معرفی حیوانات خانگی

این روزها نگهداری از انواع حیوانات خانگی طرفداران زیادی پیداکرده است. خوشبختانه بیشتر ما انسان‌ها سعی می‌کنیم تا عشق و محبت را از حیوانات نیز دریغ نکنیم. البته که همین عشق و محبت از طریق حیوانات به ما برمی‌گردد. حیوانات اهلی خانگی می‌توانند همدم‌های خوبی برای افراد بیمار و یا مسن و هم‌بازی‌های عالی برای کودکان تنها در خانه باشند. اگر قصد دارید یکی از این حیوانات را در خانه نگه دارید، باید به خوبی یک کودک از آن‌ها مراقبت کنید. رعایت اصول بهداشتی و یا داشتن آگاهی و دانش کافی نسبت به رژیم غذایی مناسب هر حیوان اهمیت زیادی دارد. البته این کار خیلی هم نیاز به صرف انرژی ندارد و تنها کافی ست سری به صفحات اینستاگرام پت شاپ ها و دامپزشکی‌ها بزنید و یا در سایت‌های معتبر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.

انواع حیوانات خانگی

بسیاری از حیوانات از گذشته‌های دور تاکنون به عنوان یک حیوان خانگی در منزل نگهداری می‌شدند. البته ناگفته نماند که محیط خانه‌های قدیمی همیشه یک حیاط کوچک و یا بزرگ برای نگهداری از حیوانات داشت. اما امروزه ما حیوانات خانگی را به داخل خانه خود راه داده‌ایم و به خوبی از آن‌ها نگهداری می‌کنیم. اگرچه نام حیوانات عجیب و غربی به عنوان یک حیوان خانگی به گوشمان می‌رسد، اما ما در ادامه شما را با برخی از بهترین حیوانات خانگی آشنا خواهیم کرد.

سگ

انواع سگ به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری می‌شوند. سگ همیشه ما را به یاد وفاداری و بااحساس بودن می‌اندازد. سگ‌ها معمولا یکی از پرطرفدارترین حیوانات خانگی در سراسر جهان به شمار می‌روند. برای نگهداری سگ در محیط منزل، شما باید به اصول مراقبتی خاصی توجه داشته باشید. بهتر است بدانید که نوع غذا، میزان حجم غذا، زمان‌بندی غذا دادن، درجه حرارت مناسب منزل، نحوه شستشو، تعداد دفعات شستشو، کوتاهی مو و بسیاری از موارد مشابه در نژادهای مختلف سگ، ممکن است با دیگر نژادها فرق داشته باشد. موضوع مهم دیگری که در ارتباط با نگهداری سگ‌ها هرگز نباید فراموش شود، واکسیناسیون آن‌ها است. البته برای اینکه سگ شما طول عمر مفید خود را داشته باشد و بیمار نشود، مراجعه منظم به دامپزشک یکی از ضروریات به شمار می‌رود. اگر شما وقت کافی برای نگهداری از حیوان خود ندارید، سگ انتخاب مناسبی برایتان نیست.

گربه

انواع مختلف گربه نیز از گذشته تاکنون به عنوان حیوان خانگی در منزل نگهداری می‌شد. جالب است بدانید که گربه‌ها رتبه اول محبوبیت را در میان سایر حیوانات خانگی در جهان دارند. گربه‌ها به دلیل بی سروصدا بودن و البته بی‌دردسر بودن نگهداری‌شان این محبوبیت را پیداکرده‌اند. اگر شما فردی شاغل هستید که زمان زیادی در خارج از منزل به سر می‌برید، گربه بهترین انتخاب برایتان به شمار می‌رود؛ چراکه بیشتر گربه‌ها بیش از 16 ساعت در طی روز می‌خوابند. برای دفع مدفوع گربه‌ها می‌توانید از خاک مخصوص استفاده کنید. اگرچه این حیوان دردسر نگهداری بسیار کمی دارد، اما این موضوع دلیل نمی‌شود که شما واکسیناسیون و مراجعه منظم به دامپزشک را فراموش کنید.

خرگوش

یکی از آرام‌ترین حیوانات خانگی خرگوش‌ها هستند. خرگوش‌ها حیواناتی بسیار زیبا، بی سروصدا و همچنین باهوش بوده و می‌توانند هم‌بازی‌های خوبی برای یک کودک باشند. تقریبا 60 نوع نژاد خرگوش با رنگ و اندازه مختلف در سراسر جهان وجود دارد. هر کدام از این نژادها خصوصیات منحصربه‌فرد خود را دارند و با توجه به نژاد این حیوان، شخصیت و رفتار هر یک با دیگری فرق خواهد داشت. نگهداری از خرگوش در منزل بسیار کم‌هزینه است و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد از آن نگهداری کنند. عمر مفید یک خرگوش با توجه به رژیم مناسب و محیط زندگی نرمالش، تقریبا 8 تا 12 سال تخمین زده می‌شود. اگر قرار است خرگوش شما هم‌بازی کودکتان شود، به این موضوع دقت کنید که ناخن‌های خرگوش را به‌طور مداوم باید کوتاه کنید. البته باید مراقب باشید تا کودک به دست ‌و پاهای آسیب‌پذیر خرگوش نیز آسیب نزند.

انواع پرنده

انواع پرنده به عنوان بی‌دردسرترین حیوانات خانگی به شمار می‌روند. نگهداری از پرنده‌ها در بین خانواده‌های ایرانی بسیار مرسوم بوده و علاقه‌مندان زیادی دارد. پرنده‌ها نیازی به فضای بزرگ، گردش روزانه، مراجعات دامپزشکی مداوم و بسیاری از موارد دیگری که بسیاری از حیوان‌ها نیاز دارند، ندارند. البته باید به این نکته دقت کنید که بیشتر پرنده‌ها مانند: مرغ عشق، طوطی، قناری و غیره سروصدای زیادی خواهند داشت. بنابراین اگر تحمل آواز خواندن پرنده‌ها را ندارید و یا ممکن است همسایگانتان اعتراضی به این موضوع داشته باشند، پرنده گزینه مناسبی برای شما نیست. نگهداری از پرنده‌ها هزینه بسیار پایینی نسبت به نگهداری سایر حیوانات  دارد. غذاهای پرندگان بسیار ساده، ارزان و در دسترس هستند.

انواع ماهی های زینتی

ماهی‌های زینتی آکواریومی ازجمله متفاوت‌ترین حیوانات خانگی به شمار می‌روند. ماهی‌ها نمی‌توانند به شما احساس و عاطفه خود را منتقل کنند، اما خیلی جالب است که بدانید داشتن یک آکواریوم پر از ماهی و تماشا کردن شنای آن‌ها در آب سرشار از گیاهان آبزی، آرامش خاصی را به شما منتقل خواهد کرد. حتی ثابت ‌شده که تماشای شنای ماهی‌ها در منزل، به درمان افراد آلزایمری و همچنین کودکان مبتلا به بیش فعالی کمک می‌کند. اگرچه ماهی‌ها نیاز به تزریق واکسن ندارند، اما شما باید به تغذیه، نظافت آکواریوم، و درجه حرارت آب و محیط اطراف آن دقت زیادی کنید. هر مقدار که سایز آکواریوم کوچک‌تر باشد، میزان توجه به شرایط محیطی و آب باید بیشتر شود.

لاک پشت

شاید شنیدن نام لاک‌پشت در بین حیوانات خانگی کمی شما را متعجب کند، اما لاک‌پشت‌ها نیز می‌توانند به عنوان یک حیوان خانگی در منزل نگهداری شوند. لاک‌پشت‌ها عمر بسیار طولانی داشته و همچنین دردسر بسیار کمی برای نگهداری دارند. البته شما باید به نوع تغذیه و همچنین درجه حرارت محیط زندگی این حیوان توجه زیادی کنید. بهتر است بدانید که لاک‌پشت‌ها در زمستان به خواب زمستانی نیاز دارند و حداقل 8 روز قبل از رفتن به خواب زمستانی نباید غذا بخورند. آبی که لاک‌پشت را در آن نگه می‌دارید، باید به‌طور مداوم فیلتر شود، در غیر این صورت دچار آلودگی‌های قارچی خواهد شد. برای انتخاب بهترین رژیم غذایی لاک‌پشت خود بهتر است به نژاد آن دقت بیشتری کنید. برای مثال لاک‌پشت‌های نیمه آبزی کاملا گیاه‌خوار هستند.

همستر

همستر به‌نوعی یک موش بسیار کوچک و زیبا به شمار می‌روند که امروزه محبوبیت زیادی نیز پیداکرده‌اند. نگهداری از همستر در خانه بی‌دردسر بوده و هزینه بسیار کمی دارد. این حیوان در رنگ‌های گوناگون ازجمله سفيد، طلایی، سياه، كرم در دسترس است. نگهداری از همستر نه فضای زیادی می‌خواهد و نه نیاز به مراجعات دامپزشکی پشت سر هم دارد. شما برای نگهداری از همستر به یک محفظه شیشه‌ای که مانند آکواریوم کوچک است، نیاز خواهید داشت. معمولا بهتر است کف این محفظه را با نرمه چوب نجاري بپوشانید. همسترها به راحتی با صاحب خود دوست شده و به او انس می‌گیرند. اگرچه همسترها همه چیز خوار هستند اما تخم‌مرغ، برنج، گوشت و سيب‌زميني آن‌ها را بسیار خوشحال می‌کند. دست و پاهای همسترها بسیار حساس بوده و اگر از ارتفاع پرت شوند، به راحتی دچار شکستگی خواهند شد.

خوکچه هندی

خوکچه هندی یکی از جوندگان بسیار زیبا به شمار می‌رود که به راحتی می‌توان از آن در منزل نگهداری کرد. خوکچه‌های هندی گیاه‌خوار هستند و شما باید به ویتامین‌های دریافتی این حیوان دقت کنید. ازآنجایی‌که خوکچه‌های هندی نمی‌توانند ویتامین ث را در بدن خود تأمین کنند، بنابراین دقت کنید تا به‌طور روزانه سبزیجات و یا میوه‌های حاوی این ویتامین را به طور روزانه دریافت کنند. عمر مفید این حیوان تقریبا 14 سال است. البته شما باید محیط زندگی نرمال این حیوان را برایش فراهم کنید. هرگز نظافت محیط خانه خوکچه هندی را پشت گوش نیندازید. بادام‌زمینی و تخمه آفتاب‌گردان برای این حیوان مناسب نبوده و باعث  ایجاد چسبندگی در دندان‌هایش می‌شود. با شانه کردن روزانه موهای خوکچه هندی و شستشوی یک ماه در میان آن، می‌توانید به پاکیزگی این حیوان کمک کنید.

نگهداری حیوانات وحشی در منزل

این روزها یکی از عجیب‌ترین مواردی که به چشم می‌خورد، نگهداری از انواع حیوان وحشی در منزل است. درک این موضوع خیلی سخت نیست که حیوان وحشی نیاز به محیط زندگی وحشی و آزاد خود دارد. ببر، شیر، مار، عقرب، عقاب، سنجاب، جوجه‌تیغی، سمور، تمساح و بسیاری از موارد دیگر، امروزه متاسفانه به‌طور غیرقانونی از طبیعت جدا شده و در خانه در شرایط غیراستاندارد نگهداری می‌شوند. متاسفانه وجود خریدار حیوانات وحشی باعث افزایش شکار بی‌رویه و قاچاق حیوانات و حتی آسیب به چرخه طبیعی زادوولد آن‌ها می‌شود.

سخن پایانی

داشتن یک حیوان خانگی در منزل باعث افزایش روحیه و نشاط افراد خانه می‌شود. بازی کودکان با حیوانات بازیگوش خانگی نشاط خاصی به دنبال خواهد داشت. سگ و گربه از گذشته تاکنون به عنوان حیوانات خانگی محبوب بودند. سگ‌ها حتی می‌توانند همدم و راهنمای افراد مسن و معلول باشند. انواع حیوانات دیگری مانند همستر، انواع پرنده، انواع ماهی و غیره نیز در شرایط خاصی در منزل نگهداری می‌شوند. اگر قصد دارید تا یکی از این حیوانات را در منزل نگهداری کنید، ابتدا از عدم وجود حساسیت و آلرژی افراد منزل به آن حیوان اطمینان پیدا کنید و سپس بعد از تحقیق در رابطه زندگی طبیعی آن حیوان، اقدام به آوردن آن به منزل کنید. قبل از هر چیز بهتر است هزینه‌های احتمالی را هم در نظر بگیرید تا با ناآگاهی به حیوان خود آسیب نزنید. اکنون شما از تجربیات خود در مورد حیوان خانگی بگویید. آیا به تمام نکات مراقبتی حیوان خانگی‌تان دقت می‌کردید؟ می‌توانید تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.