن شولاین آمریکایی/کانادایی بسیار مهربان بوده و به‌شدت مناسب محیط خانواده است.

وست ژرمن شپرد شولاین یا سگ شپرد شولاین آلمان غربی

ژرمن شپرد شولاین آلمان غربی یک نژاد تقریباً سالم و با مشکلات سلامتی بسیار کم است. این نژاد انرژی بالا و تحرک خوبی دارد. کمر آن در عوض شیب، منحنی دارد. معمولاً رنگ آن‌ها مایل به قرمز بوده و به‌طور اختصاصی به‌منظور زیبایی پرورش پیدا می‌کنند. استخوان‌بندی نژاد شولاین آلمان غربی بزرگ و بسیار قوی است.

 

بد نیست بخوانید: معرفی غذای مناسب حیوانات خانگی

انواع سگ ژرمن

سؤالات متداول در مورد سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد دومین سگ محبوب جهان به شمار می‌رود، بنابراین جای تعجب نیست که سؤالات زیادی در مورد این نژاد وجود داشته باشد. اگرچه در بسیاری از مواقع بیشتر در مورد طول عمر، نحوه تربیت، نحوه غذا دادن و بسیاری موارد مشابه دیگر سؤال به میان می‌آید، اما ما در اینجا سعی کرده‌ایم به دو مورد از پرتکرارترین سؤالات دراین‌باره پاسخ دهیم.

وفاداری سگ ژرمن شپرد در چه حد است؟

شاید به دلیل چهره جنگجوی نژاد ژرمن شپرد این تصور وجود داشته باشد که این سگ کمتر وفادار است. اما جالب است بدانید که وفاداری سگ ژرمن شپرد در میان تمام سگ‌های جهان زبانزد بوده و تا پایان عمر در کنار شما دوستانه خواهد ماند.

قیمت سگ ژرمن شپرد ورک لاین چقدر است؟

سگ ژرمن شپرد یکی از نژادهای برتر بین سگ‌ها به شمار می‌رود. اگر بخواهید در مورد قیمت آن بدانید، باید بگوییم که قیمت این نژاد به موارد بسیار متفاوتی بستگی دارد. برای مثال سن، نوع دقیق نژاد ژرمن، اصیل بودن آن، سلامتی و موارد دیگر. اما به‌طورکلی خوب است بدانید که قیمت سگ ژرمن شپرد ورک لاین درصورتی‌که به‌خوبی تربیت دیده باشد می‌تواند کمی گران‌تر باشد.

سخن پایانی در مورد بهترین نژاد سگ نگهبان

سگ ژرمن شپرد که یکی از محبوب‌ترین و بهترین نژاد سگ نگهبان جهان به شمار می‌رود، به دو گروه اصلی ورک و نمایشی یا شولاین تقسیم می‌شود. به‌طورکلی سگهای ژرمن شپرد از هوش بالایی برخوردار هستند. البته میزان چالاکی و هوش آن‌ها با توجه به نژاد و گروهی که در آن قرار می‌گیرند، با یکدیگر فرق دارد. نژاد شولاین تنها با هدف زیبایی و قرار گرفتن در نمایش‌های سگ‌ها پرورش داده شد. در تمام طول تاریخ اما همواره از شجاعت‌ها و فداکاری‌های ژرمن ورک شنیده‌ایم. به‌جرئت می‌توان گفت این حیوان تاکنون توانسته جان بسیاری از انسان‌ها را در سراسر جهان نجات دهد. اما اگر قصد نگهداری از سگ ژرمن شپرد در آپارتمان کوچک خود دارید، بهتر است نژاد ژرمن شپرد شولاین را انتخاب کنید.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد