علائم کرونا در حیوانات خانگی

آیا حیوانات خانگی به کرونا مبتلا می‌شوند؟ روش‌های پیشگیری کدامند؟

()

در این مقاله در خصوص ابتلای حیوانات خانگی به کرونا صحبت خواهیم کرد. در ادامه به علائم کرونا در حیوانات خانگی و همچنین روش‌های نگهداری از آنها نیز خواهیم پرداخت.

این روزها تمام فعالیت و نوع زندگی انسان‌ها دستخوش بیماری جدیدی به نام کووید 19 شده است. این بیماری که ناشی از ویروس کرونا است در بیمار موجب تب و مشکلات تنفسی شده و در موارد شدیدتر فرد را به کام مرگ می‌کشاند. ویروس کرونا از طریق عطسه و سرفه فرد آلوده در فضا پخش می‌شود و چنانچه فرد دیگری این قطرات را استنشاق کرده و یا با دست خود آن را وارد دهان، بینی و چشم کند نیز به این بیماری مبتلا خواهد شد.

اما سوالی که برای خیلی از افراد پیش می‌آید این است که آیا حیوانات خانگی هم به کرونا مبتلا می‌شوند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت بله. مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که تعدادی از حیوانات درگیر این ویروس شده‌اند و احتمال آلودگی حیوانات خانگی از طریق صاحبانشان نیز وجود دارد. اگر در منزل خود از سگ یا گربه نگهداری کرده و به دنبال تشخیص علائم کرونا در حیوانات خانگی هستید، پیشنهاد می‌شود در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

آیا حیوانات خانگی به کرونا مبتلا می‌شوند؟

آیا حیوانات خانگی به کرونا مبتلا می‌شوند؟

بیماری کووید 19 علاوه بر انسان‌ها، حیوانات پستاندار را نیز درگیر می‌کند. در حال حاضر پس از گذشت یک سال از شیوع این بیماری گزارشاتی حاکی از ابتلای چندین مورد شیر و ببر در باغ وحش نیویورک آمریکا، تعدادی میمون و گوریل، راسوها و همچنین تعدادی از سگ‌ها و گربه‌ها در مناطق مختلف جهان منتشر شده است. طبق این گزارشات اغلب این حیوانات در تماس با افراد آلوده به این ویروس به بیماری کووید 19 مبتلا شده‌اند. در نتیجه به جرات می‌توان گفت که حیوانات خانگی نیز چنانچه در تماس با فرد آلوده‌ای قرار بگیرند به کرونا مبتلا خواهند شد.

در جدیدترین تحقیقاتی که در هلند انجام شده است، از میان هر 5 گربه‌ خانگی که صاحبان آنها به کرونا مبتلا شده بودند، یک گربه آنتی‌بادی ویروس کرونا را در بدن خود دارد. این آمار در میان سگها به تعداد 1 به 7 می‌رسد. در ادامه این تحقیقات تعدادی از سگ‌ها و گربه‌های خارج از منازل و در پناهگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفتند. از آنجا که این حیوانات با افراد آلوده هیچگونه تماسی نداشتند درنتیجه آنتی بادی ویروس در خون آنها یافت نشد. این بدین معنا است که شانس ابتلای سگ و گربه‌هایی که در خارج از خانه نگهداری می‌شوند به مراتب پایین تر از آن‌دسته از حیوانات خانگی است که در تماس با فرد مبتلا به کووید 19 هستند.

اگرچه همه می‌دانیم که احتمال ابتلا در خرگوش‌ها، همسترها و موش‌خرماها نیز بالا است اما از آنجا که این حیوانات خانگی کمتر از خانه خارج می‌شوند، در نتیجه در حال حاضر اقدامات احتیاطی خاصی نمی‌توان برای آنها اعمال کرد. در ادامه علائم کرونا در حیوانات خانگی را با هم مرور خواهیم کرد.

علائم کرونا در حیوانات خانگی

جالب است بدانید سگ‌ها و گربه‌هایی که به کووید 19 مبتلا هستند معمولا بدون علامت یا با علامت بسیار خفیف هستند و تا حالا هیچ سگ و گربه‌ای در اثر ابتلا به کووید 19 جان خود را از دست نداده است. اگرچه علائم کرونا در حیوانات خانگی بسیار خفیف ظاهر می‌شود اما بهتر است چنانچه یک حیوان خانگی در منزل خود دارید که فکر می‌کنید دچار ویروس کرونا شده است حتما علائم بیماری را در حیوان مرتب چک کنید تا در صورت شدیدتر شدن بیماری به دامپزشک مراجعه کنید. حیوان خانگی مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند این علائم را داشته باشد:

 • تب
 • سرفه کردن
 • احساس تنگی نفس
 • بی حالی (تنبلی غیرمعمول و کند شدن)
 • عطسه کردن
 • آبریزش بینی
 • ترشحات چشم
 • اسهال و استفراغ

چنانچه این علائم به میزان خفیف تا متوسط در حیوان مشاهده شد می‌توانید با قرنطینه کردن آن در خانه و رعایت نکات بهداشتی، دوره بیماری را طی کنید اما چنانچه حیوان دچار تنگی نفس شدید شد حتما می‌بایست به دامپزشک مراجعه کنید.

روش‌های پیشگیری ابتلا حیوان خانگی به کرونا

رعایت نکات بهداشتی در هنگام نگهداری از حیوان خانگی مبتلا به کرونا

چنانچه در منزل خود یک حیوان خانگی دارید که به کووید 19 مبتلا شده است، می‌بایست تمام اقدامات و مراقبت‌های بهداشتی را که در خصوص نگهداری از یک انسان آلوده به کرونا انجام می‌دهید برای حیوان خود نیز رعایت کنید. در گام اول چنانچه بیماری زمینه‌ای خاصی دارید بهتر است از دیگر اعضای خانه بخواهید که از حیوان مبتلا نگهداری کند.

توصیه می‌شود با مشاهده علائم کرونا در حیوانات خانگی موارد زیر را انجام دهید:

 • در گام اول می‌بایست محیط زندگی حیوان را از سایر افراد خانه جدا کرده و چنانچه لاندری روم و یا حمام دوم دارید، حیوان را در آنجا نگهداری کنید.
 • حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که هرگز برای حیوان خود ماسک نگذارید زیرا برای سلامت او خطرناک است.
 • برای بلند کردن ظرف غذا، اسباب بازی‌ها و هرآنچه که حیوان به آنها دسترسی داشته از دستکش استفاده کنید. در نهایت دستکش خود را در آورده و در سطل آشغال دربسته بیندازید و در نهایت دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.
 • در طول روز مرتبا دست‌های خود را بشویید. حتما پس از تماس با حیوان آلوده و یا ظروف غذای او دست‌های خود را برای حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر در جایی قرار دارید که به آب و صابون دسترسی ندارید می‌بایست با ژل ضدعفونی کننده که حداقل حاوی 60 درصد الکل است، دست خود را ضدعفونی کنید.
 • منزل و نواحی از خانه که حیوان در آنجا تردد داشته را پاکسازی و ضدعفونی کنید.
 • از آنجا که انتقال ویروس از طریق پوست و موی حیوان به دیگر حیوانات و انسان‌ها هنوز ثابت نشده است در نتیجه هرگز بدن حیوان را با شوینده‌های شیمیایی و ضدعفونی کننده نشویید زیرا دچار آسیب جدی می‌شوند.

پس از قرنطینه حیوان برای 14 روز و از بین رفتن علائم می‌توان به روتین سابق از نگهداری حیوان بازگشت.

روش‌های پیشگیری ابتلا حیوان خانگی به کرونا

روش‌های پیشگیری ابتلا حیوان خانگی به کرونا

جالب است بدانید شانس سرایت بیماری از حیوان به انسان بسیار کمتر از سرایت بیماری از افراد ناقل به حیوانات خانگی است. در نتیجه توصیه می‌شود چنانچه در منزل خود یک حیوان خانگی دارید و علائم بیماری را نیز در خود دارید از تماس نزدیک به حیوان خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود در صورت بروز اولین علائم بیماری در خود حتما موارد زیر را در خصوص حیوان خانگی خود اجرا کنید:

 • از تماس نزدیک با حیوان خانگی خود اجتناب کنید. آنها را در آغوش نگرفته و نوازش نکنید و همچنین اجازه ندهید که آنها شما را لیس بزنند.
 • تا زمانی که در قرنطینه بیماری خود به سر می‌برید سعی کنید که سگ یا گربه‌تان را تا حد امکان در داخل منزل نگه داشته و آنها را به بیرون نبرید.
 • فقط برای مدت کوتاهی سگ را می‌توان به مناطق خلوت و به دور از تجمع به پیاده‌روی برد. البته دقت داشته باشید که حتما قلاده آن را با بند در دست داشته باشید تا حرکت او تحت کنترل باشد.
 • در صورت امکان تا زمانی که بیمار هستید از یکی دیگر از اعضای خانواده که سالم است بخواهید از حیوان مراقبت کند.
 • هرگز برای حیوان خود ماسک نزنید. ماسک می‌تواند به حیوان آسیب جدی وارد کند.
 • رعایت بهداشت اهمیت بسیار بالایی دارد.

هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که ویروس می‌تواند از روی مو، پوست و یا خز حیوان خانگی آلوده به افراد سرایت کند. در نتیجه هرگز حیوان خانگی خود را با الکل، مواد ضدعفونی کننده شیمیایی مثل ژل دست یا سایر پاک‌کننده‌های سطوح حمام نکنید. در این مورد برای استحمام و تمیز کردن حیوان خانگی خود حتما با دامپزشک مشورت کنید.

سخن پایانی

اگرچه طی تحقیقات انجام شده احتمال انتقال بیماری از حیوان به انسان بسیار پایین است، اما انسان آلوده می‌تواند به راحتی حیوان را درگیر کووید 19 کند. چنانچه هرگونه علائم کرونا در حیوانات خانگی خود مشاهده کردید بهتر است در گام اول آنها را در فضایی مجزا قرنطینه کنید. اگرچه حیوانات معمولا تا 72 ساعت اول ابتلا هیچگونه علائمی از خود نشان نمی‌دهند اما با گذشت زمان باز هم علائم به صورت خفیف در آنها مشاهده می‌شود. با این حال بهتر است هرگونه اقدامات بهداشتی که در مواجهه با انسان آلوده به کرونا رعایت می‌شوند، در تماس با حیوان آلوده نیز به‌طور کامل اجرا شوند.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد