نگهداری از حیوانات خانگی

مهمترین نکاتی که برای نگهداری حیوانات خانگی باید رعایت کنید

()

نگهداری از حیوانات خانگی اصول و قوانینی دارد که حتما باید به آنها توجه کنید. در ادامه طرز نگهداری حیوانات خانگی را به شما آموزش می‌دهیم.

حیوانات خانگی نیز مانند انسان‌ها برای زندگی نیاز به برخی امکانات رفاهی، توجه و محبت، غذای مناسب و بهداشت دارند. حیوانات خانگی هم موجودات زنده‌ای هستند که دارای درک نسبی از محیط اطراف خود بوده و برای مراقبت و نگهداری از آنها در منزل باید نکات بسیاری را مد نظر داشته باشید. اگر قصد آوردن حیوان خانگی به منزل را دارید باید از این حیوانات مانند فرزند خود مراقبت کرده و به آنها رسیدگی کنید. معمولا افرادی که تنها زندگی می‌کنند و یا فرزند ندارند، علاقه بیشتری به آوردن حیوان خانگی مانند سگ یا گربه دارند. اما پیش از قبول سرپرستی این موجودات زنده و دوست داشتنی باید شرایط خوبی را برای زندگی آنها فراهم کنید. اما شرایط ایده‌آل برای نگهداری از حیوانات خانگی چیست؟ در این مطلب همه آن چیزی که باید درباره طرز نگهداری حیوانات خانگی و اهلی بدانید را به شما توضیح خواهیم داد. همچنین در ویدیوی زیر به برخی از مهمترین نکات در همین رابطه اشاره کرده‌ایم.

نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان

برای نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان باید به نکات بسیاری توجه داشته باشید. اولین و مهم‌ترین نکته در خصوص نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان و مجتمع‌های مسکونی این است که برای همسایگان خود مزاحمت ایجاد نکنید. پس از آن باید محلی مناسب و امن را به عنوان خانه یا اتاق خواب حیوان در نظر بگیرید تا از همان ابتدا در آنجا مستقر شود و به عبارتی سرگردان نشود.

نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان

طرز نگهداری حیوانات خانگی به چه شکل است؟

برای نگهداری از حیوانات خانگی باید تمامی نیازهای جسمی، رفاهی و عاطفی آنان را برآورده سازید. منظور از نیاز جسمی، اهمیت و رسیدگی به تغذیه حیوان است. هر حیوان خانگی دارای رژیم غذایی مخصوص خودش است و باید غذاهای مناسب و مقوی مصرف کند. علاوه بر تامین غذای مناسب، اهمیت به سلامت و بهداشت نیز یکی دیگر از اصول و شرایط نگهداری از حیوانات اهلی و خانگی است. هر حیوان خانگی حتما باید تحت نظر و مراقبت دامپزشک باشد و به صورت مرتب واکسینه شود تا به بیماری مبتلا نشود. منظور از امکانات رفاهی نیز در نظر گرفتن جا و مکان مناسب و ثابت برای حیوان است. حیوان خانگی باید دارای رختخواب، ظرف غذا، توالت و اسباب بازی باشد تا بتواند در کنار شما به راحتی زندگی کند. علاوه بر تامین امکانات رفاهی باید به نیازهای عاطفی حیوان نیز توجه کنید. حیوانات هم مانند انسان‌ها به عشق و محبت نیاز دارند و این موضوع در روحیه آنها تاثیر بسزایی دارد. اگر کارمند هستید و روزانه زمان مشخصی را در منزل نیستید، سعی کنید حیوان خود را در خانه تنها نگذارید، زیرا پس از مدتی دچار افسردگی و گوشه‌گیری خواهد شد.

هدف از نگهداری حیوانات خانگی چیست؟

هدف از نگهداری حیوانات خانگی برای هر شخص متفاوت است. برخی افراد به حیوانات علاقه بسیاری دارند و دوست دارند از یک یا چند حیوان در خانه خود مراقبت کنند. برخی دیگر نیز برای پر کردن تنهایی خود اقدام به آوردن حیوان خانگی می‌کنند و پس از مدتی رابطه عاطفی عمیقی میان آنها شکل می‌گیرد. با این حال هدف و دلیل نگهداری ازحیوانات خانگی اهمیت چندانی ندارد؛ مراقبت و نگهداری صحیح از این حیوانات است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

دلایل نگهداری از حیوانات خانگی را نام ببرید؟

دلایل نگهداری از حیوانات خانگی متعدد هستند اما برخی از مهم‌ترین دلایل آن شاید علاقه زیاد به حیوانات و یا آوردن نوعی هم‌خانه برای پر کردن تنهایی باشد. دلیل دوم بیشتر جنبه روانشناسانه دارد و اکثر افرادی که تنها زندگی می‌کنند در منزل خود حیوان خانگی دارند.

نگهداری حیوانات خانگی در آکواریوم

نگهداری حیوانات خانگی در آکواریوم چه مضرات یا فوایدی برای حیوان دارد؟

نگهداری از حیوان خانگی در آکواریوم نیز نیازمند در نظر داشتن برخی نکات و اصول است. ماهی‌ها یکی از حیوانات خانگی جذاب و پرطرفدار هستند که نگهداری از آنها نسبت به حیوانات دیگر مانند سگ یا گربه کمی ساده‌تر است. اما ماهی‌ها هم باید جای مناسبی داشته باشند و غذای مخصوص مصرف کنند. وجود ماهی در آکواریوم در صورتی که آب آن مرتب تعویض شود، غذای مناسب مصرف کند و در کنار جفت‌های سازگار خود زندگی کند، هیچ مشکلی نخواهد داشت. اما اگر ماهی در یک آکواریوم کوچک، بدون جفت و مصرف غذای مناسب زندگی کند، عمر چندانی نخواهد کرد. البته برای آوردن جفت نیز باید دقت کنید زیرا برخی ماهی‌ها با یکدیگر سازگاری ندارند و مرتبا به یکدیگر حمله می‌کنند.

شرایط نگهداری حیوانات اهلی

در خصوص پرورش و نگهداری حیوانات اهلی مانند خرگوش، همستر، انواع پرندگان، سگ و یا گربه نیز باید تمامی نکات گفته شده در رابطه با امکانات رفاهی، بهداشت، تغذیه مناسب و آوردن جفت را رعایت کنید. حیوانات اهلی زمانی که جفت سازگار داشته باشند، اصولا عمر بیشتر و روحیه شادتری دارند. بنابراین اگر در روز چند ساعتی را در منزل نیستید، بهتر است برای حیوان خانگی خود جفت بیاورید.

مزایای نگهداری حیوانات خانگی

نگهداری حیوانات خانگی از نظر روانشناسی مزایای بسیاری را برای انسان به دنبال دارد. مهم‌ترین مزیت نگهداری از حیوانات خانگی ایجاد حس نشاط و سرزندگی در خانه است. حضور حیوانات اهلی و تربیت شده موجب بهبود افسردگی، کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس و تقویت روحیه می‌شود. برخی محققان نیز به این نتیجه رسیده‌اند که نگهداری حیوانات خانگی موجب بهبود برخی بیماری‌ها مانند فشار خون، تنظیم ضربان قلب و کاهش کلسترول خون می‌شود. وجود حیوان خانگی برای کودکان نیز موجب رشد و تقویت ارتباط غیر کلامی، ایجاد حس حیوان دوستی و افزایش مسئولیت‌پذیری خواهد شد.

معایب نگهداری حیوانات خانگی

نگهداری از حیوانات خانگی در کنار مزایایی که دارد در برخی موارد معایبی را نیز به دنبال خواهد داشت. گاهی اوقات ممکن است بیماری‌هایی نظیر آلرژی یا انگل از طریق حیوان به انسان منتقل شوند. البته انتقال بیماری تنها در صورت عدم واکسینه شدن حیوان اتفاق می‌افتد. یعنی اگر حیوان به صورت مداوم تحت نظر دامپزشک باشد و واکسینه شود، احتمال بیمار شدن و انتقال آن به انسان تقریبا نزدیک به صفر است. تامین هزینه‌های مربوط به غذا، بهداشت و نگهداری از حیوانات خانگی نیز ممکن است برای برخی افراد بالا باشد. بنابراین پیش از آوردن حیوان خانگی یک برآورد هزینه کلی داشته باشید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

مزایای نگهداری حیوانات خانگی

قوانین نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان چیست؟

آپارتمان نشینی دارای قوانین و قواعدی است که تمام ساکنین باید آنها را رعایت کنند. برای نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان نیز قوانینی وضع شده است که عدم رعایت آنها پیگرد قانونی دارد. سلامت کامل حیوان و مزاحمت ایجاد نکردن (آزار و سر و صدا) برای همسایگان از شروط اصلی حیوانات خانگی در آپارتمان است. در صورت عدم رعایت این موارد، همسایه‌ها می‌توانند از شما شکایت کنند. اگر چنین شرایطی به وجود آید باید حیوان را به مرکز نگهداری حیوانات خانگی منتقل کنید. شغل نگهداری از حیوانات خانگی در چندین سال اخیر بسیار رایج شده است و افراد بسیاری در مراکز مختلف، مسئول نگهداری از حیوانات اهلی و خانگی هستند.

در مورد روانشناسی نگهداری حیوانات خانگی چه می دانید؟

همانطور که اشاره کردیم وجود یک حیوان خانگی در منزل، تاثیرات روانشناسی مثبتی بر انسان‌ها دارد. مهم‌ترین تاثیر آن ارتباط عاطفی عمیقی است که پس از مدتی کوتاه میان شما و حیوان خانگی‌تان شکل می‌گیرد. این ارتباط عاطفی موجب بهبود روحیه، کاهش استرس، افزایش امید به زندگی و ایجاد حس مسئولیت‌پذیری در افراد می‌‌شود. حیوان خانگی برای افرادی که تنها زندگی می‌کنند نیز تاثیرات مثبت بسیاری به دنبال خواهد داشت و از همه مهم‌تر آنکه این حیوان می‌تواند خلوت و تنهایی انسان را پر کرده و خلاهای عاطفی او را جبران کنند. بنابراین وجود حیوان خانگی از لحاظ روانشناسی تاثیرات مثبتی بر روحیه انسان دارد و بسیاری از روانشناسان برای بهبود روحیه بیماران خود به آنها توصیه می‌کنند حیوان خانگی داشته باشند.

زیباترین حیوانات خانگی

سوالات متداول در مورد نگهداري حيوانات خانگي

سوالات بسیاری در خصوص طرز نگهداری حیوانات خانگی و نکات مربوط به تغذیه و سلامت آنها مطرح می‌شود. در این بخش به سوالات متداول درباره نگهداری از حیوانات خانگی پاسخ خواهیم داد.

در حالت کلی نگهداری حیوانات خانگی خوب است یا بد؟

در پاسخ به این سوال که نگهداری حیوانات خانگی خوب یا بد است باید بگوییم که آوردن حیوان خانگی کاملا سلیقه‌ای است و هیچ قاعده مشخصی برای خوب یا بد بودن این موضوع وجود ندارد. برخی افراد به دلیل شرایط کاری، اقتصادی و یا نداشتن زمان کافی نمی‌توانند حیوان خانگی داشته باشند. اما برخی دیگر نیز شرایط نگهداری از حیوانات را دارند و شاید چندین حیوان خانگی داشته باشند. عده‌ای دیگر هم ممکن است اصلا حیوانات را دوست نداشته باشند یا فوبیا داشته باشند. بنابراین نمی‌توانیم قاعده‌ای کلی برای تعیین خوب یا بد بودن وجود حیوان خانگی در منزل بیان کنیم.

نگهداری حیوان خانگی از نظر اسلام چگونه است؟

درباره نگهداری حیوانات خانگی در اسلام و آموزه‌های دینی، نقل قول‌هایی وجود دارد. از نظر دین اسلام نگهداری از حیوانات اهلی و بی‌خطری چون مرغ، خروس، بز، گوسفند، کبوتر و گربه مانعی ندارد و حتی ثواب نیز دارد. اما به شرط آنکه تمامی حقوق حیوانات رعایت شده و به خوبی از آنها مراقبت شود.

شغل نگهداری از حیوانات خانگی چگونه است؟

افراد شاغلی که حیوان خانگی دارند و در روز چندین ساعت در منزل نیستند، اقدام به استخدام پرستار برای حیوان خانگی خود می‌کنند. استخدام نگهداری از حیوانات خانگی در شرکت‌های بسیاری وجود دارد و نیروهای کار زیادی برای پرستاری از حیوانات خانگی آماده خدمات‌رسانی هستند.

زیباترین حیوانات خانگی کدام هستند؟

تمامی حیوانات مخلوق خداوند بوده و همه‌شان زیبا و دوست‌داشتنی هستند. اگر به حیوانات علاقه داشته باشید، تمام آنها را زیبا می‌بینید. اما رایج‌ترین و پرطرفدارترین حیوانات خانگی، سگ و گربه‌ با نژادهای مختلف هستند که معمولا اولین گزینه برای انتخاب حیوان خانگی محسوب می‌شوند. انواع پرندگان مختلف مانند طوطی، مرغ مینا، مرغ عشق و بلبل نیز جز زیباترین حیوانات خانگی به حساب می‌آیند.

نگهداری حیوانات خانگی در بارداری چه مضراتی دارد؟

نگهداری حیوانات خانگی در بارداری مانعی ندارد اما به شرط آنکه حیوان به صورت مرتب توسط دامپزشک معاینه و واکسینه شود. تنها خطر نگهداری از حیوانات در زمان بارداری، احتمال انتقال بیماری است که با نظارت دامپزشک هیچ مشکلی نخواهد داشت.

زیباترین حیوانات خانگی

سخن پایانی

ما دراین مطلب تمامی نکات مربوط به طرز نگهداری حیوانات خانگی را مورد بررسی قرار دادیم. حیوانات خانگی موجودات دوست‌داشتنی و بی‌آزاری هستند که وجود آنها در خانه موجب ایجاد حس شادی و نشاط می‌شود. فراهم کردن امکانات رفاهی، بهداشتی، تغذیه مناسب و صرف زمان کافی از شروط اصلی آوردن حیوان خانگی هستند که باید به آنها توجه ویژه داشته باشید. اگر می‌توانید تمامی شرایط لازم برای زندگی حیوان در منزل را فراهم کنید، پیشنهاد می‌کنیم یک حیوان مطابق با سلیقه و روحیه خود درخانه داشته باشید.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد