سفر با حیوان خانگی

نکاتی که برای سفر با حیوان خانگی باید به آنها توجه کنیم

()

سفر با حیوان خانگی اگرچه می‌تواند دشوار باشد، اما چنانچه برخی نکات در نظر گرفته شوند، تجربه‌ای لذتبخش خواهد بود. در این مقاله موارد مهم در خصوص سفر با حیوانات خانگی را مرور خواهیم کرد.

اگرچه مسافرت و سفر رفتن همواره هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است اما این فرآیند برای افرادی که حیوان خانگی دارند، کمی متفاوت‌تر است. سفر با حیوان خانگی همواره دل‌مشغولی بزرگی برای افرادی که از این حیوانات نگهداری می‌کنند، محسوب می‌شود. اگرچه حمل‌و‌نقل حیوانات خانگی با ماشین شخصی دردسرهای کمتری دارد اما چنانچه قصد داشته باشید سگ یا گربه خود را با اتوبوس، قطار و یا هواپیما جابه‌جا کنید، فرآیند پیچیده‌ای در انتظارتان خواهد بود.

اگر قصد رفتن به مسافرتی کوتاه دارید، می‌توانید از دوستان و آشنایان خود بخواهید که از حیوان خانگی شما مراقبت کند اما چنانچه سفری طولانی درپیش دارید و یا ترجیح می‌دهید که حیوان خانگی‌تان نیز در این سفر همراه شما باشد، بهتر است قبل از مسافرت با سیاست‌های شرکت‌های حمل و نقل آشنا شوید و همچنین درباره هتل‌هایی که حیوانات خانگی را نیز پذیرش می‌کنند و تمام نکاتی که می‌بایست در هنگام سفر با حیوان خانگی آنها را رعایت کرد، بیشتر بدانید. در این مقاله قصد داریم تمام نکات لازم در هنگام سفر با حیوان خانگی را بررسی کنیم تا با خیالی آسوده بتوانید سگ یا گربه‌تان را با خود به مسافرت ببرید. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انواع وسایل که حیوانات خانگی میتوانند با آن سفر کنند

انواع وسایل که حیوانات خانگی میتوانند با آن سفر کنند

اگر قصد سفر با حیوان خانگی خود را دارید، بسته به مسافت و بودجه‌ای که برای سفر درنظر گرفته‌اید می‌توانید از وسایل مختلفی برای حمل‌ونقل استفاده کنید. در ادامه نکاتی برای سفر حیوان با انواع وسایل نقلیه را با هم مرور خواهیم کرد.

سفر حیوان با هواپیما

سفر کردن با هواپیما به همراه حیوان خانگی یکی از چالش‌برانگیزترین روش‌های حمل‌ونقل محسوب می‌شود. حیوانات معمولا در ارتفاعات و همچنین قرار گرفتن در قفس‌های کوچک برای مدت طولانی مضطرب و ناراحت می‌شوند. علاوه براین بیشتر شرکت‌های هواپیمایی در خصوص ورود حیوان به داخل هواپیما قوانین سختگیرانه‌ای دارند. با این حال می‌توان با رعایت چند نکته حیوان خود را با هواپیما به سفر ببرید:

 • با آگاهی کامل شرکت هواپیمایی خود را انتخاب کنید. برخی از شرکت‌ها به مسافرین این اجازه را می‌دهند که حیوان خود را به کابین بیاورند و یا در پروازهای طولانی مدت از حیوان در فضاهای اختصاصی به عنوان بار نگهداری می‌کنند.
 • از آنجا که بیشتر سگ و گربه‌ها در هنگام شروع پرواز و تلاطم‌های هوایی دچار ترس و اضطراب می‌شوند، ترجیح می‌دهند به آغوش صاحبانشان پناه ببرند. در نتیجه بهتر است لباس مناسب پوشیده و آغوش خود را از آنها دریغ نکنید.
 • بهتر است قبل از پرواز برای سگ یا گربه خود فعالیت شدید فیزیکی مثل پیاده‌روی طولانی یا بازی و دویدن فراهم کنید تا حیوان به اندازه کافی خسته شده باشد. در این موقعیت حیوان به محض قرارگیری در محیط جدید نشانه‌های کمتری از اضطراب و استرس از خود نشان خواهد داد.
 • بهتر است برای جلوگیری از حالت تهوع و بالا آوردن سگ یا گربه خود در هنگام پرواز، از 6 ساعت قبل از شروع سفر غذا و از 2 ساعت قبل مصرف آب را برای آنها متوقف کنید.
 • استفاده از قفس‌های حامل را برای حیوان خود تمرین کنید. فرودگاه‌ها معمولا ورود حیوان به داخل محیط فرودگاه را تنها با شرط قرارگیری حیوان در قفس آزاد کرده‌اند. در نتیجه چنانچه حیوان شما به این قفس‌ها عادت ندارد، بهتر است از قبل از شروع سفر، قرارگیری در این قفس‌ها را با او تمرین کنید.

سفر حیوان با قطار

در ایران هیچکدام از شرکت‌های ریلی امکان سفر با حیوان خانگی را به مسافران نمی‌دهند. در نتیجه چنانچه اصرار دارید که حیوان خانگی‌تان حتما در سفر کنارتان باشد بهتر است روی روش‌های دیگر حمل‌ونقل فکر کنید.

سفر حیوان با اتوبوس

همانند قطار در ایران ورود هرگونه حیوان خانگی به اتوبوس ممنوع است. اگرچه برخی از شرکت‌های اتوبوسرانی اعلام می‌کنند که چنانچه راننده راضی باشد می‌توان حیوان را با خود به اتوبوس آورد. اما چنانچه مسافری ناراضی باشد و به پلیس‌راه اطلاع دهد، پلیس می‌تواند حیوان شما را ضبط کند.

سفر حیوان در جاده

اگرچه سفرهای جاده‌ای مقرون‌به‌صرفه هستند اما قرار گرفتن طولانی مدت حیوان در فضای محدود ماشین می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. با این حال بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که با ماشین شخصی خود به مسافرت بروند. رعایت چند نکته در هنگام سفر با حیوان خانگی در جاده لازم است:

 • فضای داخل ماشین را گرم و نرم نگه داشته و محلی مناسب برای نشستن و دراز کشیدن حیوان خانگی خود فراهم کنید.
 • به اندازه کافی توقف داشته باشید. یکی از نکات مثبت در سفرهای جاده‌ای با ماشین شخصی امکان توقف در مواقع ضروری است.
 • تحرک حیوان را در نظر بگیرید. اگرچه انسان می‌تواند برای چندین ساعت در ماشین بنشیند اما حیوان خانگی نیازمند تحرک و تکاپو است. پس در هر فرصتی که پیش آمد همراه آنها از ماشین خارج شده و با آنها بدوید تا انرژی ذخیره شده آنها تخلیه شود.

سفر حیوان با کشتی

شرکت‌های کشتیرانی در مقایسه با هواپیماها فضاهای مناسب‌تری را برای نگهداری از حیوانات در طول سفر تدارک دیده و حتی افرادی را تنها برای مدیریت مسائل مربوط به حیوانات مسافران استخدام می‌کنند. اگرچه سفر با حیوان خانگی توسط کشتی، دغدغه کمتری دارد اما رعایت چند نکته می‌تواند امنیت و آرامش حیوان خانگی شما را بیش از پیش تضمین کند:

 • مدارک واکسیناسیون حیوان را حتما به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم برای بررسی بیشتر در اختیار خدمه کشتی قرار دهید.
 • اگر سگ یا گربه شما از رژیم غذایی مخصوصی استفاده می‌کند حتما از قبل از سفر به مسئولان مربوطه اطلاع دهید.
 • از میکروچیپ استفاده کنید. بهتر است برای آنکه حیوان خانگی‌تان در کشتی گم نشود حتما یک GPS روی قلاده او نصب کنید.
 • اسباب بازی مخصوص حیوان را برای سرگرم نگه‌داشتن او با خود به سفر ببرید.

مقررات ورود و خروج حیوانات خانگی از کشور

مقررات ورود و خروج حیوانات خانگی از کشور

مقررات ورود و خروج حیوانات خانگی از کشور و صدور مجوز برای آنها مراحل متعددی دارد که چنانچه با آنها آشنا نباشید، خروج و ورود حیوان به مشکل برخواهد خورد. اگر قصد مهاجرت یا مسافرت به خارج از کشور به همراه حیوان خانگی خود را دارید با ما همراه باشید تا جزئیات ورود و خروج حیوانات خانگی در ایران را با هم مرور کنیم.

مدارک لازم برای ورود و خروج حیوانات خانگی

در سایت شهر فرودگاهی امام خمینی مدارک لازم برای خروج حیوانات خانگی از ایران را موارد زیر معرفی کردند:

 • ارائه اصل و کپی گواهی سلامت بهداشتی حیوان
 • ارائه اصل و کپی شناسنامه بهداشتی حیوان
 • ارائه اصل و کپی صفحه اول پاسپورت صاحب حیوان
 • درج نام مسافر و شماره میکروچیپ حیوان خانگی

این مدارک می‌بایست حداقل 4 ساعت قبل از زمان پرواز به دفتر قرنطینه دامپزشکی مستقر در فرودگاه ارائه شوند.

مدارک مورد نیاز و قوانین ورود و خروج حیوانات خانگی همراه مسافر

مدارک مورد نیاز و قوانین ورود و خروج حیوانات خانگی همراه مسافر

برای ورود و خروج حیوانات خانگی از کشور همراه داشتن یکسری مدارک برای حیوان کاملا ضروری و واجب است.

شناسنامه بین المللی یا پاسپورت پت

هر حیوان خانگی می‌بایست شناسنامه داشته باشد که تاریخچه واکسن‌ها و جراحی‌های انجام شده در آن ثبت می‌شود. اما برای خروج حیوان از کشور به شناسنامه بین‌المللی به زبان انگلیسی نیاز است که این شناسنامه را می‌توان از مراکز درمانی و کلینیک‌های دامپزشکی معتبر دریافت کرد.

انجام واکسن هاری

هاری بیماری خطرناک، کشنده و بسیار واگیردار در پستاندارانی مثل سگ و گربه است. اگرچه این بیماری درمان قطعی ندارد اما می‌توان با انجام واکسیناسیون به راحتی از آن پیشگیری کرد. برای خروج حیوانات خانگی مثل سگ و گربه از کشور حتما می‌بایست زمان و اطلاعات مربوط به تزریق واکسن هاری در شناسنامه بین‌المللی حیوان ثبت شده باشد.

شناسه هویتی یا میکروچیپ بین المللی حیوانات خانگی

میکروچیپ یک تراشه الکترونیکی بسیار کوچک است که از طریق تزریق با سرنگ به زیر پوست حیوان منتقل می‌شود. با استفاده از اسکنرهای مخصوص می‌توان مشخصات حیوان خانگی و صاحب آن را از این میکروچیپ به دست آورد. اگرچه در ایران استفاده از میکروچیپ خیلی کاربرد ندارد اما نصب آن یکی از قوانین لازم و ضروری برای خروج حیوانات خانگی از کشور است.

گواهی سلامت و مجوز ورود و خروج برون مرزی حیوانات خانگی

یکی دیگر از موارد لازم و ضروری برای خروج حیوان از کشور داشتن گواهی بهداشت و سلامت از مراکز مورد تائید سازمان دامپزشکی است. این گواهی را می‌توان از کلینیک‌ها و سایر بیمارستان‌های دامپزشکی معتبر برای حیوان خانگی خود صادر و دریافت کرد.

تحقیق در مورد مقررات خاص ایرلاین ها برای سفر هوایی حیوانات خانگی

هر ایرلاین و شرکت هواپیمایی برای حمل حیوانات خانگی مقررات و قوانین خاصی دارد. بهتر است در هنگام خرید بلیط هواپیما از آژانس هواپیمایی حتما درباره قوانین و شرایط حمل و جابه‌جایی حیوانات خانگی در آن ایرلاین پرس‌وجو و تحقیق کنید.

باکس و قفس استاندارد برای ارسال هوایی حیوان خانگی به خارج از کشور

برای حمل و جابه‌جایی حیوان خانگی به باکس و قفس استاندارد نیاز خواهید داشت. انجمن بین ­المللی حمل و نقل هوایی  (IATA) استانداردهای لازم برای باکس حمل حیوان خانگی را بدین ترتیب معرفی کرده است:

 • باکس و قفس باید به اندازه‌ای باشد که حیوان خانگی بتواند به راحتی در آن ایستاده، دراز کشیده و بنشیند.
 • جنس قفس و باکس باید از فایبرگلس، فلز، پلاستیک محکم و یا چوب باشد. البته همه ایرلاین‌ها باکس چوبی را قبول نمی‌کنند.
 • کف باکس باید محکم و ضدنشتی باشد و دستگیره‌ها می‌بایست در قسمت طول و درازای باکس نصب شده باشند.
 • در باکس باید با قفل فلزی به خوبی بسته شده باشد که حیوان نتواند از آن خارج شود.
 • ظرف آب و غذا می‌بایست به درب ورودی باکس محکم متصل شده و از بیرون قابل پر شدن باشند.
 • باکس باید حتما تهویه مناسب داشته باشد.

قوانین و شرایط ورود حیوانات خانگی به کشورهای دنیا

قوانین و شرایط ورود حیوانات خانگی به کشورهای دنیا

هر کشوری قوانین خاصی در مورد ورود حیوانات خانگی دارد. در نتیجه بهتر است قبل از سفر با حیوان خانگی به کشور خارجی از طریق سفارت یا وبسایت‌های رسمی آن کشور اطلاعات موردنیاز درباره قوانین و شرایط ورود حیوانات را کسب کنید.

کشورهای دنیا از لحاظ وجود یا عدم وجود بیماری خطرناک هاری به سه دسته تقسیم می‌شوند.

کشورهای بدون هاری (Rabies Free Countries)

برخی کشورها مانند ژاپن، انگلیس و استرالیا موفق شدند که بیماری هاری را کاملا ریشه‌کن کنند. در نتیجه این کشورها برای ورود انواع حیوان خانگی به داخل کشورشان سختگیری بیشتری می‌کنند و ورود حیوان به داخل این کشورها تنها با قرنطینه امکانپذیر است. برای ورود حیوان خانگی به این سه کشور حتما می‌بایست میکروچیپ و واکسن هاری انجام شده باشد. علاوه براین اطلاعاتی نظیر تاریخ انجام واکسن، تست خون برای اندازه‌گیری میزان آنتی‌بادی هاری می‌بایست در شناسنامه بین‌المللی حیوان ثبت شده باشد.

کشورهایی که هاری در آنها تحت کنترل است (Rabies-Controlled Countries)

اکثر کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا و … بیماری هاری را کنترل کرده و شیوع این بیماری در این کشورها بسیار کم است. برای ورود حیوانات خانگی به این کشورها همراه داشتن مدارکی چون میکروچیپ، تست خون برای اندازه‌گیری تیتر آنتی‌بادی هاری و همچنین تکمیل فرم رسمی اتحادیه اروپا و گواهی بهداشتی بین‌المللی صادر شده از سازمان دامپزشکی یا واحدهای تابعه ضروری است.

کشورهایی با شیوع بالای هاری (Rabies High-Risk Countries)

متاسفانه شیوع بیماری هاری هنوز در برخی کشورها مانند ایران، چین، ترکیه، ارمنستان، امارات و … نسبتا بالا است. از آنجایی که این کشورها جزو مناطق پرخطر محسوب می‌شوند در نتیجه قوانین خیلی سختگیرانه‌ای برای ورود حیوانات خانگی ندارند. معمولا برای سفر با حیوان خانگی به این کشورها تنها کافی است گواهی بهداشتی سازمان دامپزشکی و در مواردی نتیجه آزمایش تیتر هاری را به همراه داشته باشید.

نکاتی برای راحتی بیشتر حیوان خانگی در حین سفر

بهتر است قبل از سفر با حیوان خانگی یکسری نکات را رعایت کنید تا در طول سفر تجربه بهتر و راحت‌تری داشته باشید:

 • قبل از سفر و پرواز حیوان را با باکس و قفس مخصوص پرواز آشنا کنید.
 • زمان حرکت و رسیدن به مقصد را به گونه‌ای انتخاب کنید که بهترین شرایط آب‌وهوایی را داشته باشد.
 • حتما در مورد سفر با دامپزشک مشورت کنید. در برخی موارد دامپزشک با تجویز آرامبخش‌های تزریقی و خوراکی به حیوان کمک می‌کنند که سفری آرام‌تر را تجربه کند.

سوالات متداول در مورد سفر با حیوان خانگی

بهتر است قبل از سفر با حیوان خانگی به سوالات یزر توجه داشته باشید:

مدارک لازم برای سفر با حیوانات خانگی

1. اصل و کپی گواهی سلامت 2. اصل و کپی شناسنامه 3. اصل و کپی صفحه اول پاسپورت صاحب حیوان 4. شماره میکروچیپ حیوان

انواع وسایل برای سفر با حیوان خانگی

1. سفر حیوان با هواپیما 2. سفر حیوان با قطار 3. سفر حیوان با اتوبوس 4. سفر حیوان در جاده 5. سفر حیوان با کشتی 6.

قوانین ورود حیوانات خانگی به کشورهای دیگر

هر کشوری قوانین خاصی در مورد ورود حیوانات خانگی دارد: 1.کشورهای بدون هاری: این کشورها برای ورود انواع حیوان خانگی به داخل کشورشان سختگیری بیشتری می‌کنند 2. کشورهایی که هاری در آنها تحت کنترل است: برای ورود حیوانات خانگی به این کشورها همراه داشتن مدارکی چون میکروچیپ، تست خون برای اندازه‌گیری تیتر آنتی‌بادی هاری و همچنین تکمیل فرم رسمی اتحادیه اروپا 3. کشورهایی با شیوع بالای هاری: در برخی کشورها مانند ایران، چین، ترکیه، ارمنستان، امارات و ... نسبتا بالا است. از آنجایی که این کشورها جزو مناطق پرخطر محسوب می‌شوند در نتیجه قوانین خیلی سختگیرانه‌ای برای ورود حیوانات خانگی ندارند.

سخن پایانی

سفر با حیوان خانگی اگرچه لذتبخش است اما فشار و استرس خاصی را به صاحب حیوان وارد می‌کند. بهتر است قبل از سفر اطلاعات و مقررات مربوط به حمل‌ونقل حیوان به خوبی بررسی شوند. همچنین اطلاع از قوانین و مقررات ورود و خروج حیوان خانگی از کشور می‌تواند بخش زیادی از نگرانی فرد را کم کرده و سفری شیرین و بی‌دغدغه را به او هدیه دهد.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد