ریزش موی سگ و گربه

دلیل ریزش موی سگ و گربه چیست؟ راه‌های جلوگیری و درمان کدامند؟

()

ریزش مو سگ و گربه یکی از مشکلاتی است که معمولا با آن مواجه می‌شویم. در این مقاله خواهیم گفت که دلایل ریزش مو گربه و سگ مشکل چیست و چگونه می‌توانیم از آن جلوگیری کنیم.

نگهداری سگ و گربه در سراسر جهان بسیار مرسوم شده است. یکی از مشکلاتی که صاحبان این حیوانات را گاهی به دردسر می‌اندازد، ریزش موی سگ و ریزش موی گربه است. بهتر است بدانید در فصولی مانند بهار و پاییز، با رشد موهای جدید، این حیوانات موهای قدیمی خود را به‌طور طبیعی از دست می‌دهند؛ بنابراین با توجه به پر مو و یا کم مو بودن نژاد سگ و گربه‌تان، شما باید از محیط خانه‌ خود موها را جمع کنید. اما همیشه ریزش شدید موی سگ و گربه نشان‌دهنده وجود یک مشکل است. برخی از مواقع می‌شنوید که عوارض خوردن موی سگ و گربه در انسان بسیار وحشتناک است. اما این موضوع حقیقت نداشته و تنها در افرادی که آلرژی دارند، شاید کمی باعث مشکل شود. ما در این مقاله به‌طور کامل به موضوع ریزش موی این حیوانات خانگی محبوب پرداخته‌ایم. تا پایان با ما همراه باشید.

اگر سگ و یا گربه در منزل نگه می‌دارید، حتما آن‌ها را برای هواخوری و بازی به محیط بیرون از خانه خواهید برد. حتی در بسیاری از مواقع سگ‌ها و یا گربه‌ها برای برقراری رابطه جنسی به‌طور آزادانه به خیابان رفته و دوباره به منزل برمی‌گردند. اگرچه ممکن است شما علاقه‌ای به عقیم‌سازی حیوان خانگی‌تان نداشته باشید، اما رفت‌وآمد حیوان به محیط خارج از خانه و تماس برقرار کردن با سایر حیوانات، می‌تواند دردسرهای زیادی به همراه داشته باشد. برای مثال یکی از شایع‌ترین این مشکلات، ابتلا به بیماری‌های انگلی و عفونی است. حمله کک و کنه و همچنین ابتلا به بیماری‌های مسری ویروسی، می‌تواند باعث ریزش موی سگ و ریزش موی گربه شود. البته ریزش مو تنها یکی از این مشکلات است. اگر قصد عقیم‌سازی سگ یا گربه خود را ندارید، بهتر است برایش یک جفت تهیه کنید، تا با حیوانات خیابانی ارتباط نزدیک نداشته باشد. به‌طور طبیعی اما شما در فصل ریزش موی سگ و گربه باید انتظار ریزش موی شدیدتری نسبت به قبل داشته باشید.

 

بد نیست بخوانید: معرفی انواع حیوانات خانگی

ریزش موی سگ

ریزش موی سگ

اگر سگ خانگی دارید حتما تاکنون با ریزش ناگهانی موی سگ روبرو شده‌اید. ریزش موی سگ در بیشتر مواقع یک امر طبیعی بوده و نشان‌دهنده هیچ‌گونه مشکل خاصی نیست. برای مثال شما باید بدانید که ریزش فصلی موی سگ بلااستثنا در فصول مختلف اتفاق می‌افتد. البته برخی از عوامل محیطی این ریزش مو را می‌تواند تشدید کند. استرس و تغذیه نادرست، از مهم‌ترین موارد محیطی هستند که این مشکل را تشدید می‌کنند. در این حالت شما می‌توانید تنها با تقویت موی سگ مشکل را برطرف کنید. اما گاهی ریزش موی گوش سگ یا نقاطی دیگر بدن می‌تواند نشانه وجود یک مشکل در سگ باشد. خوب است بلافاصله به‌منظور درمان ریزش موی سگ خود به دامپزشکی مراجعه کنید.

دلایل ریزش موی سگ

ریزش موی سگ اگرچه تا حد زیادی طبیعی است، اما گاهی ریزش‌های نقطه‌ای و موضعی نشانه وجود یک مشکل در بدن سگ هستند.برای اینکه درمان ریزش موی سگ خود را با کمک دامپزشک شروع کنید، باید حتما ابتدا با بررسی‌ها و آزمایش، دلیل ریزش موی سگ مشخص شود. برخی از مهم‌ترین دلایل ریزش بیش ‌از حد موی سگ عبارت‌اند از:

 • آلرژی: بهتر است بدانید سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها دچار مشکلات آلرژیک می‌شوند. مصرف برخی غذاهای کنسروی و عوامل آلرژی‌زای محیطی مانند گردوغبار زیاد می‌توانند این مشکل را ایجاد کنند.
 • عفونت: حمله انواع قارچ و انگل می‌تواند باعث بروز عفونت و درنتیجه ریزش مو در سگ شود.
 • ژنتیک: برخی از نژادهای سگ به‌طور طبیعی و ژنتیکی در سنین بالاتر با مشکل ریزش مو روبرو خواهند شد.
 • وجود کک و کنه: وجود کک و کنه متاسفانه یکی از دردسرسازترین مشکلات در سگ و گربه بوده که باعث خارش شدید بدن آن‌ها می‌شود. این انگل‌های خون‌خوار می‌توانند دلیلی برای ریزش مو باشند.
 • بیماری‌های داخلی: گاهی انواع بیماری‌های داخلی مانند اختلالات هورمونی مانند کم‌کاری تیروئید، اختلالات غده فوق کلیوی، بیماری‌های کبدی، کلیوی، سرطان و حتی کمبود انواع ویتامین و پروتئین، می‌تواند باعث بروز این مشکل شوند.

 

بد نیست بخوانید: اصلاح، حمام، شستشو و آرایش حیوانات خانگی

درمان خارش و ریزش موی سگ

دانستیم که نباید نگران ریزش موی سگ که به‌طور فصلی و طبیعی رخ می‌دهد، باشیم. اما با توجه به دلایلی که در قسمت قبل بیان کردیم، درمان ریزش موی سگ خانگی خود را باید به‌سرعت آغاز کنید. برای آغاز درمان خارش و ریزش موی سگ معمولا ابتدا دامپزشک دلیل بروز آن را تشخیص داده و سپس با توجه به دلیل مشکل، درمان را آغاز می‌کند. برخی از راه‌های درمانی عبارت‌اند از:

 1. تغییر رژیم غذایی سگ به‌منظور کنترل آلرژی
 2. استفاده از مکمل‌های غذایی به‌منظور کنترل کمبود انواع ویتامین و پروتئین
 3. استفاده از انواع محلول و شامپو مخصوص از بین بردن کک و کنه
 4. استفاده از انواع دارو و یا حتی جراحی، به‌منظور درمان انواع بیماری داخلی سگ

علت ریزش موی سگ ژرمن

ژرمن شپرد یکی از سگ‌های محبوب جهان به شمار می‌رود. این سگ بسیار فعال و باهوش است. همین فعالیت در بیرون از خانه گاهی می‌تواند دردسرساز شود. همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم، ریزش موی سگ می‌تواند به دلیل وجود کک و کنه باشد. یکی از دلایل مهم ریزش موی سگ ژرمن نیز همین موضوع به شمار می‌رود. البته موضوع دیگری که ممکن است باعث بروز این مشکل شود، برس کشیدن بیش‌ازحد سگ ژرمن شپرد است. این کار می‌تواند باعث بروز مشکلات پوستی و همچنین تشدید اضطراب سگتان شود. ریزش موی سگ سرابی نیز به همین دلایل بروز می‌کند.

علت ریزش موی سگ گلدن رتریور

ریزش موی سگ پر مویی مانند گلدن رتریور تا حد زیادی می‌تواند طبیعی باشد. بدیهی ست چنین سگ پرمویی هنگام تغییر فصول، ریزش موی بیشتری خواهد داشت. برای جلوگیری از پخش موهای سگتان در منزل، تنها کافی ست به‌خوبی و البته آرامی موهایش را برس بکشید. البته ریزش موی سگ گلدن رتریور می‌تواند به دلیل وجود بیماری کم‌کاری تیروئید و یا بروز آلرژی باشد؛ چراکه این مشکلات به‌صورت ژنتیکی در این نژاد وجود دارند. نوعی سرطان طحال و رگ‌های خونی نیز به‌طور ژنتیکی در سگ‌های گلدن رتریور مسن رخ می‌دهد؛ که می‌تواند با ریزش مو خود را نشان دهد.

علت ریزش موی سگ پامرانین

مهم‌ترین علت ریزش موی سگ پامرانین می‌تواند بیماری پوست سیاه باشد. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که موی این سگ‌ها را به هر دلیلی از ته بتراشید. در این حالت ممکن است نه‌تنها دیگر موی آن قسمت از بدن رشد نکند، بلکه موی قسمت‌های دیگر نیز بریزد. البته بیماری‌های زمینه‌ای ژنتیکی مانند مشکلات هورمونی، دیابت، کم‌کاری تیروئید و پرکاری غدد فوق کلیوی نیز ممکن است دلیل بروز این مشکل باشد. برای آغاز درمان حتما دلیل آن باید بررسی شود.

علت ریزش موی سگ اشپیتز

سگ اشپیتز یکی از سگ‌های تقریبا پرمو به شمار می‌رود. بنابراین ریزش موی آن می‌تواند تا حدی طبیعی و بدون دلیل باشد. اما ازآنجایی‌که این نژاد سگ به‌شدت به صاحب خود وابسته شده و همچنین به‌راحتی دچار اضطراب جدایی می‌شود، استرس مهم‌ترین دلیل ریزش موی سگ اشپیتز است. برای آغاز درمان ریزش موی سگ اشپیتز خوب است ابتدا شرایط روحی سگ خود را در نظر بگیرید. البته دامپزشک جانب احتیاط را ازلحاظ مشکلات یا بیماری‌هایی مانند انگل‌ها یا بیماری‌های داخلی در نظر خواهد گرفت.

درمان خارش و ریزش موی سگ

 

بد نیست بخوانید: انجام کلیه جراحی های حیوانات خانگی

علت ریزش موی سگ شیتزو

سگ شیتزو یکی از سگ‌های سالم است که کمتر به بیماری‌های زمینه‌ای ارثی دچار می‌شود. اگر از آن به‌خوبی مراقبت کنید، این سگ عمر خوبی خواهد داشت. اما ریزش موی سگ خانگی‌تان می‌تواند به دلیل عفونت‌های ناشی از قارچ یا انگل باشد. بنابراین ریزش موی سگ شیتزو در بیشتر مواقع درنتیجه عدم رعایت بهداشت توسط خود شما به وجود خواهد آمد. البته ازآنجایی‌که این نژاد سگ، پر مو است، به‌طور روزانه برس موهایش را نباید فراموش کنید.

علت ریزش موی سگ هاسکی

هاسکی یکی از تمیزترین سگ‌های جهان به شمار می‌روند. این سگ تنومند و فعال به‌طور طبیعی موهای تقریبا کوتاهی دارد. اما ریزش موی سگ هاسکی در تمام طول سال طبیعی است؛ چراکه این سگ نسبتا ریزش موی زیادی دارد. البته علت ریزش موی سگ هاسکی می‌تواند وجود بیماری پوستی خاصی باشد. اگر سگتان بیش‌ازحد خودشان را می‌خاراند و یا ریزش موی غیرطبیعی‌ای دارد، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

علت ریزش موی سگ مالتیز

سگ مالتیز یکی از سگ‌های بسیار پر مو و البته زیبای جهان است. ریزش موی سگ مالتیز تا حد زیادی با توجه به حجم موهایش می‌تواند طبیعی باشد. اما اگر نگاهی به مشکلات زمینه‌ای احتمالی این نزاد بیندازیم، متوجه خواهیم شد که اضطراب شدید، بروز آلرژی و همچنین مشکل کم کری تیروئید می‌تواند در سگ مالتیز ایجاد ریزش مو کند.

علت ریزش موی سگ فرنچ بولداگ

سگ فرنچ بولداگ سگی با موهای کوتاه است که کمتر دچار ریزش مو می‌شود. اما ریزش موی سگ موضوعی طبیعی در همه نژادها به شمار می‌رود. ریزش موی سگ فرنچ بولداگ در بیشتر مواقع به دلیل حساسیت‌های غذایی رخ می‌دهد. بهتر است در تغذیه این حیوان بیشتر دقت کنید. البته اگر پس از بازی در محیط بیرون از خانه، سگتان را تمیز نکرده و برس نکشید، احتمال بروز عفونت و ریزش موی شدید در او وجود دارد.

علت ریزش فصلی موی سگ

ریزش موی سگ انواع مختلفی دارد. ریزش نقطه ‌ای موی سگ یکی از نگران‌کننده‌ترین آن‌هاست. البته ریزش قسمتی از موی سگ گاهی می‌تواند به دلیل تغییر فصل باشد. ریزش موی فصلی سگ بیشتر در سگ‌های مو بلند اتفاق می‌افتد. درواقع اکثرا در فصل بهار، موهای جدید جایگزین موهای قدیمی سگ خواهند شد. البته این نوع ریزش مو بدون ایجاد کچلی یا شکل سکه‌ای مانند است. در این زمان شما می‌توانید به‌منظور تقویت موی سگ از انواع اسپری‌ها و مکمل‌های غذایی استفاده کنید.

علت ریزش سکه ای موی سگ

ریزش موی سگ گاهی ممکن است به‌صورت نقطه ای نقاط مختلفی از بدن را درگیر کند. این مشکل ریزش موی سکه ای در سگ نامیده می‌شود. ریزش موی سکه ای سگ معمولا به دلیل وجود کرم انگلی به نام دمودکس، وجود انواع عفونت، تروما، بیماری نقص ایمنی و اختلالات دستگاه درون‌ریز به وجود آید. در این حالت سگ به‌صورت نقطه ای موهای خود را ازدست‌داده و پوست بدنش قرمز و ملتهب می‌شود. درمان این مشکل معمولا با انواع شامپوهای درمان موضعی و آنتی‌بیوتیک صورت می‌گیرد.

علت ریزش موی دم سگ

ریزش موی سگ می‌تواند تنها در بخشی از بدن آن‌ها ایجاد شود. به‌طورکلی ریزش زیاد موی سگ تنها در یک نقطه از بدنشان، زنگ خطری برای وجود یک بیماری ست. برای مثال باید بگوییم که ریزش موی دم سگ عمدتا به دلیل وجود بیماری قارچی بروز می‌کند. پس از تشخیص صحیح، باید از شامپوهای موضعی و داروهای ضد قارچ استفاده کنید.

علت ریزش موی دور چشم سگ

ریزش موی سگ گاهی تنها دور چشم را درگیر می‌کند. ریزش موی دور چشم سگ معمولا به دلیل وجود بیماری‌های عفونتی چشم و یا حمله قارچی و انگل بروز خواهد کرد. اگر دقت کنید در این حالت سگ چشمان ملتهبی نیز دارد.

علت ریزش موی توله سگ

ریزش موی توله سگ در بیشتر مواقع به دلیل وجود بیماری زمینه‌ای است.علت ریزش موی توله سگ معمولا به دلیل وجود عفونت باکتریایی که کبد و کلیه را درگیر می‌کند، آنفولانزا، وجود انواع انگل، آلرژی، وجود کک و کنه و بیماری‌های ویروسی است. ازآنجایی‌که بدن یک توله سگ ضعیف است، بهتر است با دیدن اولین علائم به دامپزشک مراجعه کنید.

علت ریزش موی فصلی سگ

ریزش موی فصلی سگ همان‌طور که در قسمت قبل به این موضوع اشاره کردیم، موضوع نگران‌کننده‌ای نیست. این موضوع تنها به دلیل جایگزینی موهای تازه با موهای قدیمی اتفاق می‌افتد.

ریزش موی سگ در تابستان

ریزش موی سگ در فصلی مانند بهار می‌تواند به دلیل رشد موهای جدید باشد. اما ریزش موی سگ در تابستان نشان‌دهنده بروز یکی از مشکلات احتمالی است. خوب است بدانید همان‌طور که انسان‌ها در فصل تابستان تعریق بیشتری دارند، سگ‌ها نیز از این امر مستثنا نیستند. از طرفی احتمال گزش انواع حشره و بروز عفونت در این فصل زیادتر خواهد بود. بنابراین معمولا توصیه می‌شود که در فصل تابستان موی سگ‌هایتان را با مشورت دامپزشک تا حد نرمالی اصلاح کنید. البته بیش‌ازحد کوتاه کردن موی سگ در این فصل نیز توصیه نمی‌شود، چراکه باعث آفتاب‌سوختگی‌شان خواهد شد.

 

بد نیست بخوانید: درمان بیماری حیوانات خانگی

ريزش مو گربه

ریزش موی گربه

ریزش موی گربه نیز مانند سگ‌ها می‌تواند کاملا طبیعی باشد. البته میزان ریزش مو به نژاد گربه‌تان بستگی دارد. اما مکن است گاهی با ریزش موی شدید گربه مواجه شده و با خود بگویید که با ریزش موی گربه چه کنیم و روش جلوگیری از ریزش موی گربه چیست. در این مواقع نگران نباشید. تنها کافی ست تا با علت ریزش موی گربه خانگی خود آشنا شده و درمان را آغاز کنید. ما در ادامه این مقاله شما را با انواع ریزش مو و راه‌های درمان و پیشگیری این مشکل در گربه‌ها آشنا خواهیم کرد.

علت ریزش موی گربه

ریزش موی گربه در فصول بهار و پاییز می‌تواند کاملا طبیعی بوده و تنها به دلیل رشد موهای جدید باشد. اما علت ریزش موی گربه ممکن است برخی بیماری‌های زمینه‌ای باشد. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

 • استرس: گربه‌ها حیواناتی بسیار حساس هستند که ممکن است از وجود یک صدای بلند یا دیدن یک غریبه در منزل ترسیده و دچار استرس شوند. این موضوع ریزش موی آن‌ها را تشدید می‌کند.
 • آلرژی: خوردن بعضی غذاهای خاص یا وجود آلودگی در هوا به‌راحتی باعث بروز آلرژی در گربه‌ها خواهد شد. برای کنترل این موضوع خوب است تا از حساسیت‌های غذایی نژاد گربه خود مطلع باشید.
 • مشکلات هورمونی: به هم ریختن تعادل هورمون تیروئید در بعضی از نژادهای گربه به‌طور ژنتیکی رخ می‌دهد. اولین علائم این اختلال، ریزش مو به شمار می‌رود.
 • شیردهی و بارداری: جالب است بدانید که گربه‌ها هم مانند انسان‌ها در دوران شیردهی و بارداری، با تغییرات شدید هورمونی و کمبود برخی ویتامین‌ها، دچار ریزش مو خواهند شد.
 • عفونت: برخی از بیماری‌های ویروسی مانند آنفولانزا یا حتی مشکلات پوستی، می‌توانند باعث ایجاد عفونت شدید شوند که با ریزش مو همراه خواهد بود.
 • حمله انگل‌ها و قارچ: انواع انگل و قارچ همواره در کمین انسان‌ها و حیوانات هستند. حمله آن‌ها به بدن گربه باعث عفونت، خارش و ریزش مو می‌شود.
 • سرطان: بروز انواع سرطان در برخی گربه‌ها به‌طور ژنتیکی رخ می‌دهد. درمان شیمی‌درمانی برای گربه‌ها نیز ریزش مو را به همراه خواهد داشت.

علت ریزش موی گردن گربه

ریزش موی گربه اگر شدید شود و یا به‌صورت نقطه ای باشد، نشان‌دهنده وجود یک مشکل است که باید به‌سرعت موردبررسی قرار گیرد. ریزش موی گردن گربه معمولا به دلیل مشکلات قارچی رخ می‌دهد. مشکلی مانند درماتوفیت یا بیماری قارچی سطح پوست، معمولا ناحیه سر، گردن و زیر چانه را درگیر کرده و باعث کچلی آن ناحیه می‌شود.

علت ریزش موی دم گربه

ریزش موی گربه در ناحیه دم نیز در بیشتر مواقع نشان‌دهنده وجود قارچ در سطح پوست گربه است. ریزش موی دم گربه البته زمانی که گربه ریزش موی سکه ای مبتلا شود نیز رخ خواهد داد. حتما برای آغاز درمان وجود انگل‌ها را نیز موردبررسی قرار دهید.

علت ریزش موی گوش گربه

ریزش موی گربه در هر ناحیه‌ای از بدن این حیوان می‌تواند رخ دهد. اصلی‌ترین علت ریزش موی گوش گربه همان مشکل درماتوفیت یا بیماری قارچی سطح پوست به شمار می‌رود. البته مواردی مانند هجوم انگل‌ها، آفتاب‌سوختگی، مصرف برخی داروها و آلرژی غذایی نیز می‌تواند باعث ریزش مو در ناحیه گوش گربه شود.

علت ریزش موی بچه گربه

ریزش موی گربه در سنین بسیار پایین باید به‌سرعت موردبررسی قرار گیرد. چراکه ریزش موی بچه گربه نشان‌دهنده وجود یک بیماری بوده و ازآنجایی‌که بچه گربه مقاومت بدنی کمی دارد، ممکن است حتی او را از دست دهید. بچه گربه‌ها بیشتر در معرض انواع ویروس و باکتری‌ها هستند؛ بنابراین بروز هرگونه عفونت باکتریایی یا ویروسی، در ابتدا با تشدید شدن ریزش مو خود را نشان خواهد داد.

 

بد نیست بخوانید: معرفی غذای مناسب حیوانات خانگی

روش درمان ریزش موی گربه

روش درمان ریزش موی گربه

ریزش موی گربه اگر فصلی باشد و به دلیل وجود یک بیماری خاص نباشد، نیازی به درمان ندارد. اما ریزش زیاد موی گربه که از حالت طبیعی خود خارج ‌شده باشد، حتما باید بررسی و درمان شود. برخی از راه‌های درمان ریزش موی گربه‌های خانگی عبارت‌اند از:

 • مصرف مکمل‌های غذایی: در صورت کمبودهای تغذیه‌ای، معمولا انواع مکمل غذایی برای گربه‌ها تجویز خواهد شد.
 • تغییر رژیم غذایی: اگر دلیل ریزش مو آلرژی و حساسیت غذایی بود، دامپزشک قطعا رژیم غذایی گربه‌تان را تغییر خواهد داد.
 • شامپوهای موضعی: انگل‌ها، عفونت‌های قارچی و بسیاری از مشکلات پوستی دیگر، در بیشتر مواقع با مصرف شامپوهای درمانی موضعی رفع خواهند شد.
 • مصرف انواع دارو: در صورت وجود بیماری‌های خاصی مانند کم‌کاری تیروئید، بیماری با تجویز انواع دارو کنترل می‌شود.

علت ریزش موی گربه پرشین

ريزش مو گربه در گربه‌هایی که موهای بلندتری دارند، همواره بیشتر از بقیه انواع گربه است. ریزش مو گربه پرشین کت به دلیل داشتن موهای پرپشت و بلند، تا حد زیادی طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. اما ريزش موي گربه پرشين زمانی که خیلی شدید شود، می‌تواند نشان‌دهنده وجود یک مشکل باشد. ریزش مو گربه های پرشین با توجه به دسته‌بندی و گروهی که در آن قرار دارند، دلایل ارثی و ژنتیکی دارد. به‌طورکلی اما علت ریزش موی گربه پرشین وجود حساسیت‌های دارویی و غذایی، بیماری کلیوی و بروز انواع عفونت‌ها است.

درمان ریزش موی گربه پرشین

ریزش موی گربه زمانی که شدید باشد، حتما باید به‌سرعت موردبررسی قرار گرفته و درمان شود. ریزش مو گربه پرشین تا حد زیادی طبیعی است؛ اما ریزش شدید موی گربه پرشین با توجه به تشخیص دلایلی که در قسمت قبل گفتیم، باید به‌سرعت متوقف شود. درمان ریزش موی گربه پرشین نیز مانند سایر گربه‌ها، طبق دلیل بروز این مشکل، با تجویز انواع شامپوی ضد انگل، انواع داروهای خوراکی و تغییر رژیم غذایی صورت می‌گیرد.

علت ریزش موی گربه اسکاتیش

دلیل ریزش موی گربه خانگی با توجه به نوع نژاد و بیماری‌های ارثی احتمالی که در نژادش وجود دارد، متفاوت است. ريزش مو گربه اسكاتيش می‌تواند در بیشتر مواقع به دلیل کمبود اسید چرب‌های ضروری امگا3، امگا6 و انواع ویتامین باشد. البته مانند سایر نژادهای گربه، این نژاد نیز می‌تواند مبتلا به انواع بیماری قارچی، ویروسی، انگلی، ریزش نقطه ای موی گربه و بسیاری موارد دیگر شود. دقت کنید که گربه اسکاتیش معمولا با تغییرات محیطی دچار استرس شده و ممکن است با ریزش موهای نقطه ای مانند ریزش موی بالای چشم گربه یا در ناحیه گوش روبرو شود.

درمان ریزش فصلی موی گربه

ریزش موی گربه با تغییر فصل به‌طور طبیعی بروز می‌کند. ریزش فصلی موی گربه معمولا در فصل بهار و پاییز رخ می‌دهد. این نوع ریزش مو اصلا جای نگرانی نداشته و تنها به دلیل رشد موهای جدید و از بین رفتن موهای قدیمی رخ می‌دهد.

درمان ریزش موی گربه در بهار

همان‌طور که به این موضوع اشاره کردیم، ریزش موی گربه در فصول بهار و تابستان کاملا طبیعی است. ریزش موی فصلی گربه قابل‌کنترل نبوده و گربه‌ها باید به‌طور طبیعی این سیکل را پشت سر بگذارند. اما برای کنترل تقریبی ریزش موی گربه در بهار شما می‌توانید تنها با تغییر رژیم غذایی گربه، به تقویت موی گربه کمک کنید.

ریزش فصلی موی گربه

سوالات متداول ریزش موی سگ و گربه

ریزش موی گربه و ریزش موی سگ ازجمله مشکلاتی هستند که صاحبان این حیوانات را بسیار نگران می‌کند. ازآنجایی‌که سگ و گربه در دسته محبوب‌ترین حیوانات خانگی قرار دارند، سوالات زیادی پیرامون روش نگهداری، انواع بیماری‌های زمینه‌ای و یا درمان مشکلات آن‌ها وجود دارد. ما در ادامه سعی کرده‌ایم تا به برخی از پرتکرارترین سوالات دراین‌باره پاسخ دهیم.

بیماری آلوپسی در گربه چیست؟

ريزش مو گربه به‌صورت تکه‌ای که تنها نقاطی از بدن گربه یا سگ را درگیر می‌کند، همان ریزش موی آلوپسی است. بیماری آلوپسی در گربه ممکن است به دلایلی مانند بروز سرطان، اختلالات هورمونی، استرس شدید، اختلال قارچی یا انگلی و حمله انواع کرم به بدن گربه، بروز کند. در برخی از مواقع درمان این مشکل بسیار سخت می‌شود. اما در بیشتر موارد با درمان‌های موضعی این مشکل رفع خواهد شد.

کدام نژاد گربه ریزش مو ندارد؟

اگر از راههای جلوگیری از ریزش موی گربه ناامید شده‌اید، حتما به دنبال نژادی از گربه هستید که ریزش مو نداشته باشد. همان‌طور که برخی از نژادهای گربه که موهای بلندی دارند، ریزش موی بیشتری نیز خواهند داشت، برخی از نژادها نیز کمتر دچار ریزش مو می‌شوند. نژادهایی که کمتر دچار ریزش مو می وند عبارت‌اند از: اسفینکس، سیبری، کورنیش رکس، بنگال، سیامی و بمبئی.

ایا موی گربه مریضی می اورد؟

اگر می‌خواهید بدانید که ایا موی گربه مریضی می اورد یا خیر، باید بگوییم که موی گربه به‌خودی‌خود باعث بروز هیچ‌گونه مشکلی در انسان‌ها نخواهد شد، مگر اینکه فرد حساسیت خاصی داشته باشد. اما به‌طورکلی ممکن است انگل توکسوپلاسموز موجود در بدن برخی از گربه‌ها، برای انسان‌ها خطرآفرین باشد.

تقویت رشد موی گربه چگونه انجام می شود؟

به‌منظور جلوگیری از ریزش موی گربه خانگی خود می‌توانید با تقویت رشد موی گربه به‌راحتی این مشکل را کنترل کنید. شما می‌توانید با نظر دامپزشک گربه خود، از انواع قرص‌های تقویتی، مکمل‌ها و انواع شامپوهای ضد ریزش مو استفاده کنید.

اسپری ضد ریزش مو گربه چیست؟

برای تقویت موی گربه خود می‌توانید از انواع اسپری تقویت‌کننده نیز استفاده کنید. اسپری ضد ریزش مو گربه با از بین بردن سریع موهای مرده بدن گربه، باعث تقویت ریشه موهای جدید شده و از ریزش مو نیز جلوگیری می‌کند.

کدام نژاد گربه ریزش مو ندارد؟

اگر قصد دارید بدانید کدام نژاد گربه ریزش مو ندارد باید بگوییم گربه‌هایی مانند اسفینکس، سیبری، کورنیش رکس، بنگال، سیامی و بمبئی ریزش موی کمتری دارند.

ریزش سکه ای موی گربه چیست؟

ریزش موی سکه ای گربه می‌تواند باعث نگرانی زیادی در فرد شود. ریزش تکه‌ای موی گربه طبیعی نبوده و معمولا زنگ خطری برای وجود یک مشکل عفونی یا بیماری داخلی است. ریزش موی سکه ای در گربه‌ها معمولا به دلیل وجود انگل، بیماری ویروسی، عفونت باکتریایی و یا حتی استرس شدید به وجود می‌آید. درمان ریزش سکه ای موی گربه معمولا با توجه به دلیل بروز آن انجام خواهد شد.

آیا واکسن ضد ریزش موی گربه وجود دارد؟

بهتر است بدانید که واکسن ضد ریزش موی گربه به‌طور اختصاصی وجود ندارد؛ اما با واکسیناسیون کامل گربه خود از بروز بیماری‌هایی مانند سرطان می‌توانید جلوگیری کنید. با جلوگیری از انواع بیماری‌های احتمالی، احتمال ریزش موهای شدید نیز رفع می‌شود.

قرص ضد ريزش مو سگ انتي ويتال چیست؟

قرص ضد ریزش موی گربه و سگ معمولا بهترین راه کنترل این مشکل به شمار می‌رود. قرص ضد ريزش مو سگ انتي ويتال درواقع در کنار تقویت پوست و موی سگ، برای درمان خشکی، کرخت و شکننده بودن موها، ريزش مو و همچنین رفع مشکلات رنگ‌دانه پوست، سوزش و التهاب پوست، مشکلات آلرژی، پينه و خراش گازگرفتگی مناسب است. این قرص ضد ریزش موی سگ سرشار از ویتامين E و بیوتین بوده و باعث تقویت موی سگ خواهد شد.

ویتامین برای ریزش موی سگ وجود دارد یا خیر؟

همان‌طور که انسان‌ها برای تقویت مو و کنترل ریزش موهای خود از انواع مکمل ویتامین استفاده می‌کنند، قرص ویتامین برای ریزش موی سگ نیز در دسترس بوده و باعث کنترل ریزش موی ناشی از کمبود مواد مغذی می‌شود. قرص‌های ویتامین گروه B یکی از رایج‌ترین‌ها به شمار می‌روند.

آیا روشی برای تقویت موی سگ وجود دارد؟

ریزش موی شدید سگ می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد. همیشه کنترل ریزش موی توله سگ در درجه اهمیت بیشتری قرار دارد. اما به‌طورکلی به‌منظور تقویت موهای سگ خود، خوب است یک رژیم غذایی غنی برایش تهیه‌ کرده و محیط را عاری از هرگونه استرس کنید. برس کردن روزانه موی سگ نیز می‌تواند کمک زیادی به شما کرده و موهای مرده را به‌راحتی جدا کند. اگر اهمیت بیشتری به حفظ بهداشت و سلامت جسمی‌شان بدهید، با جلوگیری از بیماری‌های عفونی، به کنترل ریزش مو کمک خواهید کرد.

فصل ریزش موی سگ چه موقع است؟

همان‌طور که گفتیم ریزش موی سگ‌ها در فصل بهار و پاییز کاملا طبیعی بوده و تنها نشانه رشد موهای جدید است. اما ریزش سکه ای موی سگ نشان‌دهنده وجود بیماری بوده و ربطی به ریزش فصلی ندارد.

ریزش فصلی موی گربه

 

سخن پایانی در مورد ریزش مو گربه و ریزش مو سگ

اگر شما هم از دوست‌داران سگ و گربه هستید و یکی از آن‌ها را در منزل نگهداری می‌کنید، ممکن است با مشکل ریزش موی گربه و ریزش موی سگ روبرو شوید. اگرچه این موضوع تا حد زیادی در فصول مختلف می‌تواند طبیعی باشد، اما در بسیاری از مواقع نیز نشان‌دهنده وجود یک بیماری است. بهتر است تا با بالا بردن سطح آگاهی خود در این زمینه‌ها علت ریزش موی گربه و سگ خانگی خود را به‌خوبی تشخیص دهید و به‌سرعت برای درمان اقدام کنید. خوب است بدانید در نژادهای مختلف سگ و گربه، با توجه به احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی در آن نژاد خاص، دلیل ریزش مو ممکن است متفاوت باشد. برای مثال دلایلی که باعث ریزش موی گربه بریتیش می‌شود با دیگر نژادهای گربه ممکن است فرق داشته باشد. با کنترل بیماری‌های عفونی، حفظ بهداشت و فراهم کردن محیط بدون استرس برای این حیوانات تا حد زیادی می‌توان از ریزش موی آن‌ها جلوگیری کرد.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد