انتخاب اسم سگ و گربه

راهنمای انتخاب نام برای سگ و گربه نر یا ماده

()

انتخاب اسم سگ و گربه یکی از چالش های بزرگ صاحبان حیوانات خانگی است. در ادامه نکات مربوط به انتخاب اسم گربه و سگ را بازگو می‌کنیم.

انتخاب نام سگ و گربه یکی از موضوعات مهمی است که صاحبان حیوانات خانگی باید به آن توجه ویژه داشته باشند. سگ‌ها و گربه‌ها نیز به اسم مشخص و مناسب نیاز دارند تا با آن اسم شناخته شوند و به نوعی دارای هویت باشند. اما برای انتخاب نام گربه و سگ باید به برخی نکات مانند جنسیت، شکل ظاهری و نژاد این حیوانات توجه داشته باشید. در کنار انتخاب نام مناسب برای سگ‌ها و گربه باید به معنای آنها هم دقت کرده و در این باره تحقیق کنید. به همین بهانه در این مطلب با راهنمای کامل انتخاب اسم سگ و گربه با شما همراه خواهیم بود. اگر به دنبال نام‌های مناسب و خاص برای سگ یا گربه خود هستید با ما همراه باشید تا اسم های بامزه برای حیوانات خانگی را به شما معرفی کنیم.

چرا انتخاب اسم برای گربه مهمه؟

انتخاب اسم گربه برای هویت بخشی و تربیت حیوان بسیار مهم است. تا زمانی که گربه و یا هر حیوان خانگی دیگر برای خود اسم نداشته باشد، تربیت او امکان‌پذیر نخواهد بود. همانطور که برای فرزند خود اسم انتخاب می‌کنیم، برای حیوانات خانگی به خصوص گربه یا سگ نیز باید نام‌های مناسبی در نظر بگیریم و آنها را همیشه با همان نام صدا کنیم. از این گذشته، حیوان برای گرفتن شناسنامه باید دارای اسم و مشخصات باشد. به همین دلیل انتخاب نام برای گربه بسیار مهم است.

 

بد نیست بخوانید: معرفی انواع حیوانات خانگی

انتخاب اسم براساس ظاهر گربه

انتخاب اسم براساس ظاهر گربه

شکل ظاهری گربه در انتخاب اسم او بسیار تاثیرگذار است. اسمی که برای گربه خود انتخاب می‌کنید باید با ویژگی‌های ظاهری حیوان مانند رنگ پوست، همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال برای یک گربه با رنگ پوست تیره برخی اسم‌ها مناسب هستند و برای گربه‌هایی که پوست روشن دارند نیز برخی اسم‌های فانتزی، خوب است. بنابراین در انتخاب نام گربه حتما به رنگ پوستش توجه داشته باشید. برای انتخاب اسم گربه بر اساس رنگ به نکات زیر دقت کنید:

اسم برای گربه سیاه یا دودی

برای انتخاب اسم گربه سیاه بهتر است از نام‌هایی استفاده کنید که یادآور رنگ‌های تیره هستند؛ مانند لوسیفر (گربه سیاه سیندرلا) یا دودی.

اسامی پیشنهادی برای گربه حنائی و نارنجی

برای انتخاب اسم گربه های نارنجی و حنایی نیز می‌توانید از اسم گربه های معروف کارتونی مانند گارفیلد و یا کدو استفاده کنید.

اسم برای گربه کرم و نسکافه‌ای

نام گربه های کرم و نسکافه ای نیز بهتر است با رنگ پوست‌شان سنخیت داشته باشد. به عنوان مثال می‌توانید اسم‌هایی مانند تافی یا کارامل را انتخاب کنید.

نام برای گربه سفید

برای انتخاب اسم گربه سفید گزینه‌های بیشتری پیش رو دارید و به عبارتی دست‌تان بازتر است، چون تقریبا هر اسمی به گربه‌های سفید می‌آید. اسم‌هایی مانند پشمک، برفی و پنبه گزینه‌های پیشنهادی خوبی هستند.

 

بد نیست بخوانید: اصلاح، حمام، شستشو و آرایش حیوانات خانگی

انتخاب اسم گربه براساس شخصیت و رفتار

انتخاب اسم گربه براساس شخصیت و رفتار

انتخاب نام گربه بر اساس شخصیت و نوع رفتار او نیز بسیار مهم است. برخی گربه‌ها بازیگوش و برخی گربه‌ها نیز ساکت و کم‌تحرک هستند. بنابراین بهتر است برای انتخاب نام زیبا برای گربه ابتدا با روحیات و خلق و خوی حیوان خانگی خود بیشتر آشنا شوید. با این حال برای انتخاب اسم گربه بر اساس شخصیت و رفتار می‌توانید از نام‌های زیر استفاده کنید.

اسامی پیشنهادی گربه ماده آروم

گربه ماده اصولا آرام و باوقار است و برای انتخاب اسم گربه دختر باید این ویژگی را در نظر داشته باشید و اسمی را انتخاب کنید که آرام بودن گربه در آن مستتر باشد مانند:

 • پرنسس
 • لوسی
 • لیدی
 • ملوس
 • میشا

اسامی پشنهادی گربه نر باوقار

برای انتخاب اسم گربه نر بهتر است از اسامی کمی جدی‌تر و رسمی‌تر استفاده کنید. برای انتخاب نام گربه نر می‌توانید از اسامی زیر کمک بگیرید:

 • لُرد
 • کینگ
 • لئو
 • تایگر
 • پرنس
 • لئوپارد

اسم گربه شیطون و بازیگوش

برای گربه‌های شیطون و بازیگوش نیز بهتر است از اسامی فان و خنده‌دار استفاده کنید. برای انتخاب اسم گربه خنده دار می‌توانید از اسامی زیر الهام بگیرید:

 • فسقلی
 • هایپر
 • زبل خان
 • وروجک
 • قلقلی
 • کیت کت

اسم گربه بامزه و ناز

برای انتخاب اسم گربه ‌های بامزه و ناز بهتر است از نام‌های فانتزی استفاده کنید. گزینه‌های پیشنهادی ما برای انتخاب اسم گربه‌های گوگولی شامل موارد زیر است:

 • فندق
 • کیوتی
 • مومو
 • پیتی
 • دالی
 • فی فی

 

بد نیست بخوانید: انجام کلیه جراحی های حیوانات خانگی

اسم ایرانی برای گربه نر و ماده

انتخاب اسم گربه براساس اسم آدم‌های معروف (خواننده، بازیگر، …)

بسیاری از افراد برای گربه پسر یا دختر از نام بازیگران و یا خوانندگان مورد علاقه خود استفاده می‌کنند. این کار در اروپا بسیار رایج شده است و اغلب دارندگان حیوانات خانگی، نام چهره‌های معروف و محبوب را روی سگ یا گربه خود می‌گذارند.

انتخاب اسم گربه براساس شخصیت گربه معروف کارتونی، فیلم یا کتاب

برای انتخاب اسم گربه 2020 از نام شخصیت‌های محبوب کارتونی مانند گارفیلد، مخمل، تام و غیره نیز استفاده می‌کنند. این اسامی بسیار رایج شده‌اند و برای انتخاب اسم گربه می‌توانید از نام شخصیت‌های محبوب (گربه‌ها) در کارتون‌ها و یا فیلم‌ها الهام بگیرید.

اسم ایرانی برای گربه نر و ماده

برخی افراد برای انتخاب اسم گربه پرشین نر یا ماده خود به سراغ اسامی ایرانی می‌روند. در میان نام‌های ایرانی نیز اسم‌های جذاب بسیاری وجود دارد که با توجه به خصوصیات گربه خود می‌توانید از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از برای انتخاب اسم گربه ایرانی از صفت‌هایی چون پشمالو، ملوس، ملوسک، عروسک یا وروجک استفاده کنید.

اسم ایرانی بامزه برای گربه ماده و نر

در میان اسامی فارسی برای انتخاب اسم گربه می‌توانید از نام‌های بامزه و جالب زیر که مختص به جنسیت خاصی نیستند نیز استفاده کنید:

 • حنایی
 • فندق
 • زردک
 • تربچه
 • تپلی
 • سنجد
 • گردو

اسم ایرانی خاص برای گربه ماده و نر

در میان اسامی ایرانی، اسم‌های خاص و منحصر به فردی نیز برای گربه‌های نر و ماده وجود دارند و معمولا برای گربه‌های ساکت و باوقار انتخاب می‌شوند. برخی از اسامی خاص ایرانی برای گربه‌های نر و ماده شامل موارد زیر است:

 • ایرن (گربه ماده)
 • نیک (گربه نر)
 • سورن (گربه نر)
 • ناشا (گربه ماده)
 • نبات (گربه ماده)
 • فوکا (گربه نر)
 • آتش (گربه نر)
 • آذر (گربه ماده)
 • دریا (گربه ماده)

 

بد نیست بخوانید: درمان بیماری حیوانات خانگی

انتخاب اسم برای گربه بزرگسال

برای انتخاب نام گربه بزرگسال بهتر است از اسم‌هایی استفاده کنید که کمی سنگین‌تر و رسمی‌تر هستند. به عنوان مثال برای گربه نر بزرگسال می‌توانید از نام‌های کینگ، یوز، استاد، ژنرال یا کاپیتان و برای گربه‌های ماده بزرگسال نیز از اسم‌هایی چون کویین، مادام یا ملکه استفاده کنید. البته این اسامی برای اسم گربه های اشرافی مناسب بوده و کمی جدی هستند.

100 اسم گربه از محبوبترین نام های گربه نر و ماده

در جدول زیر می‌توانید 100 اسم برتر خارجی و ایرانی را برای گربه‌های‌ نر و ماده مشاهده کنید:

گربه نر: گربه ماده:
آمیگو پشمالو هالی عسل
باستر مخمل سلنا فندق
براندو آبتین جولیت ملوس
دنیرو وروجک بنیتا طلا
چنگیز پنجول آوا نبات
جیمبو نخودی هانی بی بادوم
جان پیشولک لارا زیبا
اسکار سنجد اسکارلت عروس
سانی پا کوتاه نِلی آذر
تایلر گردو پالی نقره
راکی دودی اینگرید عروسک
نلسون کُپُل فی فی برفی
دامون ببری جولیت خورشید
آلدا اژدر ویکتوریا ملکه
آلفرد آرش الیزابت مروارید
سزار آزاد سلنا شادی
فیوری خاکستری آیلا پری
آرتور یخی پوپی قندی
سزار چابک مایا نیلی
آراگون پیشولک لوسی کارامل
تی چلا زبل کیوتی خامه ای
آرچی سرمه بانی آلاله
دانته سایه امیلی بانو
پارکر کدو وانیل سپید
توبی پفک هلن اِلسا

انتخاب اسم سگ براساس شخصیت و رفتار

 

بد نیست بخوانید: معرفی غذای مناسب حیوانات خانگی

بهترین اسم برای سگ

برای انتخاب اسم سگ نیز مانند اسم گربه باید به فاکتورهایی مانند جنسیت، سن، شکل ظاهری، نژاد و خصوصیات اخلاقی حیوان خانگی خود توجه کنید. اما برای انتخاب نام سگ از اسم‌هایی استفاده کنید که با حروف صدادار مانند «آ» تمام می‌شوند، زیرا سگ‌های به حروف صدادار عکس‌العمل بیشتری نشان می‌دهند. به طور کلی بهترین اسم برای سگ‌ها اسمی ساده و با تلفظ آسان است.

انتخاب اسم براساس ظاهر سگ

سگ‌ها دارای نژادهای مختلفی هستند و هر نژاد نیز دارای شکل ظاهری خاص خودش است. بنابراین در هنگام انتخاب اسم سگ ها حتما به ظاهر آنها توجه داشته باشید.

اسم مناسب برای سگ پامرانین

سگ‌های پامرانین سگ‌هایی با جثه‌های نسبتا کوچک اما پشمالو و گرد بوده و دارای سه نوع خرسی، روباهی و عروسکی هستند. برای نام این سگ‌ها می‌توانید از اسم‌های فانتزی سگ‌های نر مانند چیکو، بادی، جَکی، پاپی و ویکی و اسم‌های بامزه سگ‌های ماده مانند آنجل، جودی، لی‌لی و ماریا استفاده کنید.

نام برای سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد نیز همان سگ آشنا در فیلم رکس است که بسیار باهوش بوده و به عنوان سگ نگهبان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انتخاب اسم سگ ژرمن نر می‌توانید از نام‌هایی چون رکس، هکتور، دانته و دَنی و برای سگ‌های ژرمن ماده نیز از اسم‌هایی نظیر پنی، لیدی، آنا و شیلا استفاده کنید.

نام برای سگ هاسکی

سگ‌های هاسکی نیز یکی از زیباترین سگ‌ها هستند که چشمان جذابی دارند و شکل ظاهری آنها شبیه گرگ است. این سگ‌ها بسیار باهوش و بازیگوش هستند. برای انتخاب اسم سگ نر هاسکی می‌توانید از نام‌هایی چون کوپر، گرگی، جیپسی و یارا و برای سگ‌های هاسکی ماده نیز از اسم‌هایی چون میسی، مارتا، بلا، صدف و شکر استفاده کنید.

اسم مناسب برای سگ دوبرمن

سگ دوبرمن نیز سگی با جثه عضلانی است که بسیار باهوش و شجاع بوده و به عنوان سگ نگهبان نیز شناخته می‌شود. برای انتخاب اسم سگ دوبرمن ماده می‌توانید از نام‌هایی چون آپریل، مانا، سیدنی و تینا و برای سگ دوبرمن نر از اسامی مانند آدام، آسا، مکس وهالک استفاده کنید.

بهترین اسم برای سگ سرابی

سگ سرابی از نژاد سگ‌های اصیل ایرانی است که بسیار شجاع و مهربان بوده و جثه‌ای قوی و عضلانی دارد. برای انتخاب اسم سگ سرابی ماده می‌توانید از اسامی مانند راکسی، میلا، هلن یا صوفی و برای انتخاب نام سگ سرابی نر نیز از اسم‌هایی مانند جسپر، آرشا، پیپا و بنجی استفاده کنید.

نام برای سگ ژرمن شپرد

انتخاب اسم سگ براساس شخصیت و رفتار

برای انتخاب اسم سگ علاوه بر شکل ظاهری و نژاد باید به خصوصیات اخلاقی و رفتاری او نیز توجه داشته باشید. به عنوان مثال برای یک سگ آرام و کم جنب و جوش بهتر است نام‌های جدی‌تر مانند میلو به معنای آرام و برای سگ‌های ناز و کمی بازیگوش نیز از نام‌های فان‌تر و جالب‌تر مانند لوسی، سی سی و سوییتی استفاده کنید.

انتخاب اسم سگ براساس اسم آدم‌های معروف (خواننده، بازیگر، …)

بسیاری از افراد نیز برای انتخاب نام سگ خود از اسامی و چهره‌های معروف مانند بازیگران و خوانندگان استفاده می‌کنند. اسامی مانند رکس و لئو از رایج‌ترین اسم‌های سگ بر اساس نام آدم‌های معروف است.

انتخاب اسم سگ براساس شخصیت سگ معروف کارتونی، فیلم یا کتاب

شخصیت‌های کارتونی معروف نیز گزینه‌های جالبی برای انتخاب اسم سگ هستند. اسامی مانند بل، میلو، بوشویگ، پا کوتاه و زومبه اسم‌های معروف سگ‌های کارتونی هستند.

اسم سگ های معروف و اسطوره تاریخ

اسم سگ های اسطوره نیز برای انتخاب نام سگ‌های نر و ماده گزینه‌های جالبی است که افراد سخت پسند معمولا به سراغ این نام‌های می‌روند. اسم سگهای معروف تاریخ مانند الیور، رومئو، وینستون، جافی، نیمو و شلبی در اروپا بسیار رایج هستند.

اسم ترکی برای سگ به همراه معنی

اسامی ترکی نیز برای سگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی از رایج‌ترین آنها برای سگ‌های ماده شامل آیلا (هاله دور ماه)، سایا (یک رنگ)، اولدوز (ستاره) و آیسل (زیبا) و نام‌های ترکی رایج برای سگ‌های نر نیز شامل چاچا (دونده)، آسال (اصیل) و آدال (مشهور) است.

اسم های ایرانی برای سگ نر و ماده

برای انتخاب اسم سگ گزینه‌های ایرانی بسیاری وجود دارند که در ایران متداول هستند. برای انتخاب نام سگ نر ایرانی می‌توانید از اسامی مانند آبی، سالار، شاپور، کوشا و شاهین و برای انتخاب نام سگ ماده ایرانی نیز می‌توانید از اسم‌هایی مانند پوپک، نیلا، بلور، مهنو و شیرین استفاده کنید.

اسم سگ در ایران باستان

در ایران باستان نیز نام‌های جالبی روی سگ‌های خود می‌گذاشتند اما این اسم‌ها در زمان حاضر چندان رایج نیستند. چند اسم سگ در ایران باستان شامل عشق افشید، افسای، آگرا و اوین است.

انتخاب اسم سگ براساس شخصیت و رفتار

100 اسم سگ از محبوبترین نام های سگ نر و ماده

در جدول زیر می‌توانید 100 نام برتر سگ ماده و نر فارسی و انگلیسی را مشاهده کنید:

سگ نر: سگ ماده:
الکس آبی بِل تارا
اندی استاد اِما خزال
بادی رهام هانی همتا
چارلی زیرک هایدی یسنا
دکستر گوگول میلی بهارا
جورج کوشا اسکات بانو
هِنری فلفل استلا موشی
جانی پرواز سیدنی تربچه
لئو ژنرال آلیس شرین
نلسون کاپیتان کاملیا نازی
اسکار شاها دارلین فنجون
رامبو تایگر السا کلوچه
رکس شاهین فیونا ملکه
اسکوبی سهند جورجیا الماس
تایلر قلدر ایزابلا سفید برفی
والتر یوز جولیا پنبه
وودی طاها کیتی هلو
یوگی هرکول لیا شادان
تدی سالار ماتیلدا سمبل
اسپات اطلس مَتی پوپک
سیمبا قدرت نولا تربچه
رایلی چالاک رزی مانا
پرینس شهپا اسکارلت مامی
مایکی زبل اسکای نیکی
لاکی بمبی ژینا ملوس

 

انتخاب اسم سگ و گربه

سوالات متداول انتخاب اسم سگ و گربه

در خصوص انتخاب اسم سگ ماده یا نر و یا انتخاب اسم گربه، برخی سوالات رایج وجود دارند که ممکن است به ذهن شما نیز خطور کرده باشند. در این بخش به سوالات متداول شما درباره سگ و گربه پاسخ می‌دهیم.

چگونه به گربه اسمش را یاد بدهیم؟

در پاسخ به این سوال که چگونه به گربه اسمش را یاد بدهیم باید بگوییم که حتما نامی ساده و کوتاه برای گربه خود در نظر بگیرید تا حیوان بتواند به راحتی آن را به خاطر بسپارد. پس از آن با تکرار نام باید آن را در ذهن گربه جا بیاندازید. سعی کنید پس از هربار صدا کردن نام گربه به او جایزه بدهید تا تشویق شود که به این نام واکنش نشان دهد.

چگونه بفهمیم گربه نر است یا ماده؟

این پرسش که چگونه بفهمیم گربه نر است یا ماده یکی از سوالات رایجی است که برای تمامی دارندگان حیوانات خانگی پیش می‌آید. برای تشخیص نر یا ماده بودن یک گریه بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید تا به صورت دقیق گربه خود را تعیین جنسیت کنید. اما تشخیص جنسیت گربه عموما با بررسی مشخصات فیزیکی مانند معاینه دستگاه تناسلی حیوان صورت می‌گیرد.

اسم های بامزه برای حیوانات خانگی کدامند؟

اسم‌های بامزه‌ای برای سگ‌ها و گربه‌ها وجود دارند که با توجه به ظاهر و شخصیت حیوان می‌توانید از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال اسم‌هایی مانند فندوق، گردو، پشمالو، پشمک و پیشولک اسم‌های بامزه‌ای برای حیوانات خانگی هستند.

سخن پایانی

ما در این مطلب نکات مربوط به انتخاب اسم سگ و گربه را به شما آموزش دادیم. همانطور که خواندید برای انتخاب اسم گربه و سگ باید به فاکتورهایی مانند ظاهر، نژاد، جنسیت و شخصیت حیوان توجه داشته باشید. اسم‌های فارسی و خارجی بسیاری برای حیوانات خانگی وجود دارند که بر اساس فاکتورهای گفته شده می‌توانید یکی از آنها را برای حیوان خود انتخاب کنید. شما چه اسمی بر روی حیوان خانگی خود گذاشته‌اید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

به ما امتیاز دهید!

میانگین / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که رای میدهد